Urządzamy domową siłownię

Urządzamy domową siłownię

Coraz więcej osób budując dom chce w nim urządzić domową siłownię. Własna sala ćwiczeń to już nie tylko luksus, ale również oszczędność czasu oraz pieniędzy. Zanim jednak zabierzesz się za projektowanie pokoju do ćwiczeń skorzystaj z naszych rad.

Pierwszym krokiem do urządzenia domowej siłowni jest wybranie odpowiedniego miejsca. Trzeba się zastanowić, ile i jaki sprzęt chcemy w niej postawić. Planujemy to według zasady im więcej sprzętu, tym więcej miejsca. Najlepiej ustawić je w odległości około dwóch metrów od siebie.

Przemyślane rozwiązania
Jeśli w naszej sali chcemy ćwiczyć fitness trzeba pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu przyrządów, tak, aby nie przeszkadzały w trakcie ruchu. Jeżeli bierzemy pod uwagę taką ewentualność na salę do ćwiczeń dobrze jest wybrać pomieszczenie w kształcie prostokąta. Wtedy podzielmy naszą siłownię na dwie części. Jedną przeznaczmy na ćwiczenia fitness, w drugiej natomiast postawy sprzęt. Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę jest zaplanowanie siłowni możliwie jak najbliżej łazienki. Taka ewentualność da domownikom poczucie komfortu, a po intensywnym wysiłku fizycznym nie będziemy musieli iść na drugi koniec domu, aby wziąć prysznic. 

Zaplecze techniczne
Ponadto pokój do ćwiczeń musi mieć dobrą wentylację, która będzie dostarczać na bieżąco świeże powietrze. Standardem w polskich domach jest wentylacja grawitacyjna. To pionowe kanały osłonięte kratkami wentylacyjnymi. Drugim rodzajem jest centralna wentylacja mechaniczna. Ten rodzaj wentylacji zapewnia wymianę powietrza niezależnie od warunków atmosferycznych, a gdy chcemy intensywnie przewietrzyć pomieszczenie wystarczy przełączyć wentylatory na wyższy bieg.

Ćwiczenia w domu (fot. Kettler) Ćwiczenia w domu (fot. Kettler)

Domowa siłownia powinna być również widna. Dobrze, gdy znajduje się w niej duża ilość okien. Przy naturalnym, dziennym świetle i otwartych oknach ćwiczenie będą przyjemnością. Ważną sprawą jest także temperatura. W niższej temperaturze chętniej i dłużej wykonujemy ćwiczenia i nie pocimy się za szybko.
Sala do ćwiczeń musi być również dobrze wyciszona, zwłaszcza, gdy znajduje się w pobliżu pokoi domowników lub salonu, w którym przyjmujemy gości. Sposobów na wyciszenie ściany jest kilka. Można to zrobić przy pomocy korka, który jest produktem całkowicie naturalnym. Korek może mieć naturalny kolor. Można go malować, bejcować i lakierować. Wytłumienie z korka można wykonać we własnym zakresie lub powierzyć zadanie fachowcowi. 
Pomieszczenie można również wyciszyć przy pomocą ścian działowych. Te o większej gęstości i ciężarze lepiej tłumią hałas. Płyty g-k także nadają się do wytłumiania mieszkań. Ich montaż tak jak w przypadku korka jest bardzo prosty i wymaga jedynie przytwierdzenia płyty do ściany za pomocą metalowych wkrętów. Połączenia między płytami zalepiamy siatką zbrojeniową i szpachlujemy gładzią gipsową. Kolejnym krokiem jest pomalowanie ściany.

Ważna podłoga
Dosyć ważną rzeczą w pokoju do ćwiczeń jest posadzka. Nie może być wykonana z materiałów, na których będziemy się ślizgać. Powinna być odporna na uderzenia i łatwa w utrzymaniu czystości. Podłoga sportowa to szczególna nawierzchnia, gdyż z jednej strony ma nadać dynamikę wykonywanym ruchom, z drugiej ograniczyć możliwość kontuzji. Na siłowni zaleca się montowanie podłóg z grubego granulatu gumowego, który znakomicie chroni posadzkę przed upadkami ciężkich przedmiotów, jak np. sztangi czy hantle. Ponadto częstym rozwiązaniem stosowanym w siłowniach i salach fitness są drewniane posadzki na matach elastycznych.

O ile materiał, z jakiego wykonana jest podłoga ma znaczenie to kolor i faktura ścian nie mają już tak dużej wagi. Ściany można pomalować zwykłą farbą, ale również olejną. Możemy do nich przymocować również lustra i drabinki, które posłużą jako dodatkowy element, na którym można wykonywać ćwiczenia.

Oceń artykuł
3,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Magda Szaniawska

Zdjęcia: Kettler

Polecamy Ci również

Zobacz także