Urządzamy jadalnię

Jadalnia jest miejscem szczególnym w naszym domu. To tutaj spotykamy się z rodziną
lub przyjaciółmi. Warto zadbać o odpowiedni wystrój wnętrza, wybrać meble, które będą dopełnieniem codziennego, rodzinnego życia.


Komplet mebli jadalnianych powinien być nie tylko estetyczny i dokładnie wykończony, ale przede wszystkim funkcjonalny. Odnosi się to zarówno do krzeseł, jak i do stołów. 

Urządzamy jadalnię - zdjęcie 1 Urządzamy jadalnię - zdjęcie 2

Jaki powinien być stół?
Stoły jadalniane różnią się od innych stołów (chociażby biurowych) przede wszystkim tym, iż nie posiadają regulacji wysokości położenia płyty roboczej. Najczęściej jednak można przedłużyć stół,
i powiększając przestrzeń użytkową blatu utworzyć miejsce dla dodatkowych użytkowników. Wysokość stołów powinna być dopasowana do wysokości użytkownika (ewentualnie użytkowników), przy czym istotną różnicą jest już zmiana wysokości o 2 cm. Aby poprawnie dobrać stół wchodzący w skład zestawu mebli jadalnianych należy zwrócić uwagę na takie cechy, jak:

  • wysokość do oskrzyni (by swobodnie, w pozycji siedzącej umieścić nogi pod stołem),
  • wysokość umiejscowienia płyty roboczej,
  • szerokość płyty roboczej (zależy od strefy zasięgu nóg zgiętych w kolanie
    w przypadku dwóch użytkowników siedzących naprzeciwko siebie), długość płyty roboczej (tutaj istotna jest tzw. szerokość łokciowa – siedzący obok siebie użytkownicy nie powinni przeszkadzać sobie przy spożywaniu posiłków, przy czym należy wziąć pod uwagę konieczność zachowania pewnego odstępu między użytkownikami),
  • rozstaw nóg (należy sprawdzić, czy nie występuje kolizja pomiędzy krzesłem, a nogą stołu lub nogą stołu, a nogą użytkownika),
  • funkcja rozsuwania płyty roboczej (w tym przypadku powinniśmy sprawdzić, czy po rozsunięciu stół nadal jest funkcjonalny).

Ponadto bardzo istotne jest wykończenie powierzchni płyty roboczej: ważne jest, by lakier na naturalnej okleinie lub laminat pokrywający tworzywo drzewne (np. płytę wiórową, płytę MDF) był odporny na zarysowanie oraz działanie zimnych i gorących płynów oraz alkoholi. 

Urządzamy jadalnię - zdjęcie 3 Urządzamy jadalnię - zdjęcie 4

Styl jadalni
Planując wystrój jadalni skupiamy się zwykle na wyborze pomiędzy stylem klasycznym, a nowoczesnym, wybraniem odpowiedniej kolorystyki i materiałów. Przeglądamy propozycje różnorodnych aranżacji w poszukiwaniu tego co oryginalne i modne. Jednak podążanie za trendami powinno uwzględniać nasz gust i upodobania.

Część z nas lubi wnętrza uporządkowane, urządzone w stonowanych, neutralnych barwach.
Takie również powinny być meble – proste, harmonijne kształty brył i naturalne, stonowane kolory wybarwień. W  te  założenia wpisuje się linia Apart w wybarwieniu buk twardzielowy. Meble z tej kolekcji łączą prostotę geometrycznych form i naturalne piękno drewna o wyraźnym usłojeniu. Dzięki zastosowaniu systemów do podwieszania – zyskujemy dodatkowe możliwości aranżacji, co ułatwia uporządkowanie przestrzeni. Jasny odcień buku twardzielowego, pomimo wyrazistej faktury drewna,  harmonijnie wpisze się w kompozycję spokojnych, stonowanych barw. 

Urządzamy jadalnię - zdjęcie 5 Urządzamy jadalnię - zdjęcie 6

Inni zaś lepiej czują się w pomieszczeniach o  oryginalnej,  zwracającej  uwagę aranżacji. Preferują żywe, energetyczne, a czasami wręcz jaskrawe barwy. Eksperymentują z kolorami, a także fakturą tkanin czy mebli. Skłonność do różnorodności, czy wręcz ekstrawagancji przejawia się również w preferencjach dotyczących wyboru mebli. Sprawdzą się tutaj kolekcje o oryginalnym dizajnie, nietypowych kształtach brył, interesujących elementach dekoracyjnych czy zwracających uwagę kolorach wybarwień. Dynamiczne wzornictwo to cecha charakterystyczna kolekcji Lifeline. Ciekawe są  kontrastowe wybarwienie inspirowane grą czerni i bieli. Oparte na geometrycznych formach meble dzięki kontrastowemu odcieniu, przy wzmocnieniu ożywczymi kolorami dodatków wykreują aranżację nowoczesną, a przy tym pełną energii. 

Niezależnie od naszych cech osobowościowych pamiętajmy, że nie ma sztywnych reguł, które dałyby uniwersalny przepis na idealny wystrój mieszkania dla każdego. Najistotniejsze są nasze wewnętrzne potrzeby i preferencje.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Klose

Polecamy Ci również

Zobacz także