Urządzamy kuchnię

Aranżacja nowej kuchni to lista pytań, dylematów, wątpliwości. Nie ma innego wyjścia jak przygotować się do poszukiwań inspiracji, pomysłów i rozwiązań, które nas zadowolą i pozwolą kuchnię urządzić tak jak tego chcemy. W tym przypadku pośpiech absolutnie nie jest wskazany.

Urządzamy kuchnię - zdjęcie 1Gdzie szukać projektów, bądź gotowych podpowiedzi? Jak odnaleźć "swoją" kuchnię w ilości obecnych na rynku wzorów, kolorów i technologii? Którą z kuchni kupimy w atrakcyjnej cenie? Dlaczego te wszystkie pytania wymagają uzasadnionych rozwiązań?

Odpowiedź jest prosta - kuchnia ma nam służyć przez kilka lat, więc nie może być mowy o nieprzemyślanych wyborach.

Przy penetracji rynku "kuchennego" dobrze jest znać kilka cennych wskazówek pomocnych w wyborze wyposażenia kuchni. Zebrane informacje przydadzą się, a my niewątpliwie będziemy czuli się lepiej przygotowani do realizacji tego wyzwania. Przy naszym zaangażowaniu niewątpliwie uda się połączyć dwie najważniejsze cechy kuchni – urodę z jej funkcjonalnością.

Urządzamy kuchnię - zdjęcie 2kto pyta - nie błądzi...
Pierwszy krok w poszukiwaniach "naszej kuchni" powinien dotyczyć określenia jej stylu. A więc, czy ma być nowoczesna, minimalistyczna, klasyczna, bądź tradycyjna. Styl tworzą: kolor, kształt frontów, zdobienia, dekoracje, wykończenia. Możliwości jest mnóstwo, więc pomóżmy sobie i obejrzyjmy kuchnie gotowe, wykonane w różnym wzornictwie. Możliwość zobaczenia kuchni w całości, powinna nam ułatwić wybór.

Niewątpliwie zdarzy się taka sytuacja, że spodoba nam się kilka wzorów. Wówczas należy dokonać rozsądnej selekcji wśród typowanych kuchni. Zalet właściwej kuchni należy poszukiwać w twardości i wytrzymałości materiałów (do których należą laminaty, forniry, płyty i folie) wykorzystanych do produkcji szafek, blatów, itd. Dodajmy, że każdy z tych materiałów charakteryzuje inna odporność na zniszczenia, ze względu na pełnioną funkcję. I będzie ona inna dla blatów, inna dla półek wewnątrzszafkowych.

Kolejna ważna kwestia będzie dotyczyła wyposażenia zabudowy kuchennej we wszelkiego rodzaju mechanizmy ułatwiające korzystanie z szafek - zawiasy, wszelkie prowadnice do szuflad, systemy zamykania...

Szczegóły projektu naszej kuchni zapewne będziemy mogli bez trudu omówić z projektantem – sprzedawcą i poprosić o wstępną kalkulację kosztów. Oszacuje on koszty zabudowy na podstawie wybranej technologii oraz informacji o naszym wnętrzu. Pamiętajmy, że do zaprojektowania kuchni potrzebny nam będzie jej przybliżony wymiar. Drobiazgowe pomiary projektant zrobi w kuchni, kiedy już podejmiemy konkretną decyzją o jej wykonaniu. Przy podjęciu decyzji o zakupie kuchni zapytajmy o szczegóły gwarancji.

Urządzamy kuchnię - zdjęcie 3waga koloru
Wróćmy jednak do pierwszego etapu poszukiwań naszej kuchni, bo ten wydaje się zawsze najbardziej kłopotliwy – szczególnie w sytuacji, kiedy nie wiemy, jaka kuchnia nas zadowoli. Czy ta nowoczesna, czy tradycyjna?

Jeśli nie mamy określonego stanowiska problem rozważmy bardzo praktycznie. Do małej kuchni wybierzmy szafki, które nie zmniejszą kuchni optycznie, a wręcz przeciwnie "dadzą" jej przestrzeń wizualną.Uzyskaniu takich efektów sprzyja jasny kolor zabudowy i odpowiedni układ szafek. Ciemniejszą kuchnię "bezpiecznie" jest zamontować na dużej powierzchni, wówczas jej naturalny wymiar nie jest zagrożony wrażeniem "ciasnoty" i tłoku. Jeżeli mamy taką możliwość, przeanalizujmy dotychczasowe niewygody w kuchni, niepraktyczne rozwiązania i zapamiętajmy je w celu dokonania zmian w przyszłości. Codzienna praca wokół szafek kuchennych to najlepszy doradca, który podpowie czy chcemy w kuchni coś zmienić czy też pozostać przy takich rozwiązaniach, które dotychczas nam się sprawdziły. Trafne połączenie estetyki kuchni z jej funkcjonalnością to satysfakcja i zadowolenie z jej użytkowania przez wiele lat.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: Fabryka Wnętrz Chobot

Polecamy Ci również

Zobacz także