Urządzamy mały przedpokój

W typowym, polskim mieszkaniu zazwyczaj liczy się każdy centymetr, dlatego architekci najczęściej projektują niewielkie hole. Ale nawet najmniejszy przedpokój można jednak urządzić tak, by wyglądał efektownie i jednocześnie był funkcjonalny.

Triki warte zastosowania
Podczas wybierania materiałów i kolorystyki warto pamiętać, że w małych wnętrzach - zwłaszcza pozbawionych okien - najlepiej sprawdzają się jasne kolory: beże, wrzosy, szarości. Do tego wystarczy dodać kilka kinkietów dających rozproszone, ciepłe światło i już mamy wrażenie przytulności. Dla osób preferujących bardziej nowoczesny styl polecamy punktowe lampki halogenowe, dające subtelne, chłodniejsze światło. Podczas urządzania przedpokoju liczy się zatem kolorystyka i dobór oświetlenia. Przyda się też jednak kilka sztuczek stosowanych przez profesjonalnych dekoratorów wnętrz, które pomogą optycznie powiększyć wnętrze.

Gra kolorów to najprostszy sposób. Ciemniejsza podłoga w połączeniu z jasnym sufitem
i jaśniejszymi ścianami bocznymi stworzą efekt głębi w stronę jasnej ściany i optycznie podniosą sufit. 

Lustra - jak w jednym z wywiadów powiedziała Kelly Hoppen, światowej sławy brytyjska dekoratorka wnętrz. Pomieszczenie odbite w lustrze jest dla wzroku większe dokładnie o owo odbicie. Zręcznie umieszczając zwierciadło można zatem osiągnąć efekt znacznego powiększenia wnętrza i zyskać dodatkową dekorację.
Fototapeta - wyobraźcie sobie przedpokój o wymiarach 2 x 3 metry, w którym, zamiast jednej
z dłuższych ścian, widnieje kwiecista łąka tak realistyczna, że od prawdziwej odróżnia ją tylko brak ruchu.

fot. Koma fot. Meblopol

Przedpokój to nie magazyn drobiazgów
Gdy już wiemy, jaką kolorystykę będzie miał nasz przedpokój, czas pomyśleć o meblach
i dekoracjach. Wybierając zabudowę pamiętajmy, że w przedpokoju często przechowujemy rzeczy codziennego użytku – ubrania, parasole, narzędzia, odkurzacz. Zastanówmy się zatem dobrze nad aranżacją wnętrza. Profesjonalni dekoratorzy przekonują, że przedpokój nie jest magazynem drobiazgów.

„Przedpokój nie służy do przechowywania ubrań i innych rzeczy na wierzchu - mówi Karolina Zameczek, dekoratorka wnętrz. - Do tego najlepsza jest garderoba tuż przy wejściu. Kurtki, płaszcze i buty są schowane, a jednocześnie zawsze pod ręką. Jeśli nie wyobrażamy sobie holu bez szaf, postarajmy się je schować. Wszystkie wnęki, aż się proszą o zabudowanie. Nie zapomnijmy też
o miejscu do siedzenia, które bardzo ułatwi zakładanie butów. Może to być np. kuferek, w którym przy okazji schowamy przybory do czyszczenia obuwia.”

Praktyczne rady

 • Szafy wnękowe powinny mieć głębokość minimum 50 cm - inaczej nie będą funkcjonalne.
 • Obrazy należy wieszać na wysokości wzroku. Odległość między zdjęciami, bądź obrazami różnej wielkości nie może być większa niż połowa szerokości najmniejszego z nich.
 • Długi, wąski korytarz doskonale nadaje się na biblioteczkę - kto powiedział, że półki na książki trzeba wieszać w gabinecie?
 • W ciasnych pomieszczeniach szklane półki wyglądają lżej od drewnianych powiększając optycznie wnętrze. Można je dodatkowo efektownie podświetlić.
 • Lustro w przedpokoju powinno być oświetlone. Najlepiej kinkietami, by światło nie oślepiało osoby patrzącej na swoje odbicie.
 • Stosując oświetlenie halogenowe, pamiętajmy, że w zestawie znajduje się skrzynka
  z transformatorem, którą trzeba zamaskować (np. umieszczając w kącie szafy).

Propozycje aranżacji

 • Wąski i długi przedpokój w kształcie prostokąta:
 • - Pomaluj drzwi na ten sam kolor co ściany, a staną się niewidoczne.
  - Postaraj się złamać symetrię pomieszczenia - na końcu korytarza powieś pod lekkim skosem duży, podświetlony element, np. lustro lub kamienną płytę.
  - Zastosuj podwieszany sufit, a jako główne oświetlenie zamontuj w nim lampki halogenowe. Aby jeszcze mocniej naruszyć symetrię prostokąta, w suficie, wzdłuż jednej ze ścian zostaw wąską szczelinę i podświetl ją innym rodzajem oświetlenia.
 • Ciasny, kwadratowy przedpokój z drzwiami do kolejnych pomieszczeń:
 • - Na ścianie naprzeciwko wejścia powieś duże lustro, które optycznie powiększy przestrzeń.
  - Drzwi pomaluj na kolor identyczny, jak ściany, dzięki czemu będą mniej widoczne.
  - Wstaw kilka małych mebli.
 • Przedpokój z wnęką:
 • - Przy wnękach o głębokości powyżej 50 cm warto pomyśleć o wbudowanej szafie.
  - Jeśli wnęki są płytsze mamy idealne miejsce na domową bibliotekę, bądź po prostu półki do przechowywania drobiazgów.
  - Półki warto oświetlić światłem punktowym.
  - Po zabudowaniu wnęk przedpokój optycznie zbliży się kształtem do prostokąta, zatem dalej stosuj zasady aranżacji takie, jak przy pomieszczeniach bez wnęk.
Oceń artykuł
2,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Karolina Malczewska

Zdjęcia: Koma, Meblopol

Polecamy Ci również

Zobacz także