Pokój dziecka to miejsce zabawy, nauki i wypoczynku, dlatego jego urządzając go, musimy wziąć pod uwagę i różne funkcje, i względy estetyczne. Urządzając pokój dziecka na poddaszu można stworzyć naprawdę inspirującą i ciekawą przestrzeń.
Nowoczesne poddasza wprawdzie daleko odbiegają od starych strychów, które są często miejscem fantastycznych przygód w dziecięcych książkach, czy filmach. Jednak urządzając pokój dziecka na poddaszu warto pogodzić funkcjonalność ze szczyptą fantazji. Skosy tworzą nietypową przestrzeń, która w pokoju dziecka może stać się dużą zaletą.
Podpowiadamy też: Jak urządzić wygodny salon na poddaszu
Pokój dziecka na poddaszu – kwestie funkcjonalne
Urządzając pokój dziecka na poddaszu, zacznijmy od rozwiązań funkcjonalnych. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia – przyjmuje się, że pokój dziecka powinien mieć przynajmniej 11 m² powierzchni. Warto sobie uświadomić, że w przypadku pokoju ze skosami, ta powierzchnia powinna być nieco większa, bo niecały pokój jest w pełni użytkowy.
Na poddaszu problemem jest zawsze zagospodarowanie skosów. Dużo zależy od wysokości ścianek kolankowych. Jeżeli są niskie, pozostaje nam tylko zabudować je półkami, albo postawić pod nimi niskie komody, czy pojemniki na zabawki. Jeżeli ścianki pod skosami są nieco wyższe (ok. 110 cm), możemy przy nich ustawić też łóżko, albo biurko. Natomiast szafa, czy ewentualnie piętrowe łóżko, musi stanąć pod zwykłą ścianą.

Urządzając niewielki pokój dla rodzeństwa, warto pomyśleć o piętrowym łóżku.
Fakro
Pod skosami w pokoju dziecka na poddaszu można ustawić łóżko, biurko, albo komody.
Fakro
W pokoju dziecka na poddaszu warto zamontować okna dachowe. Pamiętajmy też o roletach, które pozwolą zaciemnić pokój, a przy okazji go ozdobią.
Fakro
Pokój nieco starszego dziecka możemy urządzić w stylu skandynawskim.
Fakro
Indywidualna zabudowa na zamówienie to jeden ze sposobów urządzenia pokoju dziecka na poddaszu.
Fakro
Pokój dziecka powinien zapewniać bezpieczeństwo - pomyślmy o tym, wybierając okna dachowe.
Fakro
Wybierając wyposażenie do pokoju dziecka, zwróćmy uwagę na to, czy meble itp. są wykonane z materiałów trwałych i bezpiecznych dla dzieci.
Fakro
Urządzając pokój dziecka, weźmy pod uwagę również jego zdanie.
FakroBezpieczny i jasny pokój dziecka na poddaszu
Pokój dziecka musi być odpowiednio oświetlony światłem dziennym. W przypadku pokoju na poddaszu doskonale sprawdzą się okna dachowe. Dostarczają one więcej światła niż okna pionowe, a przy tym możemy wybrać takie, które zapewnią podwyższony poziom bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby małe dziecko nie mogło samodzielnie i bez dozoru otwierać okna. Okno można zamontować na niedostępnej dla dziecka wysokości, ale bardzo dobrym rozwiązaniem są także okna, z klamkami na kluczyk. Jak wybrać okno dachowe do pokoju dziecka, podpowiada ekspert firmy Fakro:
- Pokój dziecka na poddaszu musi być wygodny, bezpieczny i dostosowany do jego potrzeb. Dlatego montaż bezpiecznych okien dachowych w połaci dachu jest idealnym rozwiązaniem. Oprócz dużej ilości naturalnego światła okna muszą gwarantować maksymalne bezpieczeństwo, które potrzebne jest podczas zabawy dzieci. Okna obrotowe FTP-V Secure to doskonała propozycja dedykowana do tego typu pomieszczeń. Okna Secure w standardzie wyposażone są w elementy zwiększające ich bezpieczeństwo. Klamka z blokadą zabezpiecza przed niepożądanym otwarciem okna przez dziecko, a specjalne rozwiązania podnoszą bezpieczeństwo użytkowe i antywłamaniowe. Dodatkowo laminowana szyba od wewnątrz nie spowoduje zagrożenia w razie jej ewentualnego rozbicia. Na okna od wewnątrz można zamontować rolety ARF Sunset, które zaciemniają wnętrze w czasie gdy dziecko potrzebuje odpoczynku. Z zewnątrz warto zastosować markizę, która ochroni wnętrze przed nagrzewaniem w upalne dni, rozproszy ostre światło, a podczas deszczu zredukuje odgłosy padających kropel.
Dowiedz się więcej o: Oknach dachowych, ich rodzajach, zastosowaniu i parametrach
Pokój dziecka na poddaszu – z odrobiną fantazji
O tym, jak będzie wyglądał pokój dziecka na poddaszu zdecydują dodatki. Czasem z pomocą naprawdę niewielkich drobiazgów, można stworzyć świetną aranżację. Odpowiednio dobrane naklejki ścienne, albo motyw na roletach okiennych, czy dywanie pomogą nam nadać odpowiedni charakter. Dobrym pomysłem jest też ozdobienie ściany fototapetą – ich wybór jest bardzo duży, aplikacja łatwa, a efekt aranżacyjny – bardzo duży.
Trochę konsekwencji w doborze dodatków sprawi, że łatwo stworzymy pokój sportowca, małej księżniczki, albo przyszłego kosmonauty (lub kosmonautki). W dodatku, jeśli nasze dziecko zmieni „plany życiowe” i zainteresowania, stosunkowo łatwo będziemy mogli dopasować wystrój pokoju do nowego hobby. Pamiętajmy też, że dzieci szybko rosną i słodkie misie, czy kwiatuszki, które nasza pociecha uwielbiała jeszcze całkiem niedawno, łatwo mogą się stać zbyt dziecinne. Urządzając pokój dziecka na poddaszu – i nie tylko – uwzględnijmy również jego zdanie na temat wystroju pokoju.
DawidPotul
Fajny ten pokoik dla dziecka.
KateFotnart
Fajny ten pokoik, ale czegoś mi tam brakuje. Na ścianach proponuję zawiesić jakiś fotoplakat lub fototapetę z motywem piłkarskim. Przykłady tapet można znaleźć na http://www.fotnart.pl