Usuwanie tapety ze ścian

Niemal każda tapeta z biegiem czasu traci swój pierwotny wygląd. Kolor blaknie, a rogi mogą zacząć odstawać od ściany. Gdy więc przychodzi pora na remont, zanim zaczniemy kłaść nową tapetę zawsze należy usunąć poprzednią. Można zrobić to własnoręcznie: jest to prosta czynność, choć nieco czasochłonna.

Czemu najpierw należy usunąć starą tapetę?

Po pierwsze ze względów estetycznych. Bowiem przyklejając nową tapetę na starą wszystkie zagniecenia bądź nierówności ściany uwydatnią się jeszcze bardziej. Poza tym gdy nowa tapeta schnie, to nieco się kurczy, pogarszając przyczepność kleju. Skutkuje to szybki zejściem ze ściany obu nałożonych tapet. 

Jak usunąć tapetę?

Potrzebne będą:

  • stare gazety bądź folia malarska,
  • urządzenie parowe do usuwania tapet, choć nada się również myjka ciśnieniowa,
  • wałek z kolcami, może to być również druciana szczotka,
  • szpachelki różnego rozmiaru,
  • szczotka do tapet,
  • płyn do usuwania tapet.

Przed rozpoczęciem pracy rozkładamy folię lub gazety na podłodze i meblach, zabezpieczając je w ten sposób przed zniszczeniem lub ubrudzeniem.

Kolejnym ważnym etapem jest nawilżenie tapety, którą trzeba wcześniej do tego odpowiednio przygotować. Bierzemy wałek lub szczotkę drucianą i dociskamy do tapety w wielu miejscach robiąc w niej niewielkie dziurki, dzięki którym woda lepiej wniknie w materiał. Dla lepszego efektu kolce szczotki można wcześniej zamoczyć w płynie do usuwania tapet. Gdy już gęsto podziurkujemy tapetę, pora na jej zwilżenie. Można to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszy najlepiej stosować przy usuwaniu ciężkich tapet (lub tych dwuwarstwowych – winylowych) z dużych powierzchni. Do tego potrzebna będzie myjka ciśnieniowa, koniecznie z szeroką dyszą do usuwania tapet, której strumień pary wodnej kierujemy na ścianę. Drugi sposób to nałożenie szczotką do tapet roztworu wody i płynu do usuwania tapet (według proporcji podanych na opakowaniu przez producenta). Sprawdzi się on w przypadku usuwania tapet z niewielkich powierzchni. Lekka tapeta czy papier gładziowy potrzebują niewiele nawilżenia. W obu przypadkach pozostawiamy tapetę na jakiś czas, aby dobrze nasiąkła, dzięki temu będzie łatwiej schodziła.

Ostatnia część to zdzieranie tapety ze ściany przy pomocy szpachelek. Warto zainwestować w cały zestaw, w którym znajdują się szpachelki o różnych szerokościach.  Wąskie przydadzą się szczególnie gdy będziemy musieli dotrzeć w trudno dostępne miejsca, zaś szerokimi zedrzemy duże połacie tapety na raz. Musimy usunąć dokładnie wszystkie pozostałości tapety. Każda, nawet niewielka resztka starej tapety, która zostanie na ścianie będzie widoczna po położeniu nowej warstwy, tworząc brzydkie nierówności.

Zakupy: Szpachle i szpachelki oraz wałki malarskie

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: okazjeinfo

Zdjęcia: thefhd.com

Polecamy Ci również

Zobacz także