Uważaj na pleśń w mieszkaniu. Nie tylko na ścianie

0
Uważaj na pleśń w mieszkaniu. Nie tylko na ścianie
Pleśń może powstać nie tylko na ścianie. Przez nieprawidłowe użytkowanie i pielęgnację grzyb może się zalęgnąć się nawet w materacu.

Pleśń w zmywarce, lodówce, pralce, a nawet w materacu. Polecamy domowe sposoby na walkę z tym grzybem.

Pleśń, czyli potoczna nazwa saprofitycznych grzybów, ma negatywny wpływ na układ nerwowy, oddechowy i odpornościowy, wywołuje również alergie. Dlatego warto zadbać, by tego dodatkowego lokatora wyrzucić z domu.

Pleśń w mieszkaniu powstaje w wyniku złej cyrkulacji powietrza. Ciepło i wilgotność to idealne warunki rozwoju tego typu grzybów. By zapobiegać ich powstawaniu warto pamiętać między innymi o osuszeniu zmywarki czy pralki po jej pracy. Jednak co zrobić, kiedy znajdziemy w tych urządzeniach szaro- białe, a nawet czarne plamy? Podpowiadamy, jak się pozbyć pleśni z domowych urządzeń.

Sprawdź: Jaki wpływ ma pleśń na nasze zdrowie

Pleśń w zmywarce

Mimo że na pierwszy rzut oka zmywarka wygląda na czystą, wcale nie musi być taka, kiedy zajrzy się w jej najciemniejsze zakamarki. Filtry na odpadki i gumki są kopalnią grzybów. Jak się ich pozbyć?

  1.  Gdy na filtrze osadziła się pleśń, należy go wyjąć i dokładnie umyć gorącą wodą z płynem do mycia naczyń oraz posypać sodą oczyszczoną. By pozbyć się nieprzyjemnego zapachu wystarczy połówkę cytryny umieścić w pojemniku na sztućce i włączyć zmywanie na program z najwyższą temperaturą.
  2. Na dno zmywarki wlej ocet, a do pojemnika na kapsułkę wsyp całe opakowanie sody oczyszczonej i ustawiamy program o najwyższej temperaturze

Pleśń w lodówce

Pojawia się, gdy wstawiamy ciepłe potrawy do lodówki czy nie pakujemy warzyw i owoców. Wystarczy, że jeden składnik będzie uszkodzony, by reszta zaraziła się szkodliwymi drobnoustrojami. Oto sposoby jak wyczyścić lodówkę:

  1. Odłącz lodówkę od prądu i umyj ją dokładnie ciepłą wodą z octem.
  2. Na zwilżoną gąbkę wsyp sodę oczyszczoną i przetrzyj nią lodówkę.

Warto pamiętać, że używanie środków chemicznych podczas mycia lodówki jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Na produktach pozostają bowiem toksyczne składniki.

Dowiedz się więcej: Jak skutecznie wyczyścić lodówkę

Pleśń w pralce

Kiedy ubrania po praniu nie pachną ładnie oznacza to, że w pralce powstała pleśń. Istnieją proste sposoby, jak można ją usunąć.

  1. Zmieszaj dwie szklanki octu i 1/3 szklanki sody. Nanieś stworzoną pastę na szczoteczkę do zębów i dokładnie wyczyść uszczelki.
  2. Do trzech litrów wody wlej ¼ szklanki cytryny i jedną szklankę wody utlenionej. Przygotowanym środkiem dezynfekującym spryskaj uszczelkę i wytrzyj suchą ściereczką lub gąbką.

Pleśń w materacu

Roztocza, kurz, a nawet pleśń. W takim towarzystwie każdego dnia kładziemy się spać. By zapobiegać powstawaniu pleśni w materacu musi być on umocowany na stelażu, żeby wietrzenie nie było zakłócone.

  1. Rozsyp równomiernie na materac sodę oczyszczoną i pozostaw ją najlepiej na dobę. Następnie wystarczy zebrać ją odkurzaczem. Soda ma właściwości nie tylko wybielające, ale również dezynfekujące.

Warto przeczytać: Grzyb na ścianie. Jak go usunąć.

 

 

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Anna Skibicka

Polecamy Ci również

Zobacz także