W skandynawskim stylu

Dużo przestrzeni, jasne mieszkanie, niewiele mebli. To nie jest charakterystyka minimalizmu, ale cechy wyróżniające skandynawskie wnętrza.

Osobom lubiącym biedermeier i secesję, takie wnętrza wydają się oszczędne, wręcz surowe. Tymczasem rezygnacja z szaf i szafeczek, kredensów, witryn i nadmiaru zdobień, nie musi oznaczać ascetyzmu. Skandynawowie znani są z bliskiej więzi z przyrodą, dlatego nie powinno dziwić, że naturalne materiały i wzornictwo wprowadzili do mieszkań. I zrobili to naprawdę dobrze. Najwięksi projektanci z tego obszaru Europy zdobyli światową popularność, a ich twórczość i sposób myślenia o kształtowaniu przestrzeni, zainspirowały wielu designerów z różnych tradycji i kultur. Bowiem jedną z naczelnych zalet stylu skandynawskiego jest jego uniwersalność. Niezależnie od tego czy mamy małe czy duże mieszkanie, lubimy oszczędne formy i stonowane kolory lub przeciwnie – nasycone i kontrastowe, z tej stylistyki możemy zaczerpnąć umiejętne zestawienia kolorystyczne, łączenie tego co naturalne, z tym, co nowoczesne i nauczyć się kształtować naturalną, lekką i pełną światła przestrzeń.Sztuka detalu
Mówimy ogólnie – styl skandynawski, ale trzeba pamiętać, że zawiera się w tym pojęciu tradycja wzornictwa duńskiego, fińskiego i szwedzkiego. Wiele cech jest wspólnych, ale każdy z tych krajów ma odrębny folklor i wzornictwo, a co za tym idzie – design.
Różnią ich ornamenty, ale także zamiłowanie do nieco innej gamy kolorystycznej i kształtów. Duńczycy szczególnie akcentują biel, Finowie dodają do niej czerń, a Szwedzi preferują oszczędne formy. Łączy ich jednak jedno – przede wszystkim stawiają na wygodę, naturalność i prostotę. Skandynawscy projektanci wychodzą z założenia, że to, co nas otacza ma być nieskomplikowane i funkcjonalne, ale również piękne. Dlatego kolorystyka wnętrza w stylu skandynawskim i odpowiedni dobór ozdób, materiałów oraz detali ma tak duże znaczenie.

Mieszkanie z klimatem
W skandynawskim wnętrzu dominują pastelowe kolory i naturalny odcień drewna, który dodatkowo nadaje mu przytulny charakter. Zresztą jasne kolory, w tym różne odcienie bieli, nigdy nie są monotonne. Szarości, beże, écru, błękity, zgaszone zielenie zawsze uzupełnione są dodatkowo mocnymi akcentami kolorystycznymi – śliwkowym, pomarańczowym, granatowym, czerwonym, czekoladowym. Użycie wielu kolorów urozmaica wnętrze i czyni je oryginalnym. Dlatego szczególnie dbajmy o ich dobór i nie stosujmy ich w nadmiarze. Nie starajmy się urządzać wnętrza w jednorodnym odcieniu, chociaż w stylu skandynawskim o wnętrzu myśli się jako o całości. Pod jasne ściany i często pobielone podłogi, dopasowuje się meble, a do nich narzuty, pledy i poduszki w kolorowe paski lub kwiatki.
Stylizacja pomieszczenia to sztuka zestawienia wyrafinowanych kolorów, ale także kształtów i form. Meble są proste, ale często mają organiczne, zaokrąglone kształty. Dlatego już patrząc na fotele, sofy i kanapy wiemy, że są wygodne. Obok drewna lubianym materiałem jest także wiklina. Wyplatane, ażurowe siedziska, ławeczki, krzesła, a nawet drobne koszyki do kuchni i łazienki, stanowią typowe wyposażenie skandynawskiego domu. Naturalnie i ekologicznie
Wpływ na atmosferę domu ma również światło. Dlatego w klasycznym skandynawskim wnętrzu znajdują się duże okna, często z roletami zamiast ciężkich zasłon i firan. Zaś samo mieszkanie jest zaaranżowane na otwartym planie. Jeśli to możliwe, pomieszczenia płynnie się ze sobą łączą. Zatem znikają niepotrzebne podziały, ściany i drzwi. Często wzrokiem możemy objąć kilka pomieszczeń, nawet dużego mieszkania. W kształtowaniu wystroju małego taką rolę spełniają jasne kolory, które optycznie powiększają przestrzeń. Dlatego tak chętnie stosuje się jasne podłogi oraz tapety i tkaniny z delikatnym deseniem.
Nieodłącznym elementem wyposażenia tak naturalnego wnętrza są rośliny. Zatem kwiaty w przezroczystych, szklanych wazonach i naczyniach. I zawsze ekologiczne materiały służące do urządzenia mieszkania – różne gatunki drewna do wykonania podłogi i mebli oraz wełna i len, z których wykonane są zasłony, narzuty, poduszki.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Brodowska

Zdjęcia: Almi Decor, Home England, Artofwall, Magic Home, Fabryka Form

Polecamy Ci również

Zobacz także