W świetle neonów

Wiele elementów każdego wnętrza wpływa na jego niepowtarzalny nastrój. Odpowiednie umeblowanie, kolorystyka ścian i starannie dobrane dodatki tworzą unikatowy klimat, w którym czujemy się przyjemnie i komfortowo.

Kolejnym elementem podkreślającym charakter pomieszczenia jest oświetlenie, które niewątpliwie ma coraz większe znaczenie we współczesnej architekturze wnętrz.

Światło odgrywa coraz większą rolę w tworzeniu odpowiedniego nastroju w restauracjach, biurach czy hotelach. Zgodnie z najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz, coraz częściej rezygnujemy z pojedynczego, intensywnego źródła światła, wybierając oryginalne kompozycje licznych, rozproszonych lampek halogenowych, węży świetlnych lub nowoczesnych diod LED. Ich ciągle wzrastająca popularność skłania projektantów do coraz śmielszych pomysłów aranżacyjnych, w których te innowacyjne sposoby oświetlenia przełamują rutynę tradycyjnych żyrandoli i kinkietów.

oświetlenie w ogrodzieoświetlenie kin i dyskotek

- Oświetlenie ledowe daje nam nieograniczone możliwości dekoracyjne. Przewody LedTEC czy LedNEON są niezwykle giętkie, dlatego z powodzeniem możemy z nich tworzyć dowolne kształty – mówi Paweł Kulpa z firmy LARS. Co więcej, współczesna technologia pozwala na umieszczenie źródła światła w tych miejscach, które wcześniej ograniczone były różnymi warunkami technicznymi. Nastrojowe oświetlenie ogrodu, pomysłowo podświetlony basen czy też barwna gra świateł w barach i dyskotekach – to tylko niektóre przykłady na to, jak nowoczesne technologie oświetleniowe są wykorzystywane do tworzenia niepowtarzalnych aranżacji dekoracyjnych.

Światło w nowoczesnym stylu
Każdy styl aranżacji przestrzeni wnętrza charakteryzuje się specyficzną gamą kolorów, kształtów i kompozycją elementów dekoracyjnych. Istotną rolę ogrywa również odpowiednio dobrane oświetlenie, które, wraz z modą na nowoczesność, stało się jednym z podstawowych elementów kreowania wystroju. Żaden inny nurt aranżacji wnętrz nie zawdzięcza tyle efektom oświetleniowym, co najpopularniejszy obecnie styl nowoczesny.

oświetlenie basenuoświetlenie sufitu

Nowoczesność stawia na oryginalność i niepowtarzalność. Współczesne projektowanie korzysta z niekonwencjonalnych pomysłów, by każdy detal zaistniał jako idealnie dopasowany element dekoracyjny. Dlatego też nowoczesny styl aranżacji do perfekcji opanował także grę światłem, które ma te elementy podkreślać, eksponować i wydobywać z surowości  minimalizmu.

Styl nowoczesny to również geometryczne kształty, wyraziste linie oraz prostota formy. - Interesujący wzór mebli można z powodzeniem podkreślić elementami świetlnymi, takimi jak diody LED oraz węże świetlne. Odpowiednie oświetlenie pozwoli nam wydobyć z każdego przedmiotu nową formę i nadać mu ciekawy kształt. – mówi Paweł Kulpa.

Surowość złamana światłem
Pomimo że nowoczesna stylizacja wnętrz kojarzy się przede wszystkim z chłodnymi barwami i surowością materiałów, zwolennicy ciepłych aranżacji nie są wcale zmuszeni do rezygnacji
z wystroju w modernistycznym stylu. Odpowiednio wkomponowane akcenty świetlne pozwolą nam „ocieplić” przestrzeń. Wykorzystując delikatne podświetlenie lampek halogenowych, możemy stworzyć ciekawe akcenty świetlne i ożywić surowy nastrój chłodnych pomieszczeń.

gipsowe oprawyoświetlenie w salonie

 Dobrym pomysłem może być również zastosowanie opraw ceramicznych, których proste
i funkcjonalne formy idealnie dopasowują się do nowoczesnego charakteru wystroju. – Ceramiczne i gipsowe oprawy na źródło światła Ceramic Design można malować na dowolny kolor farbami
i lakierami. – mówi Paweł Kulpa.- Dzięki temu dobrze komponują się z każdym stylem aranżacji wnętrza. Są ponadto niezwykle modnym oświetleniowym elementem dekoracyjnym, który nadaje wnętrzom elegancji i prostoty- dodaje.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Lars

Polecamy Ci również

Zobacz także