Warsztaty Kulinarne - zupy

Warsztaty Kulinarne - zupy

Już po raz drugi miłośnicy gotowania mieli okazję spotkać się na dwudniowych Warsztatach Kulinarnych zorganizowanych pod patronatem Polskiej Akademii Kulinarnej.

Warsztaty Kulinarnedruga edycja Warsztatów Kulinarnych

Tym razem uczestnicy doskonalili swoje umiejętności pod okiem mistrzów: Marcina Budynka, który jest opiekunem całego cyklu Warsztatów, oraz znanego szefa kuchni Karola Okrasy. Tematem przewodnim zajęć były zupy – ich rodzaje, właściwości i sposoby przygotowania.

zupy - wczoraj i dziśdegustacja zup

Sobotnie popołudnie, 26 maja, uczestnicy warsztatów spędzili w restauracji Platter Karola Okrasy, mieszczącej się na pierwszym piętrze hotelu Intercontinental. Szef kuchni, wraz z Marcinem Budynkiem, zaprezentowali przygotowane przez siebie zupy. Jednak sobotnie spotkanie nie było poświęcone wyłącznie degustacji. Mistrzowie opowiadali o historii zup, a także o najnowszych trendach w ich przyrządzaniu. Jednym z nich jest zastąpienie zasmażki używanej do zagęszczania zup naturalnymi produktami, jak na przykład czerwona soczewica. Dzięki temu zupy zyskują na smaku, są zdrowsze i sprzyjają utrzymaniu sylwetki.

przygotowanie zupyprezentacja

W drugi dzień Warsztatów, w niedzielę 27 maja, goście spotkali się w Centrum Techniki Kulinarnej. Wszystkie uczestniczki otrzymały fartuchy Julietta, z kolekcji firmy COOKie, a także książeczkę z zaproponowanymi przez Karola Okrasę przepisami. Pierwszą i zarazem najbardziej kontrowersyjną zupą były flaczki, jednak pozostałe potrawy również budziły mnóstwo emocji ciekawymi połączeniami smaków.

uczestniczki Warsztatów Kulinarnychdoprawianie zup

Flaczki cielęce, które, jak podkreślił Marcin Budynek, restauracje powinny podawać wiosną, miały ciekawy i oryginalny smak za sprawą nietypowego dodatku – krewetek. Flaczki podzieliły uczestników na dwie grupy: zdecydowanych miłośników i tych, którzy do potrawy podchodzą nieufnie. Kolejna zupa smakowała już wszystkim, był nią bowiem wspaniały krem z zielonych szparagów z pesto z rukoli, oliwą i paluszkami z ciasta francuskiego z kminkiem. Zupa idealna w środku szparagowego sezonu, szczególnie z dodatkiem borowików. Kolejne zupy to wyborny rosół z halibuta z lanymi kluseczkami i liśćmi roszponki, którego podstawę stanowi aromatyczny bulion z ryb i krem z młodej kapusty z kiełbaskami twarogowymi. Następnie przygotowano krem z porów i kalarepy z chipsami bekonowymi, a niesamowitą mieszanką smaków okazała się orientalna zupa curry z kurczakiem. Połączenie z bananem, mlekiem kokosowym i trawą cytrynową dało niezwykle intrygujący, choć znów dzielący gusty efekt.

pokaz przyrządzania zupyprzygotowanie składników

Podczas warsztatów realizowany był felieton do programu TVP2 „Pytanie na Śniadanie”, którego emisja zaplanowana jest na poniedziałek, 18 czerwca, między 8:30 a 10:45.

mistrz kulinarny Marcin Budynek
próbowanie potraw
przygotowanie dania
rady mistrza
świeże składniki
przygotowanie składników dania
przyprawy
kolacja w hotelu
pokaz zup
Warsztaty Kulinarne - zupy
rady dla uczestniczki Warsztatów

Na kolejne warsztaty można się zgłosić poprzez stronę www.polska-gotuje.pl.

             Partnerzy Warsztatów Kulinarnych

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Polska Akademia Kulinarna

Polecamy Ci również

Zobacz także