Warto ściemniać

Ściemniacze. Stanowią alternatywę dla tradycyjnych włączników. Pozwalają regulować natężenie światła w zależności od  potrzeb. Pełne oświetlenie lub wedle nastroju - półmrok.  Wszystkie opcje są możliwe.

nowoczesna instalacjaNajpopularniejsze na rynku są ściemniacze obrotowe, sterowane manualnie, pokrętłem lub przyciskiem, ewentualnie dodatkowo zdalnie pilotem. Dzięki nim jednym ruchem ręki możemy stworzyć nastrój właściwy do romantycznej kolacji czy usypiania dziecka. W sprzedaży dostępne są także ściemniacze dotykowe, uruchamiające się poprzez dotknięcie odpowiedniego pola i opcjonalnie również sterowane pilotem (np. wieży Hi-Fi lub telewizora).

Niektóre z nich wyposażone są dodatkowo w świecącą diodę, ułatwiającą odnalezienie urządzenia na ścianie w ciemności.

ściemniacz światłaCzęść z dostępnych na rynku ściemniaczy sterowanych na pilota posiada funkcje programowania czyli przypisania wybranego klawisza na pilocie do konkretnego ściemniacza lub grupy ściemniaczy. Dzięki tej opcji urządzenie kontroluje odpowiedni klawisz pilota, eliminując w ten sposób zakłócenia, mogące dotrzeć do ściemniacza wskutek tradycyjnego korzystania z pilota TV. Funkcja ta pozwala również na sterowanie konkretnym ściemniaczem nawet wówczas, kiedy na ścianie zamontowanych jest więcej niż jedno urządzenie.

Oferowane są także urządzenia z tzw. symulatorem obecności, stanowiące idealne rozwiązanie uzupełniające lub zastępujące system alarmowy.

Po włączeniu odpowiedniego trybu, ściemniacz odtwarza zapamiętany cykl łączeń z ostatnich kilku dni, symulując obecność mieszkańców we wnętrzu i odstraszając tym samym potencjalnego intruza.

kolorowy ściemniaczDo wyboru do koloru
Bogata oferta producentów ściemniaczy sprawia, że każdy może znaleźć produkt odpowiadający swoim wymaganiom.

I to nie tylko pod kątem użyteczności, ale także wyglądu. Większość z urządzeń występuje bowiem w bogatej gamie kolorystycznej danej serii osprzętu, co sprawia, że łatwo dopasować je kolorystycznie do poszczególnych pomieszczeń.

Zwłaszcza, jeżeli nie stanowią one osobnego wyrobu, tylko występują jako element serii pozostałego osprzętu elektroinstalacyjnego.

Ziarnko do ziarnka...
Niewątpliwą zaletą ściemniaczy jest ich energooszczędność. W dłuższym okresie czasu, przy zredukowanym oświetleniu pobór mocy maleje, co przekłada się na niższe rachunki i większe oszczędności rodzinnego budżetu.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Iwona Poniewierska

Zdjęcia: Kontakt Simon

Polecamy Ci również

Zobacz także