Ważne nie tylko jak długo śpimy, ale również na czym śpimy

0
Odpowiedni materac

Nawet odpowiednio długi sen może być niewystarczający, jeśli nasz materac będzie po prostu niewygodny.

Kiedy mowa o śnie, większość z nas myśli przede wszystkim o jego długości. Często pewnie słyszymy zdania w stylu: „Spałem tylko cztery godziny, jestem wykończony!” albo „Padam na twarz, prawie nic nie spałam – tylko pięć godzin!”. Jednak jeśli dłużej zastanowić się nad wydajnością snu, to trzeba dojść do wniosku, że zależy ona nie tylko od jego długości, ale też warunków w jakich śpimy.

Ralph Waldo Emerson, amerykański pisarz i filozof, wypowiedział pewnego razu bardzo prawdziwe słowa: „Nasze sny są następstwem naszej zbudzonej wiedzy zdobytej po przebudzeniu”. Sny w dużym stopniu zależą od naszych doświadczeń w ciągu dnia. Nie bez powodu poradniki kontrolowanych snów zalecają, aby przed snem intensywnie o czymś myśleć, aby niejako zarysować scenariusz naszych snów. Jednak choćby nie wiadomo jak nasz dzień był przyjemny, wolny od stresu i wszelkich zmartwień, to sen może okazać się katastrofą z jednej prozaicznej przyczyny: nie będzie miał optymalnego podłoża. Jednak nie tego psychicznego, ale jak najbardziej namacalnego – w postaci odpowiedniego materaca.

Jak długo śpią Polacy?

Jak zauważyliśmy powyżej, na jakość snu składają się jego długość oraz warunki. Przyjrzyjmy się tym problemom po kolei. Po pierwsze: jak długo powinien spać dorosły człowiek, aby z jednej strony prawidłowo i efektownie pracować w ciągu dnia – w dodatku bez żadnego uszczerbku dla zdrowia? Jak kilka lat temu wskazała amerykańska Narodowa Fundacja Snu (National Sleep Foundation), sen dorosłego człowieka powinien trwać od 6 do 8 godzin. I powinniśmy wziąć sobie to do serca, ponieważ według doktora Michała Skalskiego, psychiatry zajmującego się zaburzeniami snu, wypowiadającego się dla Polskiego Radia: „W wielu badaniach wykazano, że ci ludzie, którzy śpią za krótko albo za długo mają dwu- lub trzykrotnie wyższe ryzyko zgonu z powodu różnych innych chorób”.

Jak w tych sennych statystykach odnajdują się Polacy? Okazuje się, że całkiem dobrze. Z przeprowadzonego przez TNS Polska dwa lata temu sondażu wynika, że większość z nas (nieco ponad 50 procent) przesypia około 7-8 godzin, więc z perspektywy zdrowia wynik jest zadowalający. Jednak cały czas około 30 procent

Polaków śpi nie więcej niż 6 godzin w ciągu tygodnia. Dużo też zależy od trybu życia, jaki na co dzień prowadzimy. Profesor Jacek Kuźnicki, dyrektor Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, mówił w rozmowie dla portalu onet.pl: „Jeśli jesteśmy zmęczeni i zestresowani, to organizm szuka sposobu na regenerację i poprawę sytuacji. Wtedy sen jest bardzo potrzebny. Jeśli jesteśmy w doskonałej formie, możemy dzień czy dwa przeznaczyć na inne aktywności niż sen – bez wielkich szkód dla organizmu”.

Jaki materac wybrać?

Jeśli wierzyć prof. Kuźnickiemu (a nie ma chyba powodów, aby mu nie wierzyć), to w niektórych przypadkach na śnie możemy po prostu zaoszczędzić. Jednak nie radzimy próbować oszczędzać na materacu, ponieważ tutaj nieco trudniej o zmianę niż w przypadku korekty czasu spędzanego w pościeli. Pojawia się jednak pytanie: jaki materac należy wybrać? Co więcej, za nim przychodzi następne: czy można kupić materace online? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Na przykład osoby ze schorzeniami kręgosłupa powinny szukać jej w pierwszej kolejności u ortopedy. Jednak jest kilka uniwersalnych wskazówek, którymi możemy się kierować. Jak ta na stronie panmaterac.pl: „Dobrze dobrany materac nie jest ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, lecz idealnie dostosowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Musimy pamiętać, że wybrany model powinien być przynajmniej o 20 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spała”.

Druga rzecz: czy można kupić materac w Internecie? Oczywiście, że tak. W dzisiejszych czasach, kiedy w tych lepszych sklepach internetowych (w przypadku materaców będzie to na przykład Tempur https://pl.tempur.com) każdy produkt jest dokładnie opisany, a fotografia produktowa czyni cuda, można być raczej spokojnym o zakupy online.

Słuchajmy ekspertów

Na koniec wróćmy jeszcze do ekspertów, których opiniami zawsze warto się posiłkować. Cytowany już tutaj doktor Skalski jeszcze dobitniej mówił o konsekwencjach niedoboru snu:

„W przypadku niedoboru snu, czyli braku odpowiedniej regeneracji, organizm, mówiąc najprościej, bardzo szybko się starzeje, a po drodze zapada też na szereg chorób. Na przełomie lat 80. i 90. zrobiono badanie na zwierzętach. Pozbawiono je snu. Wszystkie w ciągu paru tygodni zdechły w wyniku różnych infekcji. W ich przypadku deprywacja snu doprowadziła do załamania układu odpornościowego”. Wniosek jest prosty: postarajmy się tak organizować czas, aby zagwarantować sobie przynajmniej te 6 godzin snu – w trosce o własne zdrowie.

Z kolei lekarz Paweł Baljon na portalu Wirtualnej Polski zaznacza, że niewygodny materac może być przyczyną męczących bólów pleców. W tym wypadku wniosek też jest prosty: zadbajmy o to, aby warunki spania były maksymalnie komfortowe – również w trosce o zdrowie.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: Tempur

Polecamy Ci również

Zobacz także