Wentylator stojący. Sprawdź, co warto wiedzieć przed jego zakupem

0
Wentylator

Zbliżający się sezon letni sprawia, że zaczynamy się rozglądać za urządzeniami, które sprawią, że we wnętrzach robi się przyjemniej nawet w czasie dużych upałów. W sklepach znaleźć można wiele różnych sprzętów, które idealnie wpisują się w potrzeby klientów. W wielu wnętrzach świetnie sprawdzi się wentylator biurkowy, choć wiele osób decyduje się również na modele stojące. Same urządzenia poza wyglądem będą się również różnić mocą, wydajnością oraz szczegółowymi parametrami. Zobacz, która propozycja będzie idealna dla ciebie. 

Rodzaje wentylatorów stojących


Przede wszystkim bez problemu można dopasować wentylatory do swoich potrzeb dzięki bardzo dużej różnorodności. Dlatego właśnie przed decyzją warto dokładnie przeanalizować, na czym nam najbardziej zależy. Dużą popularność niezmiennie cieszą się modele biurkowe. Niewielkie urządzenia wykorzystują najczęściej śmigło o średnicy 40 centymetrów, a niska podstawa pozwala ustawić wentylator w różnych miejscach. Najlepiej sprawdzają się przede wszystkim w małych pomieszczeniach i przede wszystkim działają punktowo. Będą idealne do domu lub do niewielkiego biura, a ich ważną zaletą jest również niska cena.

Większą moc będzie mieć wentylator podłogowy. Pozwala on również schłodzić obszerniejsze powierzchnie, ale co za tym idzie, pobiera więcej mocy. Same śmigła mają większą średnicę niż w modelach biurkowych, a bardzo długi stojak ma najczęściej około 150 centymetrów wysokości. Jak widać, tego typu urządzenie będzie zajmować dość dużo miejsca i przy ustawieniu obrotowym rewelacyjnie będą sprawdzać się w większych biurach i ochładzać będą kilka stanowisk pracy. Poza podłogowymi wentylatorami na rynku dostępne są także te leżące. Ich zaletą jest to, że zajmują zdecydowanie mniej miejsca i mniej rzucają się w oczy.

Nowocześnie prezentować się będzie wentylator kolumnowy. Może on stanąć w dowolnym miejscu i poza tym że jest niezwykle funkcjonalny, to również designersko wygląda. Będzie idealny do domu oraz przestrzeni biznesowych, a jego dekoracyjność w pewien sposób zrywa z pewnego rodzaju stereotypami.

Wydajność wentylatora - jak dopasować moc do wielkości pomieszczenia

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki wentylator stojący wybrać, powinieneś skupić się na jego parametrach. Tak jak konkretne urządzenia różnić się będą na przykład wyglądem czy też samym mechanizmem działania i ilością zajmowanego miejsca, to niezwykle ważna jest na przykład wydajność, energooszczędność czy poziom głośności, ponieważ w wielu wypadkach sprzęt będzie nam towarzyszyć codziennie, a to przełoży się na komfort pracy czy też odpoczynku oraz wysokość rachunków. Niezwykle ważnym parametrem staje się więc moc. Wentylator, który będzie miał wyższą, będzie oczywiście skuteczniejszy, ale również będzie pobierać zdecydowanie więcej energii, co przełoży się na koszty. To o tyle ważne, że modele o dużej mocy też są zdecydowanie droższe. Poza tym ważna jest również wydajność wentylatora. Określa się ją w metrach sześciennych na godzinę. Urządzenia o wysokiej wydajności też będą relatywnie droższe, ale z drugiej strony są zdecydowanie bardziej efektywne. Poza tym należy sprawdzić funkcjonalność urządzanie. Tanie modele mają jedną czy dwie funkcje, co oznacza zazwyczaj różne prędkości. Droższe pozwalają na dopasowanie parametrów do indywidualnych potrzeb. W nowoczesnym sprzęcie można również spotkać się z możliwością sterowania za pomocą pilota, opcjami programowania czasu pracy czy też ustawienia trybu obrotów na przykład do każdej prędkości.

Funkcje wentylatora stojącego na które warto zwrócić uwagę

Poza tym oczywiście niezwykle ważne jest również to, z jakich materiałów wentylator został wykonany. Wysoka jakość, atrakcyjny design oraz wygląd nie tylko wpływają na to, jak urządzenia będą się prezentować we wnętrzach, ale również na to, jak długo będą nam służyć. Dlatego właśnie warto kierować się renomą producenta oraz estetyką wykonania oraz wytrzymałością elementów konstrukcyjnych i mechanizmów. Warto także szczególną uwagę zwrócić na to, jak głośno pracuje wentylator. Ten parametr jest podawany w decybelach, a ciche działanie jest niezwykle istotne w codziennym użytkowaniu.

 Jaki wentylator stojący wybrać – podsumowanie

Choć na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, które zapewniają chłodzenie we wnętrzach, to niezmiennie sięgamy po klimatyzatory. Inwestycja w dobre urządzenie to świetny sposób na zapewnienie sobie komfortu w  czasie upałów. Dlatego właśnie nie warto na takim urządzeniu oszczędzać, a także nie powinno się wybierać go pochopnie. Niewątpliwie wentylatory stojące to jeden z najtańszych sposobów na to, by zmniejszyć dokuczliwość  czasie upałów, choć trzeba pamiętać, że nie osiągniemy takiego efektu jak w przypadku klimatyzacji, to sprawimy, że w mieszkaniu czy w biurze będzie przyjemniej. To najbardziej efektywne rozwiązanie, o ile dobrze wybierze się urządzenie.


Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także