Witraż - iluzja rzeczywistości

Witraż fascynwitraż we wnętrzuuje zmiennością swojego wyglądu w zależności od pory dnia i roku. Gdy światło przenika przez szkło witraża, obraz w nim zawarty wygląda za każdym razem inaczej.


Obraz raz jest migotliwy o intensywnych kolorach, innym razem matowy i przygaszony. Jeśli nie możemy zmienić nieciekawego widoku za oknem, możemy stworzyć piękną iluzję rzeczywistości
w postaci witrażowego okna.

świetliki sufitowe świetliki sufitowe

Moda na witraże
Witraże najczęściej kojarzą się z religijnymi obrazami w oknach kościelnych. Coraz częściej można je spotkać w mieszkaniach jako element urozmaicający okna i drzwi. Witraże wykorzystuje się
na ścianki działowe, świetliki czy inne dekoracje, np. zawieszki w oknach czy kolorowe kompozycje
w lampach. 

Witraż w oknie Witraż w drzwiach Witraż w drzwiach Witraż w drzwiach Witraż w oknie
Co to jest witraż i jak się go wykonuje?
Witraż jest szklaną mozaiką łączoną zwykle za pomocą lutowanych ołowianych profili, lub tzw. metodą Tiffany’ego. Spotyka się również inne, bardziej nowoczesne metody łączenia elementów szklanych w mozaikę, np. za pomocą silikonu czy nawet betonu. Są to jednak przypadki dość rzadkie.

Ostatnio pojawiły się również na rynku różne formy imitujące witraże w postaci szkła emaliowanego, tzw. witrochromii, czy wręcz folii z tworzywa sztucznego oraz samoprzylepnych pasków ołowianych naklejanych na szkło. Należy jednak wyraźnie odgraniczyć te wyroby od witraży w prawdziwym tego słowa znaczeniu, które zawsze pozostają mozaiką połączonych ze sobą elementów ze szkła o różnej barwie, fakturze i przejrzystości.     

Witraż - obraz świetlny Witraż- lampa Witraż - ozdoba świąteczna

To, co w  witrażach jest najbardziej urzekające i czarujące to fakt, że jego ostateczna forma nigdy się nie zamyka, albowiem to, co widzimy patrząc na witraż, zwykle jest kombinacją szklanej mozaiki oraz tła znajdującego się za witrażem (np. pięknego ogrodu). Dopiero te dwa elementy razem stanowią o ostatecznym efekcie wizualnym. Czasem witraż może spełniać zupełnie odwrotną rolę, tzn. w subtelny sposób zasłonić to, co jest za nim, w przypadku, gdy widok ten nas nie satysfakcjonuje, lub po prostu chcemy zachować dyskrecję pomieszczenia (np. łazienki). Barwa szkła, a co za tym idzie rodzaj światła padającego na wszystkie przedmioty, wpływa na klimat całego wnętrza.

Witraż - obrazy świetlne Witraż w drzwiach

Witraż w drzwiach, proj. Studio witraży Latos Witraż w drzwiach, proj. Studio witraży Latos witraż - małe formy

Specyfika witraży sprawia, że wnętrze ożywa i staje się  miejscem niezwykłym, tajemniczym i pełnym energii. Oczywiście również  zewnętrzna elewacja domu, w przypadku przeszkleń witrażowych ogromnie zyskuje na atrakcyjności i zwłaszcza wieczorami dom staje się prawdziwą ozdobą otoczenia.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Latos - studio witraży

Zdjęcia: Latos - studio witraży, www.latos.com.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także