Wizjer w roli głównej

0
Wizjer w roli głównej

Zazwyczaj nie zwracamy na niego uwagi i traktujemy czysto użytkowo. Jednak oryginalny wizjer może stać się ozdobą drzwi wejściowych.

Wizjer montujemy w drzwiach do mieszkań lub drzwiach zewnętrznych na wysokości wzroku stojącego człowieka. Składa się z niewielkiej metalowej tuby, która zawiera w środku układ soczewek.

Dokładny obraz
Ze względu na konstrukcję wyróżniamy kilka rodzajów wizjerów. Wybór zależy także od naszych potrzeb. Jeśli chcemy widzieć całą szerokość korytarza lub klatki schodowej, zastosujmy wizjer panoramiczny, czyli szerokokątny. Obejmuje on przestrzeń zaledwie kilku metrów przed drzwiami, ale jego kąt widzenia wynosi do 200° (standardowy 160°). Dzięki czterosoczewkowemu układowi optycznemu gwarantuje wyraźny obraz, niezależnie od grubości drzwi.
Jeśli zależy nam na tym, by osoba stojąca przed drzwiami nie zobaczyła światła pochodzącego z mieszkania, wybierzmy wizjer z lustrzanką. Dzięki specjalnej powłoce na zewnętrznej soczewce, odbija on światło z korytarza. Jednak, aby to rozwiązanie było skuteczne, obszar przed drzwiami od strony korytarza musi być dobrze oświetlony.
Wersja z kamerą przeznaczona jest za to dla osób, dla których kwestia bezpieczeństwa jest szczególnie ważna. Taki wizjer można podłączyć do telewizora lub dowolnego monitora z wejściem video. Dzięki temu można obserwować to, co dzieje się przed drzwiami, a nawet nagrać obraz.

Zabawny kształt
Funkcjonalność to podstawowa cecha wizjera. Często jednak zapominamy, że nawet użyteczne przedmioty mogą wyglądać ozdobnie. Wzór obudowy wizjera (jego widocznej części) można bowiem potraktować jako zabawny gadżet, który jako pierwsi zobaczą odwiedzający nas goście.
Oryginalną ozdobą drzwi mogą być kolorowe podkładki pod wizjer wykonane z tworzywa sztucznego, przybierające kształty zwierząt czy bajkowych potworów. Kupując taką podkładkę,
w pakiecie znajdziemy także tradycyjny wizjer – przeznaczony do drzwi grubości od 35 mm do 60 mm, średnica otworu w drzwiach – min. 16 mm. Podkładkę montujemy w drzwiach od strony zewnętrznej (klatki schodowej). Wtedy najczęściej wizjer jest okiem stwora.

Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Białorucka

Polecamy Ci również

Zobacz także