Wnętrza w stylu francuskim – jak urządzić

Wnętrza w stylu francuskim – jak urządzić

Na przestrzeni wieków Francja zawsze była kreatorem stylu i synonimem elegancji. Nikt tak swobodnie i nonszalancko nie łączy starego z nowym jak Francuzi, którzy ostentacyjnie i z tradycją nie zwracają uwagi ani na modę ani na aktualne trendy. Francuskie wnętrze cechuje wdzięk i elegancja – ale również luz i wygoda.

wnętrze w stylu francuskim

Eklektyczny urok antyków

Na pierwszy rzut oka styl francuski charakteryzuje się swobodnym komponowaniem ze sobą staroci przekazywanych z pokolenia na pokolenie, detali i ozdób. Nie przyzwyczajajmy się do żadnej konkretnej epoki, bo według francuskiej sztuki aranżacji wnętrz kolejne „Ludwiki” można ze sobą zestawiać bez wahania. Nic nie stroi także na przeszkodzie, by dodać trochę złoceń i artystycznie zagrać tkaninami.
Eklektyczny francuski styl jest pełen przepychu i bogactwa, ale przede wszystkim jest mocno nastawiony na wygodę i przytulność wnętrza. Meble we francuskim wnętrzu z zasady są autentyczne. Czasem poddaje się je jedynie drobnej renowacji, subtelnemu przemalowaniu bądź obija nowym materiałem – zwykle wzorowanym na oryginale.
Dominującą cechą stylu jest również symetria, co przejawia się w równej i parzystej liczbie mebli czy dodatków i detali. Elementy dekoracyjne powinny być bogate, zdobione roślinnymi wzorami, rzeźbieniami. Typowo francuski ornament to również muszle, lilie czy nenufary.

styl francuski - symetriamieszkanie w stylu francuskim

Dekoracyjne tkaniny

To właśnie we Francji od wieków produkuje się słynne kretony – często nadrukowane w scenki rodzajowe (tzw. Toile de Jouy, czyli płótno z Jouy), jedwabne adamaszki czy ręcznie tkane tapiserie – zwane też gobelinami od nazwiska francuskiej rodziny tkaczy i farbiarzy Gobelin.
Wzornictwo tych tkanin często projektowali wybitni artyści (sławne są np. tapiserie autorstwa rokokowego malarza François Bouchera), a ich wieloletnia tradycja jest kultywowana do dziś. Piękne tkaniny, często będące dziełem sztuki same w sobie, są ważnym elementem w aranżacji wnętrz. Francuski dekorator sięga po nie bez wahania. Narzuty, zasłony czy ozdobne poduchy są niezbędnym elementem stylu francuskiego.

aranżacja wnętrza w stylu francuskimstyl francuski - tkaniny

Pastelowy spokój i szkło

W kolorystyce wnętrz w stylu francuskim dominują zazwyczaj spokojne, pastelowe barwy, jak beże, złamana biel czy odcienie niebieskiego. Ściany pokrywają jasne tapety bądź boazeria w tym samym kolorze. Również meble – ozdobne, eleganckie i lekkie – zwykle są jasne, a nawet śnieżnobiałe, często zdobione złoceniami czy srebrem.
Istotnym elementem francuskiego stylu są także okna i przeszklenia oraz właściwie dobrane drzwi. Na pewno będą pasować białe ze szprosami – np. Porta Londyn lub Porta Wiedeń. Jako ich stylowe dopełnienie proponujemy klamki w złotym bądź brązowym kolorze.

francuskie wnętrze

Wszystkie produkty zaprezentowane na zdjęciach pochodzą z najnowszych kolekcji drzwi
Porta KMI Poland.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Malwina Sarnowska, projektant Porta KMI

Źródło: Porta KMI

Polecamy Ci również

Zobacz także