Wnętrze pełne harmonii

Podążając za oryginalnymi pomysłami aranżacji wnętrza szukamy kolorów, przy pomocy których, zrealizujemy projekt związany z kolorystyką pomieszczenia. Mając do wyboru setki barw i ich odcieni, wyodrębnienie koloru, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom przestaje być tak oczywisty i prosty.

Jeśli naszym założeniem jest stworzenie harmonijnego kolorystycznie wnętrza zastanówmy się nad proporcjonalnym rozmieszczeniem koloru nie tylko na ścianach. Wnętrze powinny wypełniać przedmioty w wielu odcieniach jednego koloru.

Jak powstaje piękne wnętrze
Jako punkt wyjścia do wyboru kolorystyki ścian można wykorzystać kolory, które poprawiają nasze samopoczucie. Jeśli lubimy np. ciemne brązy i planujemy w tym kolorze dodatki, wtedy na ścianach położymy np. jaśniejszy odcień barwy brązowej. Przy wtapianiu barw i ich tonacji wykorzystujmy np. trzy odcienie jednego koloru do pomalowania ścian, sufitu i elementów drewnianych. Najjaśniejszy odcień wykorzystujemy do pomalowania sufitu, pośredni do ścian, a najciemniejszy do framug drzwi i listew przypodłogowych. Jeśli pokój jest zbyt wysoki, wystarczy zmienić kolejność kolorów i najciemniejszym kolorem pomalować sufit (obniży wnętrze). Innym sposobem jest użycie trzech zbliżonych kolorów do uzyskania wrażenia przestronności. Zastosowanie tego typu kolorystyki pozwala nadać pomieszczeniu spokojny i wprowadzający odprężenie nastrój. Decydując się na wybór koloru do pokoi zimnych powinniśmy zdecydować się na barwy w odcieniu różu, brzoskwini czy moreli, które ogrzeją zimny pokój. Z kolei, jeśli aranżujemy ciepłe wnętrze wybierzmy raczej kolor, który je ochłodzi, a mianowicie morski, beżowy, zielony czy niebieski. Ciekawy efekt uzyskamy także wybierając efekt kontrastu lub akcentując tylko szczegół wnętrza, np. drzwiczki, ramy okienne, listwy czy metalowe elementy.

kolor we wnętrzachByć malarzem...
Do malowania potrzebujemy odpowiednich narzędzi i materiałów. Rynek farb oferuje szeroki wybór produktów w bogatej gamie kolorystycznej. Warto zwrócić uwagę na emulsje do ścian i sufitów Dulux Kolory Świata. Dzięki klarownemu podziałowi na 40 kolorów, każdy bez problemu dobierze ten najwłaściwszy. Emulsja może być stosowana zarówno na tynki (cementowe
i cementowo wapienne), podłoża gipsowe, jak i na płyty kartonowo gipsowe oraz tapety. Jeśli podjęliśmy decyzję o pomalowaniu mebli, ram okiennych lub metalowych elementów w tej samej tonacji, co ściany to warto sięgnąć po wodną emalię z tej samej serii. Jest ona dostępna w kolorach współgrającymi z emulsjami do ścian. Łatwiej więc skomponować harmonijne wnętrze. Co więcej, jest bardzo wysokiej jakości. Meble pomalowane na biało, nawet po wielu latach nie żółkną i zatrzymują barwne, aksamitne wykończenie.
Przed malowaniem należy ujednorodnić fakturę powierzchni. Jeśli metal był pokryty wcześniej farbą, to wymaga oczyszczenia. Wystarczy go przemyć detergentem, a następnie spłukać i przeszlifować powierzchnię. W przypadku niemalowanego wcześniej metalu należy usunąć ewentualną rdzę. Przy drewnianych i pomalowanych meblach najlepszym preparatem do zdzierania farby jest specjalny chemiczny środek do usuwana farby o konsystencji gęstego żelu, który pokrywa i rozmiękcza farbę.kolorystyka wnętrzTak przygotowane powierzchnie trzeba zagruntować odpowiednią farbą podkładową, np. Dulux All Purpose Primer. Jednak zawsze lepiej jest malować na poprzedniej warstwie farby, niż zdzierać wcześniej naniesione powłoki do gołego drewna. Kiedy przygotowania mamy już za sobą możemy zająć się malowaniem pomieszczenia i jego wyposażenia według naszej wizji. Jeśli mamy jeszcze wątpliwości co do wybranych odcieni warto nabyć tester. Wystarczy pomalować fragment ściany i upewnić się czy także domownicy są zadowoleni z uzyskanego efektu. Jeśli tak, to wystarczy już tylko zaopatrzyć się w pędzel lub wałek. Najlepiej, jeśli zaczniemy od ścian i sufitów, a na końcu malujemy elementy drewniane.
Wydajność emalii Dulux Kolory Świata przy jednokrotnym malowaniu do 16 m². Cena: 17 zł za 0,5 l.
Oceń artykuł
2,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Dulux

Polecamy Ci również

Zobacz także