Wnętrze w drewnie

Drewno to naturalny materiał, który ociepla i uszlachetnia wnętrze. Drewniana deska podłogowa czy meble dodają pomieszczeniu klimatu i przytulności.

Podłogowe puzzle
Drewno jest wciąż najpopularniejszym materiałem podłogowym. Wielbicielom naturalnych surowców przypadną do gustu lite deski z sosny, dębu lub teaku. Przy wyborze drewna ważne jest to, aby pasowało do stylu mieszkania oraz było dostosowane do stopnia eksploatacji poszczególnych pomieszczeń. Do salonu i przedpokoju, gdzie jest większe natężenie ruchu, poleca się podłogi z twardego drewna, odpornego na wgniecenia i ścieranie tj. dębu czy jesionu. Sosna idealnie sprawdzi się w pokojach. Ma ona złoto-żółty odcień, szerokie łuki usłojenia oraz oranżowe sęki. Z upływem lat ciemnieje. Stanowi dobre tło zarówno dla jasnych, jak i ciemnych dekoracji. Pamiętajmy, że na początku każda posadzka wygląda pięknie i od odpowiedniej pielęgnacji zależy na jak długo uda się zachować jej pierwotny wygląd.

drewno na ścianie drewniana podłoga

Alternatywą dla litego drewna jest deska warstwowa, klejona. Układa się ją jak panele laminowane – szybko i łatwo. Dodatkowo, jest ona fabrycznie polakierowana lub pokryta olejem, dzięki czemu podłogę możemy użytkować zaraz po jej ułożeniu. Ostatnio prawdziwym hitem są egzotyczne gatunki drewna np. merbau. To jedno z najtrwalszych drzew, o ciemnej kolorystyce. Dzięki wyraźnym słojom jest również ładną dekoracją, która dobrze komponuje się z jasnymi meblami oraz ścianami w brązowych odcieniach.

Drewno na ścianie
Po wielu latach zapomnienia drewniane ściany przeżywają prawdziwy renesans. Ich powrót przyjął jednak zupełnie nową formę. Współczesne drewniane i drewnopochodne boazerie nie przypominają dawnych deskowań. Nowoczesne wersje (np. boazeria świerkowa) mają szerokie deski oraz ciekawe, naturalne usłojenie. Niektóre rodzaje mogą być używane w pomieszczeniach o dużym stopniu wilgoci – w łazience lub kuchni.

drewniane drzwi stół drewniany

Drewniane meble
Do jakich wnętrz pasują meble z naturalnego drewna? Na pewno do minimalistycznych, industrialnych i chłodnych. W domach, w których wszystkie sprzęty są proste, a ich formy oszczędne, drewniane dekoracje z pewnością ocieplą i urozmaicą wnętrze. Wybór jest duży. Pamiętajmy, że zarówno o meble, jak i inne drewniane elementy we wnętrzu należy odpowiednio dbać. Kurz najlepiej wytrzeć wilgotną szmatką z dodatkiem odpowiedniego środka pielęgnacyjnego. Warto także zabezpieczyć meble filcowymi podkładkami – unikniemy w ten sposób zarysowań podłogi i mebli.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Praktiker

Polecamy Ci również

Zobacz także