Wnętrze w stylu afrykańskim

Agnieszka Jaros
Styl afrykański jest dość długo znanym stylem urządzania przestrzeni mieszkalnych. Akcenty afrykańskie pojawiły się we wnętrzach Europejczyków, kiedy biali podróżnicy dotarli na „Czarny Ląd”, a do swoich domów powrócili z łupami w postaci skór dzikich zwierząt. Dekoracje z wzorem cętek geparda lub pasków zebry do dziś są nieodłącznymi elementami wnętrz urządzanych w tym stylu.

Afrykańskie wnętrze powinno przywodzić na myśl ciepło i kojarzyć się
z egzotycznymi wojażami. Styl ten wykorzystują w swoich mieszkaniach nie tylko zapaleni podróżnicy, ale także niepoprawni marzyciele oraz osoby spragnione działania tajemnych mocy
i pozytywnej energii w ich życiu.

Afrykańskie trio

Jak bardzo zróżnicowanym kontynentem jest Afryka – tak szerokie jest pojęcie stylu afrykańskiego w aranżowaniu przestrzeni mieszkalnych. Styl ten ma swoje trzy podstawowe odmiany, które różnią się od siebie głównie kolorystyką.
W ramach stylu afrykańskiego mieszczą się:

  • styl południowoafrykański – najbardziej wyrazisty i najczęściej kojarzony właśnie z Afryką. Dominują w nim barwy mocne, które łączy się dodatkowo z czernią oraz bielą.
  • styl wschodnioafrykański – umiarkowany, z przewagą brązów, beżów oraz bieli. Ocieplony tkaninami, głównie w tonacji beżowej i białej. Pasują do niego meble wykonane z drewna
    w jasnym odcieniu.
  • styl marokański – najdelikatniejszy i najbardziej stonowany. Kolorami przewodnimi są tutaj łagodne barwy pastelowe, tj. beż, biel i kolor piasku. Barwy te można uzupełnić domieszką niebieskiego oraz zastosować złote dodatki. Meble powinny być bardzo delikatne, wręcz koronkowe. 

Gorący klimat we wnętrzu

Podstawą do osiągnięcia właściwego dla Afryki klimatu jest nawiązanie w aranżacji wnętrza do spalonej słońcem ziemi, więzi człowieka z naturą oraz egzotyki rzadko spotykanych zwierząt. Dominującymi powinny być zatem barwy naturalne, czyli brąz, beż, odcienie koloru oliwkowego i zieleni. Kolory te warto zestawiać z intensywnymi pomarańczami i żółciami, które prezentują się najlepiej na tle bieli lub czerni. Jako wykończenie ścian można zastosować naturalną cegłę. Dobrze będzie się też prezentować chropowata, przecierana terakota. Wnętrze nabierze odpowiedniego charakteru, kiedy np. do ścian pomalowanych na pomarańczowo lub beżowo dołożymy podłogę wykonaną z ciemnych gatunków drewna egzotycznego. Nie ma przeciwwskazań, aby rozłożyć na niej miękki dywan, nawiązujący wzorniczo do wyglądu skóry afrykańskich zwierząt lub posiadający prosty wzór geometryczny. Takie połączenie trzeba jednak rozjaśnić. Można tego dokonać poprzez wstawienie do wnętrza jasnych mebli tapicerowanych, zawieszenie w nim delikatnie pastelowych zasłon oraz udekorowanie przestrzeni dodatkami w kolorze złotym. Pozostałe sprzęty, które znajdą się we wnętrzu w stylu afrykańskim mogą być bambusowe lub wykonane ręcznie z ciemnego drewna, czyli solidne i ciężkie meble kolonialne. Za zastosowaniem pierwszych z wymienionych przemawia praktycyzm w ich użytkowaniu. Są lekkie, odporne na uszkodzenia i wyglądają bardzo naturalnie. Meble kolonialne z kolei, to sprzęty szczególnie okazałe, charakteryzujące się wyszukaną elegancją i kunsztem wykonania. Doskonale komponują się ze ścianami w kolorze słonecznej pomarańczy, ciemnej zieleni oraz intensywnej żółci.

Ciepłe światło i plemienne dekoracje

Odpowiednie oświetlenie oraz wyeksponowanie właściwych dodatków, to czynniki bez których nie stworzymy żadnego stylu wnętrza. Styl afrykański domaga się rozproszonego, ciepłego światła bijącego raczej z wielu zapalonych lampek i świec. Zatem z oświetlenia centralnego, usytuowanego w sposób tradycyjny na suficie można zrezygnować lub używać go jedynie w określonych sytuacjach. Punktowe źródła światła powinny rozświetlać przedmioty dekoracyjne, które umieścimy we wnętrzu. Jest tu miejsce na dodatki wykonane z drewna, wikliny oraz na rośliny
o ciemnozielonych liściach umieszczone w wielkich, glinianych donicach. Nie powinno zabraknąć takich elementów, jak rzeźbione figurki, orientalne maski, kosze, pudełka, skrzynki  oraz pokaźne misy. Do dekoracji wnętrza afrykańskiego można też wykorzystać szklane lub ceramiczne koraliki oraz rzemyki. Oryginalnym symbolem naszej więzi z afrykańskim klimatem mogą stać się plemienne bębny oraz zamontowany w pomieszczeniu hamak z grubego płótna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl