Wnętrze w stylu angielskim

Anglicy, przy urządzaniu swoich wnętrz opowiadają się przede wszystkim za stworzeniem atmosfery domu rodzinnego, ciepłego, przytulnego i romantycznego. Angielscy projektanci wyrażają też umiłowanie do roślin i ogrodów, w związku z czym motywy kwiatowe są dla nich obowiązkowym składnikiem aranżowanych przestrzeni mieszkalnych.

Styl angielski nie jest z całą pewnością stylem, który zachwyca każdego. Są to bowiem aranżacje wypełnione swego rodzaju przepychem i nagromadzeniem dużej ilości przedmiotów we wnętrzu. Styl ten może przywoływać na myśl poczucie nieładu i totalnego rozprężenia. Jednak aranżacje w stylu angielskim znajdują swoich zwolenników i to nie tylko w kraju, z którego się wywodzą.

Ściany i podłogi

Na ścianach wnętrz angielskich dominują kolory jasne i pastelowe. Nie ma tu miejsca na wyróżnienie określonej płaszczyzny ściany poprzez pokrycie jej farbą o intensywnej barwie. Bardzo często spotyka się za to zdobienia w postaci motywów roślinnych. Do powyższego celu wykorzystywane są tapety, posiadające delikatne wzorki lub szablony, za pomocą których na ścianach powstają różnorodne malowidła. Ściany bywają także dzielone na górną i dolną część poprzez wykorzystanie borderów, tj. ozdobnych pasków do tapet lub listew dekoracyjnych (najczęściej w kolorze białym). Ozdoby przykleja się też do ścian tuż pod sufitem lub na nim samym. Równie często na ścianach stosuje się pionowe pasy, np. w kolorze biało – błękitnym.
Podłogi angielskich domów są ciepłe i miękkie. Jest tu zatem miejsce na dywany, dywaniki i najmniejszych rozmiarów chodniczki. We wnętrzu może być ich zdecydowanie więcej, aniżeli jeden.  Dywany układa się przy sofach, kanapach oraz pod fotelami. Wskazane są intensywne i duże wzory. Najlepiej oczywiście, jeśli będą to wzory roślinne, wiążące się ściśle z naturą i angielskim ogrodem.

Meble i tkaniny

Meble do wnętrza angielskiego, to sprzęty niebanalne i przeważnie pochodzące z minionej epoki. Najlepiej na tłoczonych nóżkach i z rzeźbionymi frontami. Powinny być raczej jasne. Wskazane są kolory: kremowy, beżowy, rozbielona zieleń, żółć oraz błękit. Do przewagi tak barwionych sprzętów można dodać jeden lub dwa w mocniejszej kolorystyce, np. bordowym, głęboko niebieskim lub o barwie butelkowej zieleni. Jeśli chodzi o ilość mebli we wnętrzu, to z pewnością nie jest to ilość minimalna. Trzeba jednak ustawiać sprzęty w taki sposób, aby nie utrudnić poruszania się po pomieszczeniu i nie zagracić go. Z powodzeniem można stosować wszelkiego rodzaju biblioteczki, komody, jak również pojemne szafy oraz obszerne stoły. Nie należy się też obawiać mniejszych formatów stolików, otwartych półek oraz wiszących szafek. Podstawowymi sprzętami w angielskich wnętrzach są jednak rozłożyste kanapy (najlepiej z zaokrąglonymi podłokietnikami) i głębokie, wygodne fotele. Obowiązkowy wzór na tapicerce, to kwiaty. Nie jest ważne jaką mają postać. Może to być zarówno deseń delikatnej łączki, jak i wzór wyrazistych różanych bukietów. Złamanie zasady występowania roślin na obiciach meblowych jest traktowane jako odejście od podstawowych założeń aranżacji wnętrz w stylu angielskim.

Obok wzorzystych tapicerek Anglicy raczej nie odchodzą od podobnych zasłon i innych tkanin dekoracyjnych. Najlepiej, aby były to tkaniny naturalne, z widocznym splotem, np. len lub bawełna. Zasłony dobrze jest podpiąć ozdobnymi frędzlami. Natomiast na stolikach położyć bieżniki o harmonijnym deseniu. Nieodzowna jest wręcz nieograniczona ilość poduszek oraz pledy i koce. Niewielkie jaśki układa się wszędzie tam, gdzie można usiąść. W powyższy sposób Anglicy osiągają maksimum wygody, komfortu i poczucia miękkości. Do kwiatowych motywów – dopasowują bardzo często kratę, która najczęściej znajduje się na porozkładanych w mieszkaniu kocach. Należy jednak zwracać uwagę, aby krata pasowała kolorystycznie do kwiatowych wzorów na poduszkach oraz zasłonach.

Dodatki i akcesoria

W tej kwestii w angielskich wnętrzach panuje prawdziwe szaleństwo. Bibeloty występują tu bowiem wszędzie, a dodatkowo jest ich właściwie niezliczona ilość. Prym wiodą jednak rodzinne pamiątki, wyeksponowane zdjęcia oraz zbierane przez pokolenia kolekcje. Te przedmioty są bazą stylu angielskiego. Obok nich mogą stanąć ręcznie zdobione wazony, lampa naftowa lub pogrupowane dekoracyjnie świece. Elegancji nadają wnętrzom szprosy w oknach, zaś przytulności – haftowane lub szydełkowane obrusy i serwety. Obowiązkowa jest spora ilość luster oprawionych w złocone ramy, których rolą jest optyczne powiększenie nieco przytłoczonej przestrzeni angielskich wnętrz. Jako elementy rozświetlające eksponuje się również kryształy oraz srebra. Aby nieco złamać ten cukierkowy styl, Anglicy wykorzystują też niekiedy motywy myśliwskie. Zatem do tego rodzaju wnętrz pasować będą również obrazy prezentujące leśne zwierzęta oraz skóry rozłożone na podłodze zamiast dywanów. To na co zupełnie nie ma miejsca w angielskim wnętrzu, to ogromny telewizor, nowoczesny sprzęt grający, czy laptop pozostawiony na biurku. Zamiast czasu poświęcanego na korzystanie z tego rodzaju urządzeń – szanujący się Anglik o stałej porze zasiada do herbaty. Podanej – rzecz jasna – w pamiętającym kilka pokoleń zestawie porcelany.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: homeinsides.com, mcowenandbanks.co.uk, design2share.com

Polecamy Ci również

Zobacz także