Artur Grochowy, doradca techniczno-handlowy w Coram Poland podpowiada jak dobrać akcesoria do naszej łazienki.
Akcesoria łazienkowe stanowią ostatni etap wyposażania łazienki - nad ich wyborem warto się dobrze zastanowić, by pasowały do stylu wnętrza. Mogą pełnić rolę nie tylko użytkową, ale i dekoracyjną, tak więc - w zależności od potrzeb - można je wyeksponować, albo dyskretnie ukryć. W końcowym efekcie powinny tworzyć z resztą wyposażenia zharmonizowaną całość.
Jeszcze nie tak dawno akcesoria łazienkowe kojarzone były jedynie z wieszakiem na papier oraz szczotką w.c. wykonaną z białego lub szarego PVC, wstydliwie ukrytą za miską sedesową. Dziś do wyboru mamy cała paletę produktów: mydelniczki, dozowniki na mydło w płynie, wieszaki na ręczniki, haczyki, kubeczki, wieszaki i pojemniki na papier toaletowy, półki na kosmetyki, koszyki na gąbki, lustra, a nawet tak nietypowe elementy jak wieszaki na gazety, uchwyty na suszarki do włosów i golarki, czy popielniczki.
Dodatki łazienkowe wykonywane są z różnych materiałów, głównie z metali, takich jak mosiądz czy znal (stop cynku z aluminium lub aluminium z miedzią). Producenci chętnie stosują też tworzywa sztuczne, ceramikę, drewno, szkło. Akcesoria najczęściej wykończone są w kolorze chromu błyszczącego, chromu matowego, stali polerowanej i szczotkowanej, satyny - podobnie jak baterie łazienkowe. Spotyka się również dodatki w kolorze złotym, złotym antycznym, mosiężnym oraz bardzo ostatnio modnym kolorze czarnym. Ciekawą propozycją jest połączenie chromu z drewnem, czy barwionym szkłem oraz chromu z ceramiką.
Współczesne akcesoria łazienkowe powstają w umysłach znanych projektantów, którzy prześcigają się w tworzeniu wzorów, które możemy dopasować do kabiny, wanny czy baterii tak, by tworzyły estetyczną całość z wyposażeniem łazienki.
Przy wyborze akcesoriów łazienkowych należy wziąć pod uwagę również sposób montażu. Najpopularniejszym jest przykręcanie dodatków do ściany albo ich przyklejanie, co eliminuje ew. ryzyko zniszczenia płytek ceramicznych i pozwala łatwo przenieść element w inne miejsce. Trzecim typem są łatwe w aranżacji dodatki stojące.
Warto też zwrócić uwagę na oferowaną przez producenta gwarancję (z reguły jest to 2 lub 5 lat, a w przypadku ekskluzywnych dodatków nawet 12 lat) oraz możliwość dokupienia części zamiennych, takich jak szkło do mydelniczki, półki szklanej czy pompki dozownika mydła.
7 zasad wyboru akcesoriów łazienkowych:
- Forma i estetyka dodatków (czy będę pasowały do stylistyki łazienki).
- Wykończenie powierzchni (chrom, stal szczotkowana, złoto, czarny, biały).
- Rodzaj materiału (mosiądz – najbardziej trwały).
- Sposób montażu (mocowane do ściany, stawiane).
- Funkcjonalność.
- Dostępność części zamiennych.
- Okres gwarancji.
Krzysztof Kanadyjski
Zwłaszcza przy wyborze baterii umywalkowych trzeba koniecznie brać pod uwage okres gwarancji, zeby krany nie przeciekały http://tanaro.pl/c/589/baterie-umywalkowe.html Zdecydowanie także warto brać droższe, ale pewniejsze marki - wytrzymają dłużej!
livia77
Akcesoria łazienkowe musza współgrać z wystrojem łazienki. Na rynku jest bardzo duży wybór