Wybieramy baterie do łazienki

Od wyboru baterii łazienkowej zależy, czy podczas codziennego używania będziemy marnować, czy oszczędzać wodę. Dlatego szukając odpowiedniego modelu należy nie tylko kierować się względami estetycznymi, lecz również walorami użytkowymi.

Wybór baterii jest trudny zwłaszcza do łazienki. Oferta na rynku jest wprawdzie tak bogata, że do każdego wnętrza można znaleźć odpowiednio dekoracyjny model, przed zakupem warto jednak pomyśleć praktycznie i zastanowić się nad swoimi preferencjami, by skutecznie połączyć piękne z funkcjonalnym. Podstawowe pytanie brzmi - wolimy baterie jedno, czy dwuuchwytowe? Wybór jest kwestią gustu, ale od niego będzie zależało oszczędzanie wody.

bateria wannowa bateria umywalkowa

Jeden, czy dwa uchwyty?
Znane wszystkim baterie dwuuchwytowe są trwałe i oferowane w szerokiej gamie wzornictwa. Istnieją modele ultranowoczesne, przypominające baterie z lat 70. i 80. dwudziestego wieku, stylizowane na retro - każdy znajdzie coś dla siebie. Niestety, baterie dwuuchwytowe nie są rozwiązaniem oszczędzającym wodę. Odkręcając kurki musimy przez dłuższą chwilę regulować siłę strumienia i odczekać, aż woda osiągnie pożądaną temperaturę. Słabym punktem baterii dwuuchwytowych są również uszczelki przy pokrętłach oraz połączeniu z instalacją zimnej i ciepłej wody. Wprawdzie obecnie uszczelki gumowe zastąpiły trwalsze silikonowe, jednak te również stosunkowo szybko się zużywają. 
Najpopularniejsze obecnie są baterie jednouchwytowe, wygodniejsze w używaniu od dwuuchwytowych. Temperaturę i ilość wody regulujemy podnosząc uchwyt do góry i manipulując nim na boki. Baterie jednouchwytowe oszczędzają nawet 25 proc. wody przy uruchomieniu w porównaniu do baterii dwuuchwytowych. Często są wyposażone w dodatkowe rozwiązania wspomagające oszczędność - ograniczniki wypływu i temperatury.

Na ścianę, czy na umywalkę?
Miejsce montażu baterii zależy od wysokości, do której doprowadzono w ścianie rury zimnej i ciepłej wody. Baterie podtynkowe montowane są do ścian, zaś baterie sztorcowe do urządzeń sanitarnych. Obecnie najczęściej stosowane są obydwa rodzaje baterii – sztorcowe w bidetach i umywalkach, podtynkowe w kabinach prysznicowych i nad wannami. Zaletą baterii ściennych jest to, że mniej się brudzą, dzięki czemu łatwiej utrzymać łazienkę w czystości. Baterie sztorcowe nie zajmują jednak miejsca na ścianie, zatem zyskujemy powierzchnię do przymocowania szafki, czy wieszaka.
Decydując się na baterię sztorcową, do wyboru, zamiast tradycyjnej baterii jednootworowej, mamy jeszcze baterie wielootworowe. Wprawdzie rzadko stosowane ze względu na wysoką cenę, jednak potrafiące nadać klasę każdej łazience.

bateria do umywalki bateria łazienkowa

Baterie dwuotworowe – rzadko stosowane baterie umywalkowe lub wannowe. Dostępne w wersjach jedno i dwuuchwytowych.
Baterie trzyotworowe – baterie umywalkowe i bidetowe, zazwyczaj utrzymane w nowoczesnej stylistyce, choć ostatnio pojawiło się kilka serii stylizowanych na lata 20. ubiegłego stulecia. Najczęściej wyposażone w dwa pokrętła i wylewkę.
Baterie czterootworowe – modele dedykowane do wanny. Na obrzeżu wanny, obok pokręteł i wylewki, montowana jest dodatkowo główka prysznicowa. Specjalny mechanizm chowa wąż prysznica pod wanną.

Jak oszczędzać wodę?
Zabiegiem służącym oszczędzaniu wody, stosowanym w większości baterii jest perlator, czyli układ sitek silnie napowietrzających strumień wody. Dzięki niemu powstaje wrażenie, że wody płynie więcej, niż w rzeczywistości. Rozwiązanie droższe, jednak dające większe oszczędności wody, to bateria termostatyczna, dzięki której temperatura wody nie przekracza ustalonej wartości, a co za tym idzie, np. myjąc ręce, użytkownik nie otwiera dodatkowo zimnej wody. Baterie te mają również zazwyczaj wbudowaną blokadę ilości wypływającej wody.
Rozwiązaniem najmniej popularnym, ze względu na wysoką cenę, jest bateria bezdotykowa, uruchamiająca się, gdy wsuniemy dłonie pod kran. Strumień wody jest wyłączany po określonym czasie, np. 20 sekundach, lub zabraniu rąk. 

bateria jednouchwytowa bateria jednouchwytowa do łazienki nowoczesny kran

O oszczędzaniu wody warto pamiętać również, a może przede wszystkim, wybierając baterię prysznicową. Pod prysznicem bowiem zużywamy najwięcej wody w łazience. Na oszczędzanie wpływ ma przede wszystkim główka prysznica. Wspomniany już perlator to podstawa. Można jednak spotkać słuchawki, które, dzięki specjalnej budowie, zachowują taką samą siłę strumienia i przyjemność brania prysznica, jak zwykły model, a wody dzięki nim zużyjemy nawet o połowę mniej. Ma to spore znaczenie dla portfela. Wybierając, warto ponadto szukać baterii prysznicowej umożliwiającej ustawienie kilku różnych strumieni wody. Są niewiele droższe od modeli pozbawionych tej funkcji, a zapewniają zarówno delikatny masaż relaksujący skórę, jak i symulację biczów wodnych, gdy potrzebujemy mocniejszych wrażeń.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: EMKA

Zdjęcia: Coram, Hansa, Kludi

Polecamy Ci również

Zobacz także