Wybieramy drewno na podłogę. Na co zwrócić uwagę

2
Podłoga drewniana
Podłogi drewniane mają wiele zalet. Jednak najpierw - musimy wybrać odpowiednie drewno na podłogę.

Jeśli marzy nam się drewniana podłoga, będziemy musieli zmierzyć się z wyborem drewna. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając drewno na podłogę.

Na wybór drewna na podłogę zasadniczy wpływ ma kilka czynników: twardość i odporność drewna na ścieranie, jego stabilność (to, w jakim stopniu kurczy się i pęcznieje), a także walory estetyczne, no i – cena. Co do ceny podłóg drewnianych, to ogólna zasada jest taka, że im drewno jest twardsze, to ma wyższą klasę, a deski z niego wykonane są większe – tym więcej zapłacimy z metr kwadratowy. Jednak nie wszędzie musimy mieć podłogi z najtwardszego drewna, a i niższe klasy drewna mają swoje zalety, szczególnie estetyczne.

Podpowiadamy też: Jak łączyć drewno z innymi materiałami na podłodze

Na twardość drewna i klasę jego ścieralności musimy zwrócić uwagę przede wszystkim, wybierając drewno na podłogę do przedpokoju i salonu, czyli tych pomieszczeń, gdzie najwięcej chodzimy. Ale już np. do sypialni możemy zdecydować się na drewno miększe, a więc – tańsze.

Najbardziej popularne gatunki drewna na podłogę

Na podłogę możemy wybrać zarówno drewno rodzimych gatunków drzew, jak i egzotycznych. Spośród drewna krajowego, najbardziej popularne gatunki to: dąb, akacja i jesion. To drewno twarde. Natomiast jeśli chodzi o miększe gatunki, to podłogę możemy wykonać z drewna sosnowego, brzozowego, czy klonowego.

Drewno egzotyczne wyróżnia się twardością, oryginalnym wyglądem oraz ciekawą kolorystyką, jest jednak droższe. Do popularnych gatunków należą: merbau, jatoba, wenge oraz tek (przez producentów i importerów nazywany często teakiem).

Osobną kategorię wśród gatunków egzotycznych stanowi prasowany bambus. To materiał twardy i atrakcyjny cenowo. Jednak nie jest on wykonywany z drewna, lecz ze zdrewniałych łodyg (bambus nie jest drzewem). Jeśli kupimy podłogę bambusową o gorszej jakości wykonania, możemy się liczyć z problemami podczas cyklinowania podłogi (rozwarstwienia i rozdzielenia włókien).  

Dowiedz się: Jak powinno przebiegać cyklinowanie podłogi

Dlaczego ważna jest stabilność drewna na podłogę

Klasa twardości drewna na podłogę jest ważna, ale nie jest to jedyny parametr, który powinniśmy wziąć pod uwagę. Bardzo istotna jest – często niedoceniana przez kupujących – stabilność drewna, czyli współczynnik paczenia. Jeśli jest on wysoki, to deski pod wpływem zmian wilgotności, będą zmieniać swoje wymiary. Doprowadzi to do tego, że pojedyncze elementy podłogi (klepki, deski) będą się odkształcać i odstawać od podłoża. Przykładowo dąb jest miększy od buku, ale ma korzystniejszy współczynnik paczenia (3,9 dąb – 8 buk).

Klasy drewna na podłogę

Nie bez znaczenia jest także klasa drewna, która wiąże się zarówno z jego jakością, jak i wyglądem. Klasy bywają różnie wydzielane i nazywane przez producentów (dlatego trzeba zapoznać się z konkretnym opisem), ale najczęściej spotyka się podział na 4 klasy:

  • pierwsza klasa drewna – nazywana często select oznacza najdroższe drewno – pozbawione sęków gnilnych (czarnych) oraz bieli, czyli rodzaju drewna, które występuje przy zewnętrznej części obwodu pnia; drewno pierwszej klasy ma jednorodną barwę i regularne usłojenie, z przewagą prostego;
  • druga klasa drewna – zwana natur, oznacza, że drewno może mieć drobne sęki i usłojenie fladrowe (czyli z dobrze widocznym i nieregularnym rysunkiem słojów); deski mogą nieco różnić się barwą;
  • trzecia i czwarta klasa drewna – są określane jako rustical lub country; drewno tych klas ma liczne sęki, przebarwienia, a deski mogą być zróżnicowane kolorystycznie.

Drewno klasy pierwszej tworzy eleganckie, jednolite i gładkie posadzki. Jednak wielu zwolenników ma też drewno klasy drugiej, a nawet wyższych. Wygląda ono bardziej „naturalnie” i pasuje do wielu modnych obecnie aranżacji. Pamiętajmy też, że drewno jest surowcem naturalnym i nawet w najwyższej klasie mogą się zdarzyć drobne różnice kolorystyczne.

Niezależnie od klasy, każde drewno musi być dobrze wysuszone, nie może mieć też wad obróbki, które mogłyby wpłynąć na montaż podłogi.

Dowiedz się więcej: Podłoga drewniana lakierowana, czy olejowana? Plusy i minusy obu metod

Wykończenie podłogi drewnianej

Na wygląd oraz parametry podłogi drewnianej ma też wpływ sposób jej wykończenia. Wszystkie metody mają nie tylko walory estetyczne, ale też zabezpieczają drewno przed różnymi uszkodzeniami. Do wyboru mamy przede wszystkim lakierowanie oraz olejowanie.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Domalux

Polecamy Ci również

Zobacz także