Wybieramy materac

Sen zajmuje znaczną część naszego życia, dlatego tak ważne jest to na czym śpimy. Aby rano nie wstawać z bolącym kręgosłupem, ale budzić się rześkim i wypoczętym, wybierzmy odpowiedni materac.

łóżko do sypialni Właściwy materac nie powinien być ani za miękki, ani zbyt twardy. Inny materac będzie potrzebny osobie szczupłej, inny komuś o dużej masie ciała.

Twardy czy miękki
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu osobom z problemami z kręgosłupem zalecano spanie na bardzo twardym podłożu. Tymczasem, efektem spania na zbyt twardej powierzchni jest zwykle pogłębienie dolegliwości i spotęgowanie bólu. Powstają bowiem wówczas uciski na kręgosłup, mięśnie i naczynia krwionośne. Gdy leżymy na plecach, początkowo ciężar ciała opiera się na barkach i pośladkach. Gdy zasypiamy, mięśnie się rozluźniają i ciało opada dostosowując się do twardej płaszczyzny. W efekcie niektóre grupy mięśni grzbietowych rozciągając się pracują, zamiast odpoczywać. Twardy materac ma uzasadnienie tylko w szczególnych przypadkach.
Zbyt miękki materac nie daje ciału wystarczającej podpory i sprawia, że kręgosłup wygina się w pałąk. Przestrzenie między dyskami są ściśnięte i nie mogą się zregenerować.

Jaki zatem powinien być idealny materac? Przede wszystkim musi pozwolić kręgosłupowi na przyjęcie pozycji w kształcie litery "S", gdy leżymy na wznak oraz linii prostej, jeśli śpimy na boku. Materac powinien być przewiewny i pochłaniać wilgoć, ale także szybko ją odparowywać. Dlatego najlepsze są pokrycia z bawełny lub bawełny z wełną, czasami z domieszką poliestru i wiskozy. Można też znaleźć materace antyalergiczne. Praktyczne są pokrowce, które można zdjąć i uprać.
Wybierając materac trzeba zwracać uwagę na indywidualne preferencje względem twardości posłania oraz sposób spania (na boku, na wznak). Najlepiej wypróbować materac w sklepie.

materac - przekrój
wypełnienie materacaWypełnienie materaca
Decydując się na materac sprężynowy zwracajmy uwagę na  ilość sprężyn - im więcej, tym lepiej. Ważne jest również, aby każda sprężyna umieszczona była w osobnej komorze (tzw. kieszeni). Zapobiega to szybkiemu ich odkształcaniu.
W materacach piankowych najważniejsze jest, by pianka po odkształceniu natychmiast wracała do pierwotnego ułożenia. Za najlepsze uważane są pianki z włókien silikonowych. W przypadku materaców dopasowujących się do kształtu ciała trzeba być jednak rozsądnym – ma to sens w przypadku osób dorosłych. Kupowanie takiego materaca dla dziecka mija się z celem, ponieważ dzieci szybko rosną i po kilku miesiącach materac stanie się niewygodny.Podstawowe cechy dobrego materaca:
Sprężystość
– właściwości uważane za najważniejsze. Powierzchnia materaca musi być idealnie równa, a materiał na tyle elastyczny, by kręgosłup podczas snu na boku zachowywał linię prostą i układał się w literę "S" w czasie odpoczynku na wznak.
Prawidłowa wentylacja – oprócz "oddychającego" obicia, ważny jest również stelaż. Nie może być zbyt gęsty, bowiem będzie utrudniał cyrkulację powietrza. Najlepszy jest stelaż z drewnianych, sprężynujących listewek.
Rozmiar – materac dla osoby dorosłej powinien mieć przynajmniej 80 cm szerokości i być o ok. 20 cm dłuższy, niż wynosi wzrost użytkownika.
Zróżnicowana twardość – dobry materac jest miękki na wysokości barków i łydek, średnio twardy w miejscach, gdzie znajdują się głowa, miednica oraz stopy, a najtwardszy w okolicach kręgosłupa lędźwiowego i ud.

Oceń artykuł
3,57 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Maria Nowakowska

Zdjęcia: Janpol

Polecamy Ci również

Zobacz także