Wybieramy materac – rodzaje i właściwości materacy

5
Łóżko z materacem
Urządzając sypialnię często skupiamy się na wyborze łóżka, a mniejszą wagę przywiązujemy do materaca. To błąd. Komfort snu i zdrowie zależy właśnie od materaca.

Wybór materaca jest bardzo ważny – to od niego, a nie samego łóżka zależy komfort naszego snu, a nawet zdrowie. Jednocześnie oferta rynkowa jest coraz bogatsza i można poczuć się nieco zagubionym. Dlatego warto poznać rodzaje materacy i ich właściwości.

Jaki powinien być materac?

Materac, na którym śpimy w znaczącym stopniu wpływa na komfort naszego snu, a także to jak będzie się „czuł” nasz kręgosłup po wstaniu z łóżka i długo po tym. Materac powinien zapewniać stabilne podparcie dla kręgosłupa. Ale co ważne – powinien też uwzględniać wszystkie naturalne krzywizny kręgosłupa. Warto pamiętać, że ludzki kręgosłup nie jest linią prostą, ale ma naturalne wygięcia – w odcinku szyjnym i lędźwiowym występują lordozy (wygięcie w stronę brzuszną), natomiast w odcinku piersiowym i krzyżowym mamy kifozy, czyli wygięcia w stronę grzbietową. Dlatego materac powinien być na tyle elastyczny, żeby te naturalne krzywizny były odpowiednio podtrzymywane. Teoria o tym, że materac powinien być jak najtwardszy wcale prawdziwa nie jest, a spanie na zbyt twardym materacu też do wygodnych nie należy. Materac powinien mieć taką twardość, żeby – kiedy leżymy na boku – nasz kręgosłup tworzył linię prostą, natomiast przy leżeniu na plecach, zachowywał swoją anatomiczną strukturę. Zbyt twardy materac może powodować także ucisk naczyń krwionośnych, a problemy z przepływem krwi powodują kolejne dolegliwości. Zbyt miękki również nie zapewni nam podparcia dla kręgosłupa.

Sprawdź: Czy ogrzewanie podłogowe w sypialni to dobry pomysł?

Materac dla zdrowia, łóżko dla ozdoby

Producenci materacy proponują różne rozwiązania i materace o różnym stopniu twardości i elastyczności. Wiąże się to zarówno z budową materaca, jak i właściwościami użytych materiałów. Kupując materac trzeba uwzględnić właśnie jego elastyczność i dopasowanie do ciała, a także to przez jak długi okres materac zachowa te cechy.
Weźmy też pod uwagę to, że materac jest ważniejszy niż samo łóżko. Wygląd łóżka, dopasowany do sypialni itp. jest ważny tylko ze względów aranżacyjnych. Natomiast to jakość materaca bezpośrednio wpływa na komfort snu i zdrowie. Dlatego specjaliści radzą, żeby – jeśli musimy na czymś zaoszczędzić – to raczej na łóżku, niż materacu.
Pamiętajmy też, że materac powinniśmy dobrać także do naszej wagi – ogólnie rzecz biorąc im jest większa, tym materac powinien być grubszy. Nie wahajmy się poradzić eksperta w sklepie i… poleżmy na materacu, zanim go kupimy. Tylko w ten sposób sprawdźmy, czy materac jest dla nas wygodny.

Podstawowe rodzaje materacy

Najprostsze materace są wykonane z pianki. Od jej grubości i gęstości zależy ich twardość i elastyczność. Takie materace obecnie produkuje się najczęściej z pianki poliuretanowej, są odpowiednie dla alergików (nie rozwijają się w nich roztocza) i mają przystępne ceny. Jednak trzeba mieć świadomość, że pianka nie zapewni optymalnego podparcia kręgosłupa.
Materace sprężynowe – to również jeden z podstawowych i znanych od dawna typów materacy. Do niedawna dominowały materace bonelowe, w których sprężyny były pokryte jakąś miękką wyściółką (np. z gąbki). Obecnie najczęściej występują one jako materace kieszeniowe – każda sprężyna jest umieszczona w osobnej kieszeni. Dzięki temu mniej przenoszą się drgania i dzielenie materaca z drugą osobą jest wygodniejsze. Wśród nich można znaleźć materace „strefowe”, które mają wydzielone obszary o różnych stopniach twardości, odpowiedniej dla poszczególnych części ciała.
Sprężyny stanowią rdzeń takich materacy, ale powierzchnia na której śpimy może być wykonana z różnych materiałów. Często stosuje się wspomnianą piankę, ale dostępne są również inne materiały, takie jak lateks, pianka termoelastyczna, bawełna, wełna owcza, mata kokosowa. Stosuje się je również w różnych zestawieniach, które decydują o dodatkowych cechach materaca, takich jak przepuszczalność powietrza, pochłanianie wilgoci i potu, możliwość rozwoju roztoczy itd.
Ceny takich materacy są zróżnicowane i zależą właśnie od zastosowanych w nich rozwiązań.

Podpowiadamy: Jak urządzić sypialnię zgodnie z zasadami feng shui

„Naturalne” materace: kokosowe i gryczane

W ostatnich latach popularność zdobyły materace „kokosowe” i „gryczane”. Są one wykonywane z naturalnych materiałów, takich jak włókno kokosowe (może być stabilizowane lateksem) oraz łuski gryczane. Trzeba jednak wiedzieć, że nie cały materac jest wykonany z kokosa lub łusek, ale jest to warstwa stosowana właśnie na rdzeniu sprężynowym (najczęściej w materacach kokosowych) lub piankowym. Takie materace charakteryzują się dobrą przepuszczalnością powietrza – „oddychają”, nie rozwijają się w nich roztocza i dobrze dopasowują się do kształtu ciała.

Kosmiczna technologia, czyli materace termoelastyczne

Najnowszym osiągnięciem technicznym są materace z pianką termoelastyczną. Co to jest? Pianka termoelastyczna (zwana też termoplastyczną) to bardzo elastyczna piana, która dostosowuje się do kształtu ciała nie tylko pod wpływem nacisku, ale także temperatury. Opracowano ją dla potrzeb NASA, a z programu lotów kosmicznych trafiła m.in. do… naszych łóżek. Taka pianka mięknie pod wpływem temperatury ciała i idealnie dopasowuje się do jego kształtu. W dodatku minimalizuje też nacisk na naczynia krwionośne oraz mięśnie. Dzięki temu przepływ krwi jest niezakłócony, a spać można wygodnie w każdej pozycji – i każdym punkcie materaca. Zapobiegają też powstawaniu odleżyn.
To obecnie najbardziej zaawansowany materiał, wykorzystywany do produkcji materacy. Producenci często stosują swoje nazwy handlowe dla określenia używanej przez nich piany, zwracajmy uwagę na słowo „termoplastyczna”, czy „termoelastyczna” (a także: piana leniwa, memory foam, visco). Warstwa termoelastyczna może mieć różną grubość (zwróćmy uwagę na ten parametr – im jej więcej, tym lepiej). Najczęściej jest umieszczona na podkładzie sprężynowym lub piankowym. Materace termoelastyczne należą do najdroższych, ale i najlepszych.

Wybierając materac zwróćmy także uwagę na pokrowiec – powinien on łatwo się zdejmować i prać.

Zobacz: Jak dobierać kolory w sypialni - przykłady aranżacji

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także