Wybieramy meble kuchenne

Wybierając meble do kuchni pamiętajmy, że jest to wydatek na lata. Na pewno meble powinny nam się podobać (to warunek konieczny), ale przy wyborze należy też pamiętać, że kuchnia, w której spędzamy (mimo wszystko) dużo czasu powinna być przede wszystkim funkcjonalna, powinna spełniać nasze oczekiwania i ułatwiać nam wykonywanie codziennych prac kuchennych.

kuchnia z jafalniąnowoczesna kuchnia

kuchnia czerwonakuchnia tradycyjna

Szafki
Wybór szafek kuchennych jest nieograniczony – kolor i materiał z jakiego będą wykonane zależy jedynie od naszych upodobań. Na początku musimy zdecydować czy chcemy kupić meble gotowe czy robione na zamówienie. Gotowe moduły są tańsze, ale musimy wybierać dokładnie z takich elementów jakie oferuje nam producent. Takie meble mają określone rozmiary, ale wybór nie jest mały, ponieważ obecnie producenci oferują bogate rozwiązania. W przypadku mebli robionych na indywidualne zamówienie możemy wybierać dowolne kształty i niestandardowe rozmiary. Meble te są jednak droższe.

meble kuchenneluksusowa kuchnia

czarno - biała kuchniawnętrze kuchni

Równie ważny jest materiał z jakiego będą wykonane fronty szafek. Wykonuje się je z drewna, płyt (wiórowych i MDF), szkła lub stali nierdzewnej.

Drewno – fronty szafek mogą być wykonane z różnych gatunków drewna (sosny, świerku, olchy, buku, brzozy, dębu, czereśni, czy jesionu). Charakteryzuje je naturalny wygląd. Dobrze będą pasować do kuchni urządzonej w stylu rustykalnym. Trzeba pamiętać, że charakterystyczną cechą drewna jest możliwość zmiany koloru w trakcie użytkowania mebla – dla niektórych może być to atutem (dowodem na naturalność materiału), a dla innych dużą wadą.

Płyta wiórowa – jest niedroga i dostępna w bogatej ofercie wzorów i kolorów. Może być laminowana, oklejana naturalnym drewnem lub lakierowana. Jej wadą może być mniejsza trwałość i niska odporność na wilgoć – w warunkach zwiększonej wilgotności płyta może się rozwarstwiać.

Płyta MDF – to sprasowana ciśnieniowo płyta pilśniowa pokryta folią PVC (imitującą stal, drewno lub inny materiał) lub fornirowana. Fronty wykonane z płyty MDF są trwałe i dostępne w dużej gamie barw i kształtów (gięte, profilowane, frezowane). Polecane są do kuchni nowoczesnych.

Szkło – fronty szafek mogą być wykonane ze szkła przezroczystego, mlecznego lub witrażowego. Mogą być gładkie lub przegrodzone szprosami i właściwie w każdym kolorze. Takie rozwiązanie nada kuchni lekkości, ale ma też swoją wadę – nie ukryje bałaganu panującego w szafkach.

Stal nierdzewna – to najczęściej stop żelaza i chromu z dodatkiem niewielkiej ilości innych pierwiastków. Fronty ze stali nierdzewnej są lekkie i estetyczne. Mogą być wykonane z pełnych płyt stalowych lub blach naklejanych na płyty wiórowe. Czasami łączy się je z drewnem dla ocieplenia efektu wizualnego. Szczególnie pasują do kuchni w stylu nowoczesnym, ale mogą być trudne w utrzymaniu czystości ze względu na widoczność śladów po kroplach wody.

Pamiętaj – jasne meble optycznie powiększą pomieszczenie. W przypadku dużej kuchni nie ma to aż tak istotnego znaczenia, jednak w kuchni małej – ciemne meble nie będą dobrym rozwiązaniem. Jeśli lubimy ciemne kolory – zastosujmy je w dodatkach.

Oceń artykuł
4,13 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także