Wybieramy odkurzacz do domu, w którym są zwierzęta

0
Odkurzacz idealny, gdy mamy w domu pupila
Właściciele psów i kotów mogą kupić odkurzacz z wymienną szczotką do zbierania sierści. O ile z podłogi (panele, płytki, gumolit) sierść łatwo zebrać, o tyle pozbieranie jej z dywanu to utrudnione i czasochłonne zadanie.

Pies, kot czy inne zwierzątko futerkowe w domu oznacza zazwyczaj sporo sierści na podłodze i meblach. Można sobie z nią poradzić choćby korzystając z odpowiedniego odkurzacza.

Zakup odkurzacza tylko z pozoru jest łatwą sprawą. Możesz wybrać model w wersji mini, którego nie trzeba podłączać do prądu albo samojezdny wielgachny odkurzacz z zaawansowanymi funkcjami, choćby taki potrafiący prać zasłony, dywany i chodniki.

Na jakie parametry zwrócić uwagę

Istotne są również moc silnika, siła ssania oraz ciężar odkurzacza, długość kabla i dodatkowe wyposażenie. Duża moc ssania to podstawa. Trzeba jednak wiedzieć, że to nie wielkość silnika odkurzacza decyduje o tym, czy ssanie jest skuteczne. Wszystko zależy bowiem od tego, jaki jest stosunek ciśnienia powietrza do natężenia jego przepływu. Kto ma w domu zwierzaki, powinien kupić odkurzacz o mocy od 300 do 500 W.

Przeczytaj: Centralne odkurzanie to skuteczne i wygodne sprzątanie domu

Filtr w odkurzaczu filtrowi nierówny

Należy także szczególną uwagę zwrócić na filtr odkurzacza. Niska jakość filtrów powoduje czasem, że to, co odkurzacz pozbiera z pomieszczeń, za chwilę do nich powróci. Dzieje się tak dlatego, że drobinki kurzu i pył wyrzucane są z powrotem na zewnątrz przez wylot znajdujący się w odkurzaczu. Jeżeli filtr jest jednak dobry i prawidłowo zamontowany, takie rzeczy nie mają miejsca. Odkurzacz zatrzyma kurz i pył, uniemożliwiając im ponowne wydostanie się z odkurzacza.

Kłębki sierści na podłodze

Kto ma w domu psa, kota czy inne zwierzątko, zwłaszcza futerkowe, ten wie, ile sierści gubią pupile. Dziennie nazbiera się tego nawet woreczek. Odkurzanie, nawet codzienne, jest tutaj ważne, a zwłaszcza wtedy, gdy w domu są też małe dzieci i alergicy.
Przed laty hitem były odkurzacze z filtrem wodnym. Nadal cieszą się powodzeniem, ale już nie takim, jak wówczas. Ci, którzy szybko zniechęcili się do używania odkurzaczy z filtrami wodnymi, wymieniali minusy: częste mycie i suszenie elementów, rozwój bakterii, roztoczy i grzybów czy pleśni.

Filtr HEPA, czyli co to takiego

Jedne z najpopularniejszych – i najlepszych filtrów – to filtry HEPA, spełniające wszelkie normy unijne. Są to filtry służące do dezynfekcji powietrza. Są zazwyczaj bezzapachowe. Posiadają różne oznaczenia i symbole. Najczęściej spotyka się filtry HEPA H13. Są one w wyposażeniu odkurzaczy wysokiej jakości, co nie oznacza, że drogich. Naukowcy udowodnili, że skuteczność filtru HEPA H13 przy filtracji powietrza wynosi 99,97 procent. Innymi słowy: z każdych 10 tysięcy cząstek wielkości ponad 0,3 mikrometra filtr przepuści dalej jedynie 3 cząstki. Dzięki takiemu rozwiązaniu, właściciele domowych zwierząt, alergicy i małe dzieci nie muszą się martwić bezskutecznym odkurzaniem. Odkurzacze z filtrem HEPA H 13 nie tylko dokładnie odkurzają, ale też potrafią filtrować roztocza, odchody roztoczy, wirusy czy pleśń z powietrza.

Filtr z workiem z węglem aktywnym

Kto ma w mieszkaniu psa albo kota, może zdecydować się na model odkurzacza z filtrem HEPA H13 oraz dodatkowo z workiem z węglem aktywnym. Ten sprawia, że nieprzyjemne zapachy są pochłaniane przez odkurzacz. I znowu: naukowcy stwierdzili, że taki zestaw, a więc filtr HEPA H13 i worek z węglem aktywnym zatrzymują aż 99,95 procent zabrudzeń. Te same odkurzacze mogą mieć również antybakteryjne, antyzapachowe worki z nanosrebrem, które wchłania niemiłe dla ludzkiego nosa zapachy.

Szczotka do zadań specjalnych

Właściciele psów i kotów mogą też kupić odkurzacz z wymienną szczotką do zbierania sierści. O ile z podłogi (panele, płytki, gumolit), sierść nie jest trudno zebrać, o tyle chcąc ją pozbierać z dywanu czy chodnika, stanowi utrudnione i czasochłonne zadanie. Ta sama szczotka (albo druga dołączona do zestawu turboszczotka) pozwoli na czyszczenie tapicerowanych kanap, sof i foteli z sierści czy włosów psa i kota. Poradzi sobie nawet wtedy, gdy sierść wtarła się lub wkłuła w mebel czy dywan. Wybrane modele odkurzaczy posiadają specjalne szczotki do usuwania sierści i włosów z ubrań.

Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Piojda

Polecamy Ci również

Zobacz także