Wybieramy pędzel

Do części prac używamy tradycyjnych pędzli. Nieodzowne są choćby przy malowaniu płotu, parkietu, ławki, kaloryfera, czy wykonywaniu efektów dekoracyjnych.

Pierwsze pędzle wykonywano z włosia dzika, wiązanego szpagatem do otwartego końca zwierzęcego rogu. Służyły malowaniu fenickich pałaców. Zapiski na ten temat pochodzą sprzed naszej ery - z czasów starożytnych Fenicjan. Technika wytwarzania pędzli właściwie nie zmieniła się do dziś.W części modeli szczecinę zastąpiono jedynie sztucznym włosiem, a róg plastikiem.

Ławkowce i kaloryferowcePędzel do pasków
Pędzlem można malować wszystkimi rodzajami farb każdy rodzaj podłoża. I to jest ich największa zaleta - sięgną w każdy zakamarek, z którym nie poradzą sobie najnowocześniejsze systemy malowania oraz wałki. Nie ma jednak rzeczy doskonałych -Pędzle owalno-płaskiemalowanie pędzlem jest czasochłonne i czasami na pomalowanej powierzchni widać smugi farby. Pędzel należy zatem dobierać w zależności od powierzchni, jaką chcemy pomalować:

Pędzle okrągłe - doskonałe do malowania okien i powierzchni drewnianych oraz skomplikowanych kształtów z dużą ilością załamań. Sprawdzają się także przy farbach chemicznych i antykorozyjnych.

Pędzel płaski francuskiPędzle płaskie różnej szerokości - to najbardziej uniwersalny rodzaj pędzli. Można ich używać do większości farb rozcieńczanych wodą i rozpuszczalnikami. Sprawdzają się podczas malowania zarówno płaskich powierzchni, jak i skomplikowanych detali.

Pędzle płaskie o dużej grubości, zwane ławkowcami - przed spopularyzowaniem wałków powszechnie używane do malowaniaPędzel kaloryferowyścian farbami wodnymi, klejowymi i emulsyjnymi. Dziś niezastąpione do nakładania kleju podczas tapetowania, gruntowania ścian i zmywania farb. 

Płaskie pędzle kątowe, czyli kaloryferowce -Pędzel ławkowiecułatwiają pracę w czasie malowania miejsc trudno dostępnych. Wygięcie rączki okazuje się przydatne podczas malowania ściany za kaloryferem lub samego grzejnika.

Pędzel, a rodzaj farby
Farby wodne najlepiej rozprowadzają pędzle syntetyczne, bowiem utrzymują sztywność włosia w trakcie malowania. Pędzle z naturalnej szczeciny w tym wypadku się nie sprawdzą, ponieważ - podobnie, jak ludzkie włosy - zwierzęca sierść wchłania wodę. W efekcie pędzel staje się miękki i gubi włosy w trakcie malowania. Pędzli z naturalnej szczeciny najlepiej używać do farb olejnych. Mają bowiem właściwości nie do uzyskania w wypadku sztucznego włosia - szczecina ma miękkie końcówki, co sprawia, że pomalowana powierzchnia staje się niezwykle gładka.Pędzel ławkowiec owalny

Kilka dobrych rad

  • Używając pędzla trzeba malować długimi, delikatnymi pociągnięciami i - podobnie, jak w przypadku używania wałka - nie należy malować nienamoczonym pędzlem, gdyż powoduje to nałożenie zbyt cienkiej warstwy farby.
  • Pędzel całkowicie maczany w farbie będzie chlapał podczas malowania, dlatego powinien być zanurzany do jednej trzeciej długości włosia.
  • Prawidłowym chwytem pędzla podczas pracy jest trzymanie "jakbyś pisał długopisem".
  • Malować trzeba końcówkami pędzla - nanoszenie farby całą powierzchnią powoduje, że po jej wyschnięciu widać ślady w postaci smug.
Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Karolina Malczewska

Zdjęcia: BOWI Minisystem

Polecamy Ci również

Zobacz także