Wybieramy sprzęt do domowej siłowni

Siłownia to przede wszystkim sprzęt, na którym ćwiczymy. Na rynku dostępnych jest wiele przyrządów o różnym stopniu zaawansowania i zróżnicowanej cenie. Wybierając sprzęt do własnego pokoju ćwiczeń dobierz go do własnych możliwości.

Znaczna część sprzętów ma dość duże gabaryty, dlatego przed kupnem należy wymierzyć pomieszczenie przeznaczone na siłownię i rozplanować ich ułożenie.

Jednym z przyrządów, który zajmuje najwięcej miejsca jest atlas. To uniwersalny przyrząd do treningu siłowego. Pozwala ćwiczyć wszystkie partie mięśniowe. Nowoczesne atlasy są zabezpieczone gumą, dzięki czemu nie trzeba się martwić o to, że sprzęt zniszczy podłogę. Ceny wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Zależą od możliwości produktu i od producenta.

Bieżnia, jest kolejnym przyrządem, o który możemy wyposażyć naszą siłownię. Jak sama nazwa wskazuje służy głównie do biegania i chodzenia. Warto zainwestować w bieżnię elektryczną.  Bieganie pozwoli ukształtować mięśnie pośladków, ud i łydek. Kupując bieżnię należy zwrócić uwagę na długość i szerokość pasa. Im dłuższy i szerszy, tym bieganie będzie bardziej płynne, efektywne i po prostu wygodne. Nowoczesne bieżnie wyposażone są w tzw. funkcję wznios, która umożliwia ustawienie pochylenie bieżni pod kątem 20 stopni. Daje to wrażenie chodzenia po górach lub pod górkę. Cena urządzenia zależy od funkcji. Te tańsze pokażą czas, w którym ćwiczymy, zmierzą tętno oraz dystans, który pokonaliśmy. Na droższych wyznaczymy program ćwiczeń. Bieżnię można kupić już za kilkaset złotych.Rower stacjonarny jest jednym z najczęściej kupowanych sprzętów. Zasada korzystania jest bardzo prosta. Wsiadasz i pedałujesz, zupełnie jak na zwykłym rowerze, który służy do jeżdżenia po trasach. Ćwiczenia na rowerze, podobnie jak w przypadku ćwiczeń na bieżni kształtują mięśnie pośladków, łydek i ud. Rowery dzielą się na dwa zasadnicze typy, które wyróżnia system hamowania: mechaniczne – jego koszt wynosi do 300 złotych oraz magnetyczne, które kupimy za około 500 złotych. Rower magnetyczny jest dużo cichszy i odporny na uszkodzenia.

Steppery to urządzenia, które w domowych warunkach pozwolą osiągnąć efekt, jakbyśmy biegali lub chodzili po schodach. Ćwicząc na stepperze wzmacniasz mięśnie nóg i pośladków, ale również układ sercowo-naczyniowy. Najprostsze tego typu urządzenie kosztuje około 200 złotych. Droższe dają efekt jazdy na rolkach i łyżwach.Ergometr jest urządzeniem, z którego często korzystają wioślarze. W trakcie ćwiczeń na ergometrze pracują mięśnie brzucha, nóg, rąk i barków. To doskonały przyrząd, dla osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów.
W domowej siłowni nie może zabraknąć również hantli, sztang i sztangielek. Ćwiczą głównie mięśnie przedramion. Na rynku dostępne są hantle i sztangi o różnym ciężarze i z różnych materiałów. Do wyboru mamy chromowe, żeliwne oraz z powłoką winylową.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Magda Szaniawska

Zdjęcia: Unicornsports.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także