Wybieramy sprzęt do domowej siłowni

Siłownia to przede wszystkim sprzęt, na którym ćwiczymy. Na rynku dostępnych jest wiele przyrządów o różnym stopniu zaawansowania i zróżnicowanej cenie. Wybierając sprzęt do własnego pokoju ćwiczeń dobierz go do własnych możliwości.

Stepper (fot. Unicornsports)Znaczna część sprzętów ma dość duże gabaryty, dlatego przed kupnem należy wymierzyć pomieszczenie przeznaczone na siłownię i rozplanować ich ułożenie.

Jednym z przyrządów, który zajmuje najwięcej miejsca jest atlas. To uniwersalny przyrząd do treningu siłowego. Pozwala ćwiczyć wszystkie partie mięśniowe. Nowoczesne atlasy są zabezpieczone gumą, dzięki czemu nie trzeba się martwić o to, że sprzęt zniszczy podłogę. Ceny wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Zależą od możliwości produktu i od producenta.

Bieżnia, jest kolejnym przyrządem, o który możemy wyposażyć naszą siłownię. Jak sama nazwa wskazuje służy głównie do biegania i chodzenia. Warto zainwestować w bieżnię elektryczną.  Bieganie pozwoli ukształtować mięśnie pośladków, ud i łydek. Kupując bieżnię należy zwrócić uwagę na długość i szerokość pasa. Im dłuższy i szerszy, tym bieganie będzie bardziej płynne, efektywne i po prostu wygodne. Nowoczesne bieżnie wyposażone są w tzw. funkcję wznios, która umożliwia ustawienie pochylenie bieżni pod kątem 20 stopni. Daje to wrażenie chodzenia po górach lub pod górkę. Cena urządzenia zależy od funkcji. Te tańsze pokażą czas, w którym ćwiczymy, zmierzą tętno oraz dystans, który pokonaliśmy. Na droższych wyznaczymy program ćwiczeń. Bieżnię można kupić już za kilkaset złotych.

fot. Unicornsportsfot. Unicornsports

Rower stacjonarny jest jednym z najczęściej kupowanych sprzętów. Zasada korzystania jest bardzo prosta. Wsiadasz i pedałujesz, zupełnie jak na zwykłym rowerze, który służy do jeżdżenia po trasach. Ćwiczenia na rowerze, podobnie jak w przypadku ćwiczeń na bieżni kształtują mięśnie pośladków, łydek i ud. Rowery dzielą się na dwa zasadnicze typy, które wyróżnia system hamowania: mechaniczne – jego koszt wynosi do 300 złotych oraz magnetyczne, które kupimy za około 500 złotych. Rower magnetyczny jest dużo cichszy i odporny na uszkodzenia.

Steppery to urządzenia, które w domowych warunkach pozwolą osiągnąć efekt, jakbyśmy biegali lub chodzili po schodach. Ćwicząc na stepperze wzmacniasz mięśnie nóg i pośladków, ale również układ sercowo-naczyniowy. Najprostsze tego typu urządzenie kosztuje około 200 złotych. Droższe dają efekt jazdy na rolkach i łyżwach.

fot. Unicornsportsfot. Unicornsports

Ergometr jest urządzeniem, z którego często korzystają wioślarze. W trakcie ćwiczeń na ergometrze pracują mięśnie brzucha, nóg, rąk i barków. To doskonały przyrząd, dla osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów.
W domowej siłowni nie może zabraknąć również hantli, sztang i sztangielek. Ćwiczą głównie mięśnie przedramion. Na rynku dostępne są hantle i sztangi o różnym ciężarze i z różnych materiałów. Do wyboru mamy chromowe, żeliwne oraz z powłoką winylową.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Magda Szaniawska

Zdjęcia: Unicornsports.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także