Wybieramy żelazko parowe – zwróć uwagę na te 10 cech żelazka

1
Prasowanie parowe
Prasowanie parowe to prawdziwa rewolucja.

Żelazka parowe są wygodne i efektywne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając żelazko parowe – tak, żeby prasowanie było lekkie, łatwe, a nawet przyjemne.

Żelazka na parę to technologia, która rewolucjonizuje tradycyjne prasowanie. Warto wprowadzić je do własnego domu, trzeba jednak wiedzieć jak wybrać żelazko na parę. Oto 10 cech, na które powinniście zwrócić uwagę.

Ciśnienie w żelazku parowym

Jednym z najważniejszych parametrów żelazek parowych jest ciśnienie pary, wyrażone w barach (B). Poza samą wysokością ciśnienia, ważne jest to, żeby było ono stałe – zapewnia to wysoką jakość prasowania, niezależnie od tego, jak długo tę czynność wykonujemy. Optymalna wartość ciśnienia pary określona przez inżynierów marki Laurastar powinna wynosić ok. 3,5 B. Pamiętajmy jednak, że więcej w tym przypadku nie znaczy lepiej – zbyt duże ciśnienie niszczy włókna, powodując uszkodzenia i rozciągnięcie się tkanin (z kolei zbyt małe – nie umożliwi efektywnego prasowania ubrań). Warto też zwrócić uwagę, czy żelazko ma opcję pary pulsacyjnej (generowanej w krótki szybkich seriach) – to rozwiązanie stosowane w profesjonalnych pralniach.

Przeczytaj też: Jak wybrać odkurzacz do domu, w którym są zwierzęta

Budowa i kształt stopy żelazka parowego

Producenci opracowują coraz to nowe kształty stóp żelazek parowych. Trudno jednoznacznie przesądzić, która jest najlepsza. Jednak bez względu na kształt, stopa żelazka nie powinna być płaska – dodatkowe wybrzuszenia odpowiednio napina tkaninę i ułatwia skuteczne prasowanie. Zwróćmy też uwagę na rozmieszczenie otworów, z których wydobywa się para. Otwory powinny się znajdować na całej szerokości stopy żelazka – dzięki temu za jednym przesunięciem wyprasujemy większą część materiału.

Teflonowa nakładka na stopę żelazka

Dobre żelazka parowe powinny być wyposażone w zdejmowaną teflonową nakładkę na stopę. To rozwiązanie umożliwi nam prasowanie wszystkich tkanin jedną temperaturą po prawej stronie bez obaw o przypalenie i wybłyszczenie materiału. W przypadku tkanin trudnych do prasowania (np. lnu) nakładkę teflonową warto zdjąć i prasować je bezpośrednio rozgrzaną stalową stopą żelazka.

Zbiornik na wodę w żelazku parowym

Pojemnik na wodę w generatorze pary powinien być zdejmowany – dzięki temu możemy uzupełnić wodę nie robiąc przerw w prasowaniu. W przypadku żelazek, które mają zintegrowany zbiornik na wodę, trzeba czekać aż ostygną, zanim nalejemy wodę, co jest uciążliwe i czasochłonne. Najlepiej, żeby zbiornik na wodę miał pojemność co najmniej 1 litra - zapewni to długi czas spokojnego prasowania.

Odkamienianie żelazka parowego

Niestety we wszystkich urządzeniach, które podgrzewają wodę, wytrąca się kamień, dlatego w przypadku żelazek parowych system odkamieniania i czyszczenia jest bardzo ważny. Korzystnym rozwiązaniem są żelazka wyposażone w wymienne filtry - wtedy możemy napełniać je wodą z kranu. Generatory pary powinny też dawać możliwość łatwego przepłukania.

Masz małą kuchnię? Wybierz kompaktowy robot kuchenny

Prasowanie w pionie

Jeśli zależy nam na możliwości prasowania w pionie – a to świetne rozwiązanie – wybierzmy żelazko o stałym ciśnieniu pary, oscylującym wokół 3,5 bara. Zwróćmy też uwagę na długość przewodu parowego – ważne jest to, żeby było możliwe prasowanie nawet wysoko zawieszonych tkanin.

Deska do prasowania żelazkiem parowym

Decydując się na żelazko parowe, najlepiej wybrać system ze zintegrowaną deską do prasowana, z funkcją nadmuchu oraz zasysania pary. Ułatwi to odpowiednie ułożenie tkaniny oraz odprowadzenie nadmiaru pary (warto, żeby ustawienia tych funkcji można było zmienić jednym przyciskiem bezpośrednio przy rączce żelazka). Bardzo ważne jest, żeby deska do prasowania parowego miała siatkowaną budowę – tylko wtedy para będzie przez nią swobodnie przepływać.

Żelazko parowe z aktywną rączką

Wygodnym rozwiązaniem jest automatyczny system dystrybucji pary. Taka funkcja znacznie ułatwia prasowanie, ponieważ nie wymaga wciskania żadnych przycisków, wystarczy tylko skierować żelazko w stronę zagnieceń, a system sam uwolni parę w odpowiedniej ilości.

Łatwe przenoszenie urządzeń do prasowania parowego

Stacje pary i generatory bez deski do prasowania powinny mieć rączkę do łatwego przenoszenia. Zwróćmy też uwagę na to, czy przenoszenie jest możliwe, kiedy trzymasz żelazko w dłoni. Generator musi dać się łatwo przenosić, podczas prasowania. To funkcja, którą docenisz prasując w pionie np. zasłon, kotar itp.
Z kolei systemy z aktywną deską powinny mieć wbudowane kółka, ponieważ ich waga waha się w granicach 20 kg i mogą sprawiać problemy w przenoszeniu. Deska do prasowania powinna też łatwo się składać, tak żeby cały system zajmował jak najmniej miejsca i dał się łatwo przechowywać.

Bezpieczeństwo i wygoda prasowania

Żelazka powinny się szybko nagrzewać (średni czas nagrzewania to ok. 5 min.). Natomiast z punktu widzenia bezpieczeństwa najważniejsza jest funkcja auto stop, w którą powinno być wyposażone absolutnie każde żelazko (również tradycyjne). Żelazko, które samo się wyłączy jeśli o nim zapomnimy, to bardzo bezpieczne rozwiązanie.

Wybierając żelazko parowe zwróćmy uwagę na opisane wyżej cechy. Weźmy też pod uwagę jakość – żelazko parowe wybieramy na długi czas.

Podpowiadamy: Przelewowy czy ciśnieniowy? A może na kapsułki? Jak wybrać ekspres do kawy

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Laurastar

Polecamy Ci również

Zobacz także