Wybór łazienkowych baterii

Cieknące i kapiące krany? ...przecież niedawno zostały zakupione i zamontowane przez fachowca, więc nie powinno być żadnych tego typu niespodzianek. Więc co jest nie tak?  Prawdopodobnie jest to wina wadliwych baterii...których nieprzemyślany wybór może mieć właśnie takie skutki.

Wprawdzie powinny mieć gwarancję (daną przez producenta na dany produkt) więc można je wymienić, ale jest to dodatkowy dla nas kłopot i stracony czas. Może szukaliśmy zbyt tanich produktów, które nie były najlepszej jakości.

Co jest ważne przy zakupie "dobrej baterii" do łazienki?
W pierwszej kolejności o wyborze baterii decyduje jej ogólny wygląd, budowa i materiał, z którego jest zrobiona. Możemy wybierać wśród baterii wykonanych z chromu, miedzi , złota, specjalnych tworzyw występujących nawet w kolorach. Wzornictwo coraz bardziej popularne to bardzo uproszczone formy i nieskomplikowana budowa baterii.

Łazienkowe propozycje
Baterii jest całe mnóstwo, a wśród nich wymienimy: na – i podtynkowe baterie jedno- lub dwuuchwytowe, stojące i ścienne, termostatyczne i bezdotykowe. Przy tym są bardzo ładne więc wybór tej jednej baterii - wcale nie jest prosty. Do łazienki potrzebujemy baterii umywalkowej, wannowo – prysznicowej i bidetowej. Nasze poszukiwania możemy zawęzić do kilku firm, których produkty podobają się nam najbardziej.

Jeden uchwyt lub dwa
To co jest ważne dla użytkownika to to, czy bateria jest jedno – czy dwuuchwytowa. W przypadku baterii jednouchwytowej strumień wody i jej temperaturę regulujemy za pomocą jednej rączki (pokrętła), dwuuchwytowa bateria ma zawsze dwa pokrętła po jednym, dla wody ciepłej i zimnej. Tak więc by ustawić strumień wody o odpowiedniej temperaturze musimy użyć dwóch pokręteł.

Ścienne i stojące (sztorcowe)
Baterie ścienne mocuje się do ściany bezpośrednio nad umywalka lub wanną. Ważne by bateria była zamontowana na odpowiedniej wysokości, tak by korzystanie z wylewki nie było kłopotliwe. Baterie stojące montuje się w otworach zrobionych fabrycznie w umywalce lub w wannie.

Baterie bezdotykowe
Uznaniem cieszą się "ekologiczne" baterie, wyposażone w systemy oszczędzania wody, regulujące jej strumień. Są to tzw. baterie bezdotykowe z wbudowanym czujnikiem podczerwieni, który uruchamia strumień wody przy zbliżeniu dłoni pod wylewkę. Baterie te coraz chętniej montujemy w naszych domach, bo dotychczas sprawdzały się głównie w toaletach publicznych.

Dodatkowym atutem nowoczesnych baterii jest możliwość ustawienia temperatury wody, a to za sprawą termostatów, w które baterie są wyposażone. Ważna przy wyborze jest cena, która w dużej mierze zadecyduje o wyborze baterii.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: Hansa, Oras, Kludi, Cifial

Polecamy Ci również

Zobacz także