Wygodna i efektywna praca w domu: urządzamy domowe biuro

0
Domowe biuro
Urządzając domowe biuro, zwróćmy uwagę na komfort pracy. Jego podstawą jest wygodny fotel, dobrze dobrane biurko i przyjazne oświetlenie.

Coraz częściej pracujemy w domach. Urządzając domowe biuro, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, żeby pracowało się wygodnie i efektywnie.

Biuro w domu – skup się na pracy

Urządzając domowe biuro, postarajmy się, żeby granica między miejscem pracy oraz strefą życia rodzinnego i relaksu była wyraźnie wyznaczona. Nie chodzi tu o to, aby fizycznie odgrodzić się od reszty domowej przestrzeni, bo praca w ciasnocie osłabia kreatywność, no i nie jest wygodna (oczywiście nie mówimy o sytuacjach, kiedy mamy miejsce na domowy gabinet w osobnym pokoju). Takie oddzielenie miejsca pracy można osiągnąć odpowiednio ustawiając meble. Ważne jest też to, żeby w zasięgu wzroku, nie mieć różnych elementów, które będą nas rozpraszać – takich jak telewizor, konsola do gier, czy półka z „domowymi” książkami. W domowym kąciku do pracy powinno się znaleźć biurko, wygodny fotel plus półka, czy szafka przeznaczona na dokumenty itp. „papiery” potrzebne do pracy.

Oświetlenie domowego biura

Wybierając miejsce na domowe biuro, postarajmy się, żeby znalazło się w pobliżu okna. Dzienne światło mobilizuje do pracy, poprawia nastrój i reguluje nasz zegar biologiczny. Biurko ustawmy bokiem do okna. Oprócz tego, na biurku powinna znaleźć się lampka. Jeśli jesteśmy praworęczni, ustawmy ją po lewej stronie biurka, dla osób leworęcznych, światło powinno padać z prawej strony. Lampkę biurkową możemy oczywiście zastąpić też lampą stojącą, albo kinkietem ściennym, zadbajmy jednak o to, żeby strumień światła był skierowany na biurko.
Warto również zwrócić uwagę na barwę światła – powinna ona być neutralna lub chłodna. Takie światło nie męczy oczu i działa pobudzająco. W przypadku lamp LED wybierzmy więc takie, którego temperatura barwowa ma powyżej 3500 K. Dobrym rozwiązaniem są także lampki, które pozwalają nie tylko na zmianę natężenia światła, ale także jego barwy – od ostrego białego, które doświetli stanowisko w ciągu dnia, po ciepłe żółte, aby odpowiednio oświetlić stanowisko pracy po zmroku (np. Fade Task Light).
Zwróćmy też uwagę na to jasność oraz kontrast monitora – to bardzo ważne, kiedy przed kilka godzin wpatrujemy się w niego. Można np. korzystać z aplikacji f.lux, która automatycznie dostosowuje natężenie oraz barwę światła ekranu do pory dnia.

Dowiedz się więcej o: Jak wpływa na nas barwa światła i jak wybrać odpowiednią do danego pomieszczenia

Wybieramy biurko i krzesło do domowego biura

Wybór biurek jest oczywiście bardzo duży – dobierzmy je tak, żeby pasowało do wystroju naszego mieszkania. Wielkość biurka zależy od charakteru naszej pracy, dlatego zastanówmy się, czy będziemy rzeczywiście korzystać tylko z komputera, czy też będziemy musieli mieć w zasięgu ręki jakieś dokumenty, książki, przybory itp. i uwzględnijmy odpowiednią wielkość blatu. Dla naszej wygody – i zdrowia! – bardzo ważny jest wybór odpowiedniego krzesła. Praca siedząca to olbrzymie obciążenie dla naszego kręgosłupa. Pamiętajmy, że kiedy siedzimy i piszemy przy biurku, pomiędzy ramieniem i przedramieniem powinien być zachowany kąt prosty, a stopy mają spoczywać na ziemi. Warto wybrać fotel z regulacją wysokości, żeby optymalnie dopasować go do nas (nie będzie też problemu, jeśli z domowego biura skorzysta więcej domowników). Poza regulacją wysokości fotel powinien mieć także mechanizm tilt (umożliwiający swobodne bujanie się oraz odchylenie oparcia z blokadą do pracy). Przechylenie do tyłu zapewnia optymalne krążenie krwi i zwalnia napięcie w udach, pozwala się także zrelaksować. Wybierając krzesło do pracy, zwróćmy uwagę na wyprofilowanie oparcia – powinno ono zapewniać stabilną podporę dla całego kręgosłupa (uwzględniając jego naturalne wygięcia). Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest także zagłówek. Na naprawdę ergonomiczny fotel do domowego biura rzędu wydamy kilkaset złotych, ale to opłacalna inwestycja.

Zadbajmy o skupienie w domowym biurze

Dbając o efektywność pracy, a jednocześnie estetykę, możemy „pobawić się” kolorami. W końcu jesteśmy u siebie w domu, a kolory w znacznym stopniu wpływają na nasze emocje i zachowanie. Do miejsc, w których zajmujemy się pracą umysłową, szczególnie polecana jest zieleń (ten kolor ułatwia skupienie, stymuluje pamięć, poza tym odpręża i relaksuje i jest korzystny dla oczu), dobry jest też niebieski (uspokaja i stymuluje) oraz żółty (pobudza intelekt, wprowadza w dobry, radosny nastrój, łagodzi zmęczenie). Oczywiście kolory wybierzmy tylko pod warunkiem, że je lubimy i że pasują do wystroju. Nie przesadźmy też z ich ilością i nasyceniem, bo nic tak nie rozprasza, jak pstrokacizna.
Dla odpowiedniego skupienia ważna jest też cisza, a przynajmniej – odcięcie od niepożądanych hałasów. Pomyślmy o tym, wybierając miejsce na domowe biuro i postarajmy się wybrać w miarę „cichy kącik”. Pamiętajmy, że tkaniny i dywany tłumią dźwięki, więc warto o nie zadbać (przy okazji będzie przytulniej). Jeśli mamy taką możliwość, a w domu pracujemy naprawdę dużo, rozważmy wymianę okna, przy pracujemy na dźwiękoszczelne. W ostateczności… kupmy dobre słuchawki i cieszmy się ulubioną muzyką podczas pracy, odcinając się jednocześnie od otoczenia.

Sprawdź: Jak oddziałują na nas kolory wnętrz - wybieramy kolory ścian

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: HomeKraft

Polecamy Ci również

Zobacz także