Wykończenie krawędzi blatu kuchennego – ważny detal w aranżacji

0
Dekoracyjne wykończenie krawędzi blatu kuchennego
Sposób wykończenia krawędzi blatu to pozornie detal. Ale w znacznym stopniu wpływa na styl i charakter mebli.

Wybierając blaty kuchenne najczęściej skupiamy się na wyglądzie ich powierzchni. Ale bardzo ważnym detalem jest wykończenie krawędzi blatu.

Przy wyborze blatu kuchennego bierzemy pod uwagę parametry techniczne oraz jego wygląd ogólny. Rzadziej skupiamy się na pozornym drobiazgu, czyli tym, jaką formę mają ich krawędzie. A to sposób ich wykończenia w dużym stopniu wpływa na styl i charakter blatu. Warto go dopasować do wystroju naszej kuchni.

Zastanawiasz się, jaki blat kuchenny wybrać? Porównujemy zalety i wady blatów z różnych materiałów

Faza, ćwierćwałek i fala, czyli krawędź nie musi być prosta

Nie wszystkie materiały, z których wykonywane są blaty kuchenne dają możliwość dowolnego kształtowania krawędzi. Ale jeśli zdecydujemy się na blat z konglomeratu, kamienia lub drewna, będziemy mieli w czym wybierać.
Podstawową formą wykończenia krawędzi blatu są po prostu kąty prosty. Często jednak narożniki ścina się ukośnie (takie wykończenie to faza), albo zaokrągla.
Krawędź może być zaokrąglona: od góry – wtedy mamy ćwierćwałek, lub od góry i dołu – to kształt półwałka. Można się także zdecydować na bardziej wyszukane formy, takie jak pojedyncza lub podwójna fala. Ciekawie też wyglądają np. krawędzie o trzech wypukłościach, ustawionych kaskadowo od największego do najmniejszego. Poza tymi podstawowymi kształtami, można tworzyć ich wariacje i różne zestawienia.
Blaty kuchenne mogą mieć też wykończenie w postaci tzw. podklejek. Polega to na tym, że wystającą część blatu podkleja się dodatkową płytą. Powstaje wtedy wrażenie, że cały blat jest znacznie masywniejszy i bardziej okazały.

Wykończenie blatu, a styl kuchni

Różne sposoby opracowania krawędzi blatu, pasują do różnych stylów kuchni. Jeśli nasza kuchnia jest urządzona w minimalistycznym, nowoczesnym stylu, najbardziej będą do niej pasować blaty o prostych lub fazowanych krawędziach. Jeśli zdecydujemy się na blaty z kamienia lub konglomeratu, to do nowoczesnej kuchni możemy wybrać takie, których krawędzie przypominają nieoszlifowany kamień. Taka chropowata i naturalna powierzchnia będzie też pasować do kuchni rustykalnych.
Jeśli wolimy kuchnię bardziej w klasycznym, uniwersalnym stylu, warto się zdecydować na blaty o łagodnie zaokrąglonych krawędziach. Natomiast do mebli kuchennych w stylu angielskim, czy glamour będą odpowiednie bardziej dekoracyjne fale i kaskadowe wcięcia blatów.

Zobacz też: Inspirujące pomysły na wykończenie ściany nad blatem

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Technistone

Polecamy Ci również

Zobacz także