Wymarzona garderoba

Wymarzona garderoba

szuflady w garderobie

Zamiast dużej, pojemnej szafy - garderoba? Jeśli mamy, choć najmniejszą możliwość wygospodarowania na nią miejsca, zróbmy to bez wahania. Ten "zakątek" w naszym domu, szybko okaże się niezwykle przydatny i doceniany przez domowników.

Każdy metraż mieszkania (w szczególności mały) wymaga dobrego planu zagospodarowania, by mieszkanie uczynić funkcjonalnym. Ustawienie mebli różnych rozmiarów nie jest takie proste i oczywiste. Niemal zawsze pojawia się problem, gdzie postawić (zrobić) pojemną szafę, która w najlepszym wypadku trafia do sypialni, a w najgorszym do i tak małego korytarza lub pokoju gościnnego. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, a raczej konieczność, którą wymusza najczęściej mała powierzchnia mieszkania.

Zalety pomieszczenia
Tak więc, jeśli metraż mieszkania na to pozwala zdecydujmy się na  zrobienie garderoby. Pomieszczenie to - bardzo funkcjonalne i praktyczne – ma same zalety. Dobrze zaplanowane wnętrze z półkami różnych rozmiarów, schowkami, drążkami, szufladami, umożliwia przechowywanie ubrań w komfortowych warunkach (łatwiej je segregować i układać). W zależności od wielkości - garderoba może być miejscem składowania innych rzeczy i przedmiotów, po które sięgamy rzadziej.

W dobrze zaplanowanej przestrzeni możemy wyodrębnić miejsce na ubrania, które powiesimy lub ułożymy złożone. Nie powinno zabraknąć miejsca (niewielkich szuflad) na paski, krawaty, apaszki. Na najniższych poziomach półek przy podłodze, możemy przechowywać obuwie, po które sięgniemy bez trudu, a w korytarzu nie musimy stawiać półki na buty. Na półkach- w garderobie- możemy przechowywać część drobiazgów w koszach wiklinowych, rezygnując z większej ilości szuflad. Kosze wyglądają estetycznie i sprzyjają utrzymaniu porządku.

Zagospodarowanie przestrzeni garderoby nie jest trudne. Przede wszystkim potrzebujemy dobrego planu – schematu półek. Następnie mamy dwa rozwiązania: pierwsze - zamówić stolarza, by zabudowę garderoby wykonał; drugie - bardzo dobrze wymierzyć powierzchnie do zabudowy i kupić na wymiar gotowe półki i systemy zabudowy. Zabieg ten przypomina planowanie zabudowy środka szafy (co dzisiaj jest niemal standardem) gdyż skrzynie szafy i jej środek kupuje się oddzielnie.

Wymarzonym miejscem na garderobę byłoby wnętrze z niewielkim oknem, co daje możliwość wietrzenia pomieszczenia, gdyż wymaga ono wentylacji. Jeśli takie rozwiązanie pozostaje w sferze "marzeń", otwierajmy często drzwi do garderoby, która zazwyczaj sąsiaduje z sypialnią gdzie nie brakuje okna. W ten zastępczy sposób mamy zapewnioną wentylację pomieszczenia.


garderoba

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także