Wyroby z tektury - meble

5
Wyroby z tektury - meble

stołek z tekturyTektura jest materiałem powszechnie znanym
i używanym niemal codziennie, ale nadal wielu ludzi nie potrafi jej docenić. To brzydsza siostra bardziej szlachetnego papieru, dla wielu zbyt siermiężna, twardsza i sztywniejsza.

Powstaje ze sklejenia ze sobą kilku warstw masy papierniczej, często także makulatury, a nawet szmat. Mimo, że nie grzeszy urodą, ma całe mnóstwo zalet. Tektura jest obecnie najgorętszym trendem w aranżacji wnętrz.

Po trochu wyciągane z lochu

Wszystko zaczęło się już w latach 60. i 70. dzięki architektowi polskiego pochodzenia, Frankowi O. Gehry, który zaprojektował wówczas serię mebli „Easy Edges”
z laminowanej tektury falistej. Tektura falista jest trwalsza od tej zwykłej, bo składa się z większej ilości warstw masy papierniczej, a jej warstwy środkowe są pofalowane, co zapewnia większą trwałość materiału.

Frank O. Gehry był prekursorem projektowania z tektury, a także sposobu jej obróbki. Sklejał ze sobą wiele arkuszy tektury, aż do uzyskania plastycznej masy podatnej na obróbkę, której można nadać różnorodne kształty. W ten sposób projektant chciał udowodnić, że na dobry design stać każdego, jest to główna idea sztuki użytkowej. Dziś moda na materiały naturalne i recykling wynika bardziej z troski o ochronę środowiska i zasobów naturalnych ziemi.
Trend szybko podchwycili inni, tektura z dnia na dzień stała się wyznacznikiem świadomości ekologicznej oraz nowo powstałego stylu ekologicznego. Polscy projektanci również nie pozostali obojętni na nową modę. Poniżej kilka przykładów:

  • Doktorant architektury z Wrocławia, Jerzy Łątka, wspólnie ze studentami opracował zestaw mebli z kartonu dla bezdomnych. Meble były częścią wystawy we wrocławskim Muzeum Współczesnym, a obecnie znajdują się w schronisku Brata Alberta.
  • Nie tylko dorośli i poważni projektanci zajmują się tematem mebli z tektury. Zainteresował on także grupę młodzieży z kółka plastycznego z Poniatowej, małej miejscowości na Lubelszczyźnie. Prace młodych artystów okazały się na tyle ciekawe, że przez kilka miesięcy stanowiły stałą ekspozycję w lubelskiej piekarni, gdzie podkreśliły naturalny wystrój wnętrza.  

meble z tektury

Zalety tektury

Tektura jest trwała i ekologiczna, a co więcej może mieć szerokie zastosowanie. Robi się z niej meble, oświetlenie, dekoracje wnętrz, akcesoria do domu. Tektura stała się modna wśród młodych projektantów, daje nieograniczone możliwości przetwarzania formy i wpisuje się w światowy trend, który za punkt wyjścia przyjmuje wykorzystywanie rzeczy z odzysku.

Rzeczy z tektury nie wyglądają wcale buro, szaro, nijako, czy tandetnie, lecz są estetyczne, ładne, często kolorowe. Są lekkie i poręczne, co bardzo ułatwia codzienne życie. Można samodzielnie przemeblować pokój lub mieszkanie, wnieść je po schodach lub przenieść podczas przeprowadzki, co jest ważne dla młodych, mobilnych osób.

lampa z tekturyMimo tej lekkości meble i wszelkie dodatki są bardzo wytrzymałe, producenci zapewniają
o około dziesięciokrotnie większej wytrzymałości tektury używanej przy projektach niż zwykłego kartonowego pudełka. Spokojnie można usiąść na tekturowej pufie, ustawić książki na regale,  kosmetyki na toaletce czy zjeść posiłek przy stole. Na meblach na pewno nie pozostanie ślad ich użytkowania, żadnych zagnieceń, wgnieceń ani załamań. Nie tylko grubość gwarantuje wytrzymałość tektury, ale także jej lakierowanie specjalną emalią, która dodatkowo chroni ją przed wilgocią oraz ewentualnym zapaleniem się. Meble z tektury można myć wodą czy zetrzeć z nich kurz. Dodatkowym atutem jest ciekawe wzornictwo, tektura jest na tyle elastyczna, że daje  nieograniczone pole do popisu. W dodatku kolory i fasony pobudzają wyobraźnię, szczególnie u dzieci. Karton i tektura od dawna są uznawane za kreatywne źródło zabawy dla dzieci. Często takie meble można samodzielnie pomalować, zmienić ich poprzednie przeznaczenie, zachęcając tym samym dziecko do wspólnej zabawy.

Meble z tektury każdemu wnętrzu dodadzą oryginalności i niepowtarzalnego charakteru. Jeśli nie lubisz masówki, to są one właśnie dla Ciebie.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: tektoora.com/pl

Polecamy Ci również

Zobacz także