Z hal przemysłowych na salony

Z hal przemysłowych na salony

Parkiet przemysłowy przeżywa swoją drugą młodość. Jest mniej podatny na odkształcenia i zmiany wilgoci, bardzo trwały i atrakcyjny cenowo. Warto więc bliżej mu się przyjrzeć.

Parkiet przemysłowyWyjątkowo trwała podłoga
Znany jest on od dawna, jednak nie gościł w salonach i wnętrzach mieszkalnych. Z układanych na sztorc deszczułek, nazywanych obecnie lamelkami, robiono podłogi w halach przemysłowych – stąd nazwa parkietu. Współczesna mozaika przemysłowa zazwyczaj ma następujące wymiary – grubość: 8-23 mm, szerokość: 8-25 mm i długość: 150-400 mm. Jest sklejana taśmą samoprzylepną w tafle o kształcie kwadratu lub prostokąta, długość boku może sięgać 400 mm.

Do wyrobu parkietu przemysłowego stosuje się zarówno krajowe, jak i egzotyczne gatunki drewna. Warto zaznaczyć, że pod wpływem odpowiedniej obróbki zmieniają one barwę. I tak np. jesion poddany działaniu wysokiej temperatury (tzw. termo) nabiera bursztynowego koloru, a dąb wędzony przy pomocy amoniaku czernieje.

Parkiet przemysłowy można układać, zachowując ten sam kierunek lamelek w kolejnych płytach lub zmieniając go – powierzchnia podłogi staje się wówczas bardziej ozdobna. Można też oderwać deszczułki od podkładu i kleić każdą lamelkę oddzielnie: symetrycznie (koniec jednej lamelki jest w połowie drugiej) lub "na dziko" w sposób nieregularny.

Ponieważ wąskie elementy posadzki są mniej podatne na odkształcenia pod wpływem zmian wilgotności czy temperatury powietrza, można taką posadzkę stosować także w łazienkach. Najlepiej sprawdzi się w tym pomieszczeniu teak, zawierający naturalne olejki, dzięki którym drewno to ma naturalną odporność na wilgoć (podłogę w pomieszczeniach wilgotnych należy pokrywać olejem, a nie lakierem). Można również wykorzystywać egzotyczne gatunki drewna: twarde, ale mające niezbyt dobrą stabilność wymiarową.

Trzeba też zaznaczyć, że stosunkowo duża grubość posadzki przemysłowej pozwala na cyklinowanie jej więcej razy niż desek. Argumentem przemawiającym za takim wykończeniem podłogi jest też cena materiału – niższa w porównaniu z tradycyjnym parkietem.

Autor jest rekomendowanym doradcą www.forumbudowlane.pl

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Dawid Więckowski

Zdjęcia: Galeria Parkietu

Polecamy Ci również

Zobacz także