Zabudowa kaloryfera. Sposób na brzydki grzejnik

Wojciech Lechowski
Kaloryfer nie musi szpecić wnętrza. Wystarczy go ogpowiednio pomalować lub zamaskować.
Kaloryfer nie musi szpecić wnętrza. Wystarczy go ogpowiednio pomalować lub zamaskować. Proform
Zabudowa kaloryfera to chyba najlepszy i najprostszy sposób na brzydki, duży grzejnik usytuowany w centralnym punkcie mieszkania. Maskowanie jednak to nie jedyna nasza propozycja, czasami warto po prostu go finezyjnie pomalować.

Żeliwne grzejniki w dalszym ciągu spotyka się dość często – zwłaszcza w blokach z lat 70-tych i 80-tych minionego stulecia. Ówczesne budownictwo było dość specyficzne i kaloryfery montowano jak popadnie. Niekiedy ich lokalizacja nie zmieniła się do dnia dzisiejszego i wciąż pozostają w miejscach przynajmniej dziwnych jak na miarę tych czasów. Zdarza się, że nie tylko skutecznie szpecą wnętrza, ale również ograniczają ich aranżację. Niestety przeniesienie kaloryfera w inne miejsce wiąże się z ingerencją w instalację c.o. oraz ze sporymi wydatkami. Nieestetyczny grzejnik można jednak sprytnie zamaskować lub chociaż poprawić jego dotychczasowy wizerunek.

Grzejnik może być prawdziwą ozdobą wnętrza.
Grzejnik może być prawdziwą ozdobą wnętrza. Vistylo

Zabudowa kaloryfera estetyczną osłoną

Aktualny wybór osłon na domowe grzejniki jest ogromny. Do powyższego celu można wykorzystać elementy gotowe lub wykonać zabudowę samodzielnie. Osłony grzejnikowe robi się z drewna, płyt MDF, stali, szkła oraz rattanu i wikliny. Te, które dostępne są w sklepach mają zróżnicowaną formę i nie sprawiają trudności montażowych. Najczęściej mocuje się je do frontu kaloryfera (np. na dołączone magnesy) lub poprzez zespolenie ze sobą czterech ścianek (pełna zabudowa kaloryfera: z przodu, po bokach i na górze).

Dowiedz się:Czy warto wymienić stare grzejniki żeberkowe

Wybierając dany model osłony, warto dopasowywać ją do stylistyki wnętrza oraz wymiarów kaloryfera. Oprócz kilku standardowych wielkości osłon, można również indywidualnie zamówić inne ich rozmiary.

Wybierając dany model osłony, warto dopasowywać ją do stylistyki wnętrza oraz wymiarów kaloryfera. Oprócz kilku standardowych wielkości osłon, można
Wybierając dany model osłony, warto dopasowywać ją do stylistyki wnętrza oraz wymiarów kaloryfera. Oprócz kilku standardowych wielkości osłon, można również indywidualnie zamówić inne ich rozmiary. Proform

Bardzo ważna w osłonach jest ich ażurowa forma, dzięki której ciepło może swobodnie przepływać do pomieszczeń. Trzeba przyznać, że niektóre ażury pełnią nie tylko funkcję osłaniającą, ale również są bardzo efektowną dekoracją wnętrza. Z dużym powodzeniem można dobrać wzór pasujący do stylu nowoczesnego, klasycznego, eklektycznego, loftowego i wielu innych aranżacji.

Praktyczna półka nad kaloryferem

Półki montowane tuż nad grzejnikiem nie są żadną nowością, choć ciągle zmieniają swoją postać i przeznaczenie. Rozwiązanie tego typu stosuje się w przypadku grzejników zlokalizowanych niestandardowo (znajdujących się w innych miejscach niż pod oknem). Dawniej półki te były składowiskiem różnych przypadkowych przedmiotów. Aktualnie wykorzystuje się je zdecydowanie do celów dekoracyjnych, czyli wyeksponowania pięknych rzeczy, ulubionych bibelotów, zdjęć i innych tego typu elementów.

Najlepiej prezentujące się półki nad kaloryferem to te, które połączono z płaską osłoną frontową. Doskonałe efekty uzyskuje się poprzez zastosowanie tych samych materiałów i kolorów. Odważniejsi mogą też oczywiście eksperymentować i zestawiać różne surowce i barwy. Sprawdzoną i dobrą kompozycją jest chociażby stal i szkło czy drewno i wiklina. 

Osoby z artystyczną duszą zamiast maskować grzejnik, decydują się na jego wyeksponowanie. Można to zrobić poprzez ciekawe pomalowanie tego elementu (np. w stylu ombre, wielokolorowo czy po  prostu na jedną, ale ciekawą i wyrazistą barwę). Przed przystąpieniem do odświeżania żeliwa musimy jednak pamiętać, że najpierw trzeba je oczyścić. Najlepiej jest zrobić to szczotką drucianą. Inną sprawą jest to, że staranne pomalowanie wszystkich żeberek i miejsc pomiędzy nimi wymaga zastosowania specjalnego pędzla. To tzw. kaloryferowiec, czyli przyrząd o wydłużonym trzonku oraz specjalnym długim i sztywnym włosiu. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl