Zabudowa kuchni

Bardzo ważne jest urządzenie kuchni w sposób funkcjonalny, a jednocześnie estetyczny. Remont można wykonać samodzielnie, trzymajac się pewnych zasad i używając odpowiednich narzędzi. Do prac związanych z zabudową kuchni na pewno przyda się dalmierz, np. model DLE 50 firmy Bosch.

Zabudowa kuchni - zdjęcie 1Wymiarowanie pomieszczenia
Przed przystąpieniem do urządzania kuchni przede wszystkim należy dokładnie ją wymierzyć. Nie wystarczą dane z projektu (zresztą na tym etapie mało kto zagląda w ten dokument) – zawsze lepiej i bezpieczniej jest „zdjąć” miarę w rzeczywistości. Trzeba dokładnie zmierzyć wszystkie długości ścian.

W czym się przyda DLE 50? – Do tej pory do mierzenia powierzchni pomieszczenia wykonawcy używali zwykłej miary. Jednak często jej długość była niewystarczająca dla jednorazowego zmierzenia długości ściany, konieczne więc było wykonywanie tej czynności „na raty”. To z kolei nie gwarantowało dokładności wymiaru, łatwo też było o pomyłkę w obliczeniach. Dlatego coraz więcej osób posługuje się DLE 50, który jest mały i poręczny, a jednocześnie pozwala na precyzyjne wyliczenie powierzchni. Zasięg do 50 m jest wystarczający do zmierzenia nawet najdłuższej ściany pomieszczenia, a jednocześnie funkcja pamięci eliminuje konieczność zapisywania poszczególnych wyników na kartce, natomiast pozwala na szybkie obliczenie powierzchni danego pomieszczenia. Wówczas łatwo jest wyliczyć potrzebną ilość materiału do wykończenia podłogi.

Podłoga
To wbrew pozorom jeden z najważniejszych elementów kuchni. Z uwagi na zabrudzenia, które często pojawiają się w czasie przyrządzania posiłków, posadzka powinna być wykonana z materiału łatwego w czyszczeniu, a  także odpornego na wilgoć i tłuszcze. Najczęściej są to po prostu płytki ceramiczne, które spełniają wszystkie te wymagania, a jednocześnie dostępne są w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego wystroju kuchni. W większych kuchniach, gdzie powierzchnia podłogi jest spora, warto pokusić się o wizualne wyodrębnienie różnych miejsc funkcjonalnych, np. oddzielenie wzorem części ze zlewozmywakiem, części wokół kuchenki, ewentualnie części jadalnianej.

W czym się przyda DLE 50? – Takie pomiary są dość uciążliwe, ponieważ trzeba wymierzyć kilka powierzchni, a dodatkowo zaznaczyć ich krawędzie. DLE, dzięki funkcji obliczania powierzchni z pewnością sprawdzi się lepiej niż miara, której wyniki trzeba zapisywać na kartce, a dopiero potem obliczać. Dodatkowo stały promień lasera pozwoli wyeliminować stosowanie sznurka do zaznaczenia krawędzi obszaru, który jest wykańczany jednym rodzajem płytek – można się nim posłużyć jak linią wyjściową do układania kolejnego obszaru.

Szafki
Zabudowa kuchni - zdjęcie 2Coraz rzadziej inwestorzy decydują się na zakup gotowych zestawów mebli na rzecz zabudowy przygotowywanej na zamówienie. Prawidłowe dopasowanie szerokości szafek do danej długości ściany nie jest możliwe bez zmierzenia jej długości. Warto znać pewne zasady umieszczania wyposażenia:

  • odległość kuchenki gazowej od okna nie może być mniejsza niż 0,5 m
  • odległość zlewozmywaka od okna nie może być większa niż 3 m
  • odległość zlewozmywaka od lodówki nie powinna być większa niż 2,1 m
  • odległość lodówki od kuchenki nie powinna być większa niż 2,7 m
  • minimalna długość blatów powinna wynosić 2 m
  • wokół zlewozmywaka i kuchenki powinny znajdować się blaty o długości min. 0,4 m
  • w kuchni powinien znajdować się min. jeden blat o długości 0,8 m
  • blat powinien być umieszczony na wysokości 0,85 m (dla osób wysokich 5–10 cm wyżej)
  • szerokość blatu i urządzeń kuchennych powinna wynosić 0,6 m

W czym się przyda DLE 50? – Wymierzanie szafek i długości ścian to czynność, w której DLE sprawdzi się najszybciej. Jego stosowanie znacznie przyspieszy prace związane z montażem, ponieważ dobre zwymiarowanie to połowa sukcesu. Dzięki temu samo urządzanie kuchni będzie trwało znacznie krócej. DLE przyda się także, w tym samym zakresie, również przy zakupie gotowego zestawu mebli kuchennych, ponieważ precyzyjnie i szybko pozwoli sprawdzić, czy będą one pasowały do wymiarów danej kuchni.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także