Zakup działki budowlanej

Metraż przyszłego domu, parametry techniczne oraz możliwości zagospodarowania terenu zielonego wokół budynku, zależą od wielkości i kształtu działki budowlanej. By uniknąć rozczarowań w przyszłości warto dokładnie wybrać miejsce na wymarzony dom
i zebrać niezbędne informacje, dzięki którym szybko dokonamy zakupu ziemi.

działka budowlanaO atrakcyjności działki, oprócz lokalizacji, świadczy również korzystne ukształtowanie terenu i położenie względem stron świata, jakość dróg dojazdowych, otoczenie, a także sąsiedztwo.Każdy z tych elementów ma wpływ na ostateczną cenę ziemi. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie działki można przeznaczyć pod zabudowę domów jednorodzinnych. Co sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupu ziemi?

  • Czy działka ujęta jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
  • Czy działka nie jest zadłużona i kto jest jej prawnym właścicielem,
  • Jakie jest przeznaczenie działki: rolna czy budowlana,
  • Czy istnieją ograniczenia związane z zabudową działki,
  • Jaki jest grunt, na którym ma zostać wybudowany dom,
  • Czy istnieje możliwość dostępu do drogi publicznej i mediów (wody, kanalizacji, energii elektrycznej i cieplnej).

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dostępne są w wydziałach architektury poszczególnych urzędów gmin i miast.

„Plany zagospodarowania pozwalają określić m.in. charakter działki, możliwą wysokość i wielkość zabudowy oraz przeznaczenie terenów sąsiednich. Prawnego właściciela ziemi i informacje czy działka jest zadłużona ustalimy z księgi wieczystej, która znajduje się z sądzie rejonowym. Z dokumentów tych dowiemy się przede wszystkim, czy działka jest obciążona hipoteką” – mówi Wojciech Rutowicz z firmy ES Polska.

W przypadku gdy działka nie posiada MPZP inwestor powinien sprawdzić czy jest studium uwarunkowań, co obejmuje i czy możliwe jest szybkie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT). Z kolei w księdze wieczystej inwestor powinien sprawdzić czy nie ma wobec działki roszczeń osób trzecich. Istnieje również możliwość wybudowania domu jednorodzinnego na działce rolnej. Trzeba jedynie sprawdzić czy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przewiduje na tym terenie funkcję mieszkaniową. W przypadku, gdy działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania trzeba wystąpić do gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy, by uzyskać informację, co można na danej ziemi zbudować.

budowa domuW wydziale geodezji urzędu gminy ustalimy rodzaj gruntu na wybranej przez nas działce i poziom wody gruntowej, co wiąże się z kosztem wykonania fundamentów w przyszłym domu. Badania geotechniczne i znajomość warunków gruntowo-wodnych pozwolą bezpiecznie posadowić dom i uniknąć niespodzianek tj. przemieszczanie się fundamentów budynku czy zalewanie działki przez wodę deszczową.

„Umowa sprzedaży działki budowlanej będzie ważna, jeżeli zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego przy obecności wszystkich stron: sprzedającego i kupującego. Ważne jest, by wszyscy współwłaściciele ziemi widnieli w umowie. Oprócz kosztów notarialnych trzeba założyć, że poniesiemy wydatki na opłaty skarbowe oraz podatek” – mówi Wojciech Rutkowicz.

Najlepiej, kiedy wybierzemy działkę uzbrojoną, czyli z doprowadzoną już wodą, prądem, kanalizacją i gazem. Unikniemy wówczas wielu formalności m.in. w starostwie oraz dodatkowych kosztów i będziemy mogli szybko rozpocząć budowę domu. W przypadku, gdy zdecydujemy się na działkę nieuzbrojoną, będziemy musieli przygotować się na to, że gmina i dostawcy mediów mogą na długo wstrzymać uzyskanie pozwolenia na budowę przez inwestora.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: ES Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także