Zamieszkać w fabryce

Zamieszkać w fabryce

tkalniaModne na Zachodzie już od kilkudziesięciu lat lofty stają się również coraz bardziej popularne w Polsce. Obecnie są one synonimem prestiżu, luksusu i nowoczesnego designu.

Mieszkania tego typu chętnie kupują nie tylko artyści czy pisarze, ale przede wszystkim osoby poszukujące przestronnych, atrakcyjnych wnętrz o niebanalnej architekturze i wyjątkowym klimacie. Lofty to zaadaptowane na mieszkania dawne fabryki i hale produkcyjne usytuowane w dużych miastach, a ostatnio coraz częściej także spichlerze czy młyny położone w malowniczych wioskach.

W Stanach Zjednoczonych zyskały popularność w połowie ubiegłego wieku, kiedy niezamożni artyści zamieszkiwali opuszczone fabryki i magazyny. Później moda na lofty ogarnęła również bogatych przedstawicieli społeczeństwa, chcących mieszkać w oryginalnym otoczeniu.

Pierwsze tego typu nieruchomości w Polsce pojawiły się stosunkowe niedawno – w Łodzi, w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera. Zainteresowanie, z jakim spotkała się wówczas inwestycja przekroczyło oczekiwania samych inwestorów, którzy rozpoczęli natychmiast poszukiwania kolejnych postindustrialnych obiektów mogących zmienić się w luksusowe apartamenty.

mieszkania w tkalnicegła na ścianielofty

schodySą dwa główne typy loftów – tzw. hard lofty i soft lofty. Hard lofty przeznaczone są dla zwolenników industrialnego stylu. Wnętrza takie są surowe i chłodne, na podłoże stanowi beton, a całe mieszkanie (może oprócz łazienki) jest jedną otwartą przestrzenią. Soft lofty posiadają bardziej eleganckie wykończenie, a ich ściany nie sięgają najczęściej do samego sufitu.

Obecnie jednym z ciekawszych obiektów tego typu jest projekt zielonogórskiej Tkalni 14. Powstała ona na początku XIX wieku przy obecnej ulicy Fabrycznej. Początkowo był to zakład wykańczalniczy, do którego dobudowano w 1864 roku przędzalnie i tkalnię. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku, po zaprzestaniu produkcji włókienniczej, w murach Tkalni 14 umieszczono dom handlowy Polon.

 

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Anna Trojanowska

Zdjęcia: Rockwool

Polecamy Ci również

Zobacz także