Żarówki do pracy i odpoczynku

Co różni poranek od późnego popołudnia? Przede wszystkim światło: jego barwa i natężenie. Intensywne i białe rano oraz w południe pomaga nam pracować, zaś wieczorem staje się cieplejsze i relaksujące.

Żarówki Active i Relax firmy Osram emitują te naturalne przemiany światła i pomagają stworzyć odpowiedni klimat wtedy, gdy tego potrzebujemy. Światło słoneczne nigdy nie jest po prostu białe. To, co widzimy, jest mieszanką różnych barw światła: czerwonej, pomarańczowej, żółtej, zielonej, niebieskiej, granatowej i fioletowej. Oprócz tego proporcje tych kolorów w świetle nie są równe. Zmieniają się w ciągu dnia - rano i w południe światło jest bielsze dzięki dominacji tonów niebieskich, wieczorem zaś ma cieplejszy kolor, ponieważ przewagę zdobywają barwy żółte i czerwone. Właśnie między innymi od intensywności i zabarwienia światła zależy nasz rozkład dnia i to, że rano zwykle pracujemy, a po południu wypoczywamy. Czy możemy w jakiś sposób wpływać na ten naturalny cykl? Dzięki innowacyjnym żarówkom Active i Relax wprowadzonym przez Osram teraz sztuczne światło może wywoływać określony efekt w domu - i to wtedy, gdy będziemy chcieli. Żarówki Active emitują bowiem pobudzające światło o niebieskim zabarwieniu, zaś te z serii Relax kreują przytulną, sprzyjającą odpoczynkowi atmosferę.

Energia i wyciszenie
Żarówka Active ,,naśladuje’’ światło emitowane przez słońce w ciągu dnia. Jest ono jasne i przejrzyste, podkreśla naturalne kolory przedmiotów i sprawia, że wyraźniejszy jest kontrast między barwami. Takie światło będzie idealne do pomieszczeń przeznaczonych do pracy. Żarówki Active przydają się też we wszystkich innych pomieszczeniach, gdzie chcemy aktywnie spędzać czas: zastosujmy je na przykład nad blatem roboczym w kuchni, w pokoju dziecięcym czy w lampce na  biurku uczącego się nastolatka. Z kolei po południu przychodzi czas na odpoczynek i żarówkę Relax. Jej stłumione, miękkie światło idealnie pasuje do spokojnych wieczorów, gdy na wygodnej kanapie rozkoszujemy się lekturą ciekawej książki. Ciepłe światło jest polecane także do sypialni i łazienki - wszędzie tam, gdzie chcemy się odprężyć po ciężkim dniu. Żółte i czerwone tony mają działanie uspakajające, a poza tym zmiękczają kolory otoczenia.

Jak to się dzieje?
Różne barwy światła emitowanego przez nowe żarówki Active i Relax to zasługa dwóch rodzajów mikrocząsteczek. Tworzą one pył, który cienką warstwą pokrywa wewnętrzną powierzchnię bańki żarówek. Cząsteczki w zależności od rodzaju żarówki mają różne kształty i rozszczepiają światło tworząc pożądaną barwę. W żarówkach Active zastosowano mikrocząsteczki w formie pryzmatów, zaś w produktach Relax mają one zaokrąglony kształt.

Gdzie szukać
Moce żarówek wynoszą: Active od 40W do 100W; Relax od 25 W do 60 W. Produkty Active i Relax można kupić w sklepach z oświetleniem, marketach budowlanych oraz supermarketach. Sugerowane ceny detaliczne:  od 5,60 do 6,65 zł za sztukę (w zależności od typu i mocy żarówki).

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Zdjęcia: dezeen.com, apresfurniture.co.uk

Polecamy Ci również

Zobacz także