Żarówki halogenowe - zalety

Żarówki halogenowe na dobre zagościły w naszych domach. Coraz częściej spotykamy je w miejscach, do tej pory zarezerwowanych dla tradycyjnych "baniek". Doskonale nadają się do aranżacji wnętrz, dzięki czemu cieszą się popularnością zarówno wśród projektantów,  jak i konsumentów.

Główne zalety żarówek halogenowych:

  • żarówka halogenowa"brylantowe światło" - wytwarzają światło o nieco innej barwie niż w przypadku tradycyjnych żarówek, co pozwala na stworzenie nowoczesnego nastroju we wnętrzu;
  • wszechstronność -  mogą służyć jako oświetlenie ogólne i dekoracyjne;
  • różnorodność - dostępne w wielu wersjach, dzięki czemu można wybrać żarówkę zgodnie z przeznaczeniem; przykładowo żarówki halogenowe wyposażone w gwint można wkręcić w miejsce tradycyjnych żarówek;
  • niewielkie rozmiary – pozwalają na miniaturyzację oświetlenia dekoracyjnego;
  • trwałość - świecą od 2 do 5 razy dłużej niż zwykłe żarówki;
  • wysoka skuteczność świetlna - dają od 20 do 100% więcej światła niż "tradycyjne żarówki" o tej samej mocy;
  • energooszczędność - dzięki wyższej skuteczności świetlnej, tradycyjne żarówki możemy zastępować żarówkami halogenowymi o mniejszym poborze energii, bez utraty jakości światła;
  • stała ilość emitowanego światła- "nie słabnie" w miarę upływu czasu użytkowania.

Sprawdźmy z czego wynikają zalety omawianego produktu.

Wielofunkcyjność żarówek halogenowych
Żarówki halogenowe dostępne są na rynku od wielu lat, jednak  konsumenci stale odkrywają szerokie możliwości ich zastosowania. Dzięki atrakcyjnej, "brylantowej" barwie światła, żarówki halogenowe doskonale podkreślają charakter nowoczesnych wnętrz, a ich niewielkie rozmiary pozwalają na prawie nieograniczone możliwości aranżacji oświetlenia pomieszczeń. Żarówki halogenowe mogą służyć jako oświetlenie ogólne (np. zainstalowane w podwieszanym suficie), ale sprawdzają się także jako akcenty świetlne np. łazience, czy w salonie, oświetlając wybrane elementy.

Halogen halogenowi nierówny
Żarówki halogenowe dostępne są w kilku modelach. Znajomość podstawowych różnic między nimi, pozwoli nam lepiej dopasować żarówkę do celów użytkowych. Przede wszystkim dostępne na rynku żarówki halogenowe dzielimy na niskonapięciowe i te przeznaczone do napięcia sieciowego. Pierwsze działają zazwyczaj na napięcie 12 V i wykorzystywane są głównie w oświetleniu dekoracyjnym. Ich podstawową zaletą jest możliwość montażu na prawdziwie filigranowych konstrukcjach. Należy pamiętać o tym, że żarówki niskonapięciowe wymagają zastosowania zajmującego dużo miejsca transformatora (mieszczącego się np. w podstawie lampy). Dlatego też, w codziennym użytku, wygodniejsze są żarówki halogenowe na napięcie 230 V. Tego typu żarówkę można kupić w wersji wyposażonej w gwint, dzięki czemu bez problemu możemy wkręcić ją np.
w ozdobną lampkę, zastępując tradycyjną żarówkę.

oświetlenie punktoweŻarówki halogenowe różnią się również kształtem i konstrukcją. Na rynku dostępne są żarówki z reflektorem (odbłyśnikiem wyglądającym jak mini-klosz) oraz bez reflektora. Te drugie przeznaczone są do umieszczenia
w gotowej oprawie lampki biurkowej, jak również
w oprawie lampy dekoracyjnej.
W najnowocześniejszych żarówkach halogenowych reflektor został zastąpiony "odbłyśnikiem" znajdującym się wewnątrz samej żarówki, co umożliwiło "miniaturyzację" oświetlenia. Najmniejszą na świecie żarówką tego typu jest "ministar". Jej zastosowanie pozwala na precyzyjne punktowe oświetlenie wybranego fragmentu wnętrza. Firma Osram oferuje również żarówki halogenowe umieszczone w "bańkach" mających kształt tradycyjnych żarówek. Idealnie nadają się do umieszczenia np. w żyrandolu lub pokojowej lampce. Żarówki "osram halolux classic" są propozycją dla wszystkich domowników chcących korzystać z nowoczesnego źródła światła w klasycznej formie.

Czym różnią się żarówki halogenowe od "tradycyjnych"?
Tendencja do wykorzystywania żarówek halogenowych wynika z ich czysto praktycznych zalet. Są trwalsze i dają więcej światła niż żarówki "tradycyjne". Są od nich dużo mniejsze i dają światło o nieco innej barwie. Dodatkowo są bardziej oszczędne i świecą dłużej. Z czego wynika tak wyraźna przewaga żarówek halogenowych nad tradycyjnymi? Zarówno żarówki tradycyjne, jak i halogenowe świecą dzięki wolframowemu żarnikowi. Niestety, rozgrzewany do wysokich temperatur wolfram paruje, co oczywiście skraca jego żywotność. Dzięki wprowadzeniu do bańki żarówki halogenu (pierwiastka z grupy fluorowców np.: fluoru, chromu lub jodu) ogranicza się skutki tego zjawiska. Krążący w bańce halogen łączy się z odparowanym wolframem i z powrotem osadza go na żarniku "regenerując" go. Ten proces fizyczno-chemiczny nazywa się regeneracyjnym cyklem halogenowym. Jego efekt to nie tylko dłuższa trwałość żarówki, lecz również dużo mniejsze "słabnięcie" światła wraz z kolejnymi miesiącami stosowania żarówek, gdyż odparowany wolfram nie osadza się na bańce. Dzięki temu cyklowi temperaturę żarnika może być wyższa, co oznacza większą ilość światła uzyskiwaną z żarówki o określonej mocy.
Żarówki halogenowe stosujemy przede wszystkim po to, aby uzyskać bardziej efektywne oświetlenie. Stałe udoskonalanie technologii wykorzystywanych przy produkcji żarówek halogenowych sprawia, że nie tylko moda na ich stosowanie nie przemija, ale stają się coraz popularniejsze w użyciu.

Oceń artykuł
3,86 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Osram

Polecamy Ci również

Zobacz także