Zasada 1 za 1

Dokładnie 3 miliony drzewek rośnie w Lesie Klientów sadzonym z inicjatywy firmy Barlinek S.A. Już od 7 lat, w ramach programu „Zasada 1 za 1”, sadzone jest jedno młode drzewo za każdą zakupioną paczkę deski barlineckiej z logo tej proekologicznej akcji.

wycinka drzewBarlinek S.A. to największy producent podłóg drewnianych w Polsce. Surowiec wykorzystywany w produkcji pochodzi wyłącznie z terenów objętych zracjonalizowaną gospodarką leśną, co potwierdza przyznany firmie, prestiżowy certyfikat Forest Stewardship Council (FSC). Pozyskując cenny surowiec jakim jest drewno, przedsiębiorstwo z sukcesem realizuje ekologiczny program „Zasada 1 za 1”, w ramach którego za każdą zakupioną przez klientów paczkę deski barlineckiej z logo akcji, sadzone jest jedno drzewko. Pierwsza sadzonka zapuściła korzenie w lubuskim nadleśnictwie Bogdaniec w grudniu 2000 roku. W ramach tegorocznych, wiosennych nasadzeń Las Klientów Barlinka powiększył się o 1200 tysięcy młodych drzewek, osiągając liczbę 3 milionów sztuk.

Program „Zasada 1 za 1” obejmuje swym zasięgiem nadleśnictwa w 4 województwach Polski Północno - Zachodniej. Barlineckie drzewka klientów rosną w Zachodniopomorskiem (najwięcej w nadleśnictwach: Choszczno, Sławno, Świerczyn, Dobrzany, Połczyn, Gryfice, Bobolice, Myślibórz, Bierzwnik, Nowogard i Barlinek); w Lubuskiem (m.in.: w nadleśnictwach Torzym, Świebodzin, Kłodawa, Strzelczyce Krajeńskie, Sulęcin, Głusko i Smolarz); w Pomorskiem (m.in. w: Warcino, Człuchów i Osusznica) i w województwie wielkopolskim (nadleśnictwo Krzyż Wielkopolski).

Barlinecki Las Klientów powstaje zgodnie z wymaganiami prowadzenia właściwej gospodarki leśnej, kładącej nacisk na różnorodność gatunkową obsadzanych obszarów i zasadę zrównoważonego rozwoju. Zróżnicowany drzewostan jest o wiele bardziej odporny na działanie szkodników, tworzy lepsze warunki dla rozwoju różnych gatunków fauny i użyźnia leśne poszycie. W polskich lasach, zdominowanych przez drzewa iglaste, istotne jest zwiększanie udziału gatunków liściastych. Dlatego też drzewka sadzone w ramach programu Barlinka występują w kilkunastu gatunkach, a są wśród nich m.in.: dęby, buki, brzozy i klony.

„Zasada 1 za 1” nie jest jedynym projektem ekologicznym realizowanym przez Barlinek S.A. Od blisko sześciu lat firma wspomaga finansowo, prowadzony przez Stację Badawczą Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu i Nadleśnictwo Barlinek, program odnowy populacji sokoła wędrownego. Dzięki podjętym działaniom do ubiegłego roku udało się wypuścić do barlineckich lasów już dwadzieścia tych niezwykle rzadkich i pięknych ptaków.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Barlinek S.A.

Polecamy Ci również

Zobacz także