Zastosowanie płyt OSB

0
Zastosowanie płyt OSB

Płyty OSB są materiałem budowlanym i wykończeniowym o bardzo szerokich możliwościach zastosowania. Dostępne są one w różnych rozmiarach i grubościach, a ich cena jest niezwykle atrakcyjna, co decyduje o coraz większej popularności płyt. Płyta OSB wykonana jest ze sklejonych i dokładnie zaimpregnowanych odpowiednimi preparatami dużych wiórów drewnianych (w postaci prostokątów). W przeważającej większości są to wióry sosnowe, wysokogatunkowe. Dostępne są płyty o różnej ilości warstw wiórów. W zależności od ich przeznaczenia można więc dobrać płyty cieńsze, bardziej elastyczne, lub grubsze, bardzo twarde. Dzięki takiemu wykonaniu płyty są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg, czy silne słońce oraz na wahania temperatury i wilgotności powietrza.

Uniwersalność zastosowania

Płyta OSB wykorzystywana jest głównie w budownictwie. Wykonuje się z niej m.in. dachy: poszycia na więźbach, podbitki, stropy, belki, pokrycia dachowe pod dachówki bitumiczne oraz zabudowania skosów poddaszy. Idealnie nadają się do wykonywania ścian zewnętrznych i wewnętrznych (działowych) oraz podłóg, podestów i schodów. Płyty OSB można wykorzystać także w przypadku szalunków i stelaży, a nawet wykonać z nich ogrodzenie (niekoniecznie tymczasowe). Coraz bardziej popularne staje się użycie tych płyt w aranżacji wnętrz. Idealnie komponują się one z nowoczesnym stylem, w jakim urządzone jest pomieszczenie. Z płyt OSB montuje się więc różnego rodzaju meble: kuchenne, do pokoju, czy sypialni oraz ścianki pod telewizor, czy za łóżko. Materiałem tym pokrywa się nawet całe ściany, zostawiając je w takim stanie, co daje efekt nowoczesny, awangardowy, ale niezwykle naturalny. Jak widać, możliwości zastosowania płyt jest nieskończenie wiele, a ograniczenie stanowi jedynie wyobraźnia osoby urządzającej budynek.

Doskonałe parametry

Płyty OSB cechuje duża wytrzymałość i długa żywotność. Są one odporne na działanie niekorzystnych warunków środowiskowych, a jednocześnie bezpieczne. Materiał ten jest łatwy w montażu, przy czym można go docinać na dowolny wymiar, co znacznie poszerza zakres jego zastosowania.

Sklep remontowo-budowlany Bricoman posiada w swojej ofercie płyty OSB o różnych grubościach i konstrukcjach – sprawdź ofertę na: https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/tarcica-budowlana-i-osb/plyta-osb. Z pewnością każdy będzie w stanie dobrać materiał idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb i miejsca jego przeznaczenia. W zależności od ilości potrzebnego materiału można je nabyć pojedynczo lub większą ilość, umieszczoną na palecie. Za wykorzystaniem płyt OSB przemawia przede wszystkim ich niska cena, zwłaszcza w porównaniu do podobnego materiału, jakim jest sklejka. Warto docenić płytę OSB i znaleźć dla niej idealne miejsce przeznaczenia, zarówno przy stawaniu budynku, jak i podczas prac wykończeniowych i aranżacji wnętrz.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także