Zdrowe garnki w kuchni

Zdrowe garnki w kuchni

Każdy, kto przyrządza posiłki w domu stara się, aby przygotowane potrawy były nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

garnki kuchenne (fot. inconsequentiallogic.com)Producenci oferują nam naczynia coraz to nowszej generacji, wykonane z różnorodnych materiałów. Jakie zatem wybrać garnki do naszej kuchni, by nie szkodzić swojemu zdrowiu, dbać o zdrowie rodziny i środowisko naturalne?

Z czego robi się dziś garnki?

Garnki, rondle i patelnie wykonuje się
z wielu rodzajów stali, żeliwa, aluminium, ceramiki i szkła. Często spotyka się też garnki,
w których połączono wspomniane materiały ze sobą, np. ceramikę i stal. Właśnie od rodzaju zastosowanego w procesie produkcji materiału oraz wykorzystanej technologii wytwarzania zależy, ile dany garnek będzie ostatecznie kosztował. Niestety niska cena, którą bardzo często kieruje się wielu z nas podczas dokonywania wyboru nie powoduje, że nabywamy naczynia solidne i wpływające pozytywnie na jakość i walory odżywcze przygotowywanych w nich posiłków.
Garnek stanowi podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Używamy go niemal na co dzień, a nawet kilka razy dziennie. Powinien być zatem trwały, funkcjonalny oraz charakteryzować się wysoką jakością użytego na jego wykonanie materiału i estetycznym wyglądem zewnętrznym.
Z ostatnią z wymienionych cech naczyń kuchennych nie ma w ostatnim czasie większych problemów, ponieważ garnki (nawet tanie) prezentują się bardzo dobrze. Nie świadczy to jednak wcale o ich trwałości, a już tym bardziej o tym, jakie walory smakowe i odżywce potraw osiągniemy.

garnki stalowe (fot. stainless-steel-kitchenware.com)Garnki stalowe

Obecnie najpopularniejsze i najczęściej używane garnki. Do wyrobu tych najzwyklejszych używa się stali nierdzewnej chromowo-niklowej. Na spodzie takich garnków można znaleźć oznaczenie producenta mówiące o tym, w jakich proporcjach zastosowano chrom, a w jakich nikiel. Dzięki zwiększonej zawartości chromu naczynia stają się kwasoodporne i odporne na działanie wysokich temperatur. Ponadto nie rysują się, łatwo utrzymać je w czystości oraz, co ważne, nie chłoną zapachów przyrządzanych w nich potraw. Zdaniem specjalistów zdrowa stal, to wyłącznie stal wysokiej jakości. Takie produkty powinny w każdym przypadku zawierać gwarancję bezpieczeństwa, jaką
w przypadku naczyń kuchennych jest atest Państwowego Zakładu Higieny.
Najnowocześniejsza technologia produkcji garnków w naszym kraju zakłada stosowanie do ich wykonania ferromagnetycznej stali w połączeniu z ceramiką i jonami srebra. Dzięki takiemu procesowi wykonania naczynia są idealnie gładkie, higieniczne i dodatkowo antybakteryjne. Nadają się zarówno do gotowania na piecach tradycyjnych, jak i na kuchenkach indukcyjnych oraz sensorowych. Można w nich nie tylko gotować, ale również podawać i przechowywać potrawy. Dzięki antybakteryjnej powłoce jedzenie stosunkowo długo zachowuje świeżość i smak.

Garnki żeliwne

To właśnie z żeliwa odlewa się niezbędne w kuchni chińskiej woki. Doskonałe naczynia do gotowania, duszenia i pieczenia na tzw. wolnym ogniu. Sprawdzają się zarówno do gotowania na kuchenkach gazowych, jak i w ogniskach. Mogą mieć wewnętrzną powłokę z teflonu, ceramiki, mogą być pokryte emalią. Dostępne są też garnki bez żadnej warstwy wewnętrznej.
Użytkowanie garnków żeliwnych nie ma negatywnego wpływu na przyrządzane w nich potrawy.
Garnki z żeliwa są ciężkie i wymagają pracochłonności w utrzymaniu ich w czystości. Po każdorazowym użyciu należy wytrzeć je do sucha i nasmarować olejem roślinnym. Brak tych zabiegów spowoduje, że garnki zardzewieją.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także