Zdrowy KLIMATyzator

Sprzyja inwazji bakterii czy raczej ułatwia eliminację szkodliwych drobnoustrojów? Klimatyzacja, bo o niej mowa, staje się coraz dostępniejsza. Średniej klasy urządzenie kosztuje mniej niż przeciętny telewizor. Powracające upały powodują, że coraz częściej zastanawiamy się, czy to inwestycja, która się opłaca. Zwłaszcza naszemu zdrowiu...

Zdrowy KLIMATyzator - zdjęcie 1Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w jonizator, biofiltr oraz plazmę. Wszystko po to, by nie tylko zapewnić komfort, ale i większe bezpieczeństwo niż w czasach, kiedy klimatyzacja pojawiła się na rynku, czyli dokładnie 105 lat temu.

Kurz? Tu nie mieszka
Zadaniem jonizatora jest neutralizacja jonów dodatnich, które wypełniają pomieszczenie odświeżającym, naturalnym powietrzem. Działanie biofiltru polega na unieszkodliwieniu ponad 95% bakterii oraz wyłapywaniu 99% kurzu z bakterii. Takie są fakty potwierdzone licznymi badaniami. Dotyczy to sprawnie działającego klimatyzatora. To, czy użytkownicy będą przestrzegali zasad jego użytkowania, zależy od odpowiedzialności. Nowoczesne klimatyzatory są wyposażone także w kolektor plazmowy. Dzięki niemu praktycznie zupełnie udaje się wyeliminować dym, pyłki oraz kurz, a tym samym skutecznie pomóc niejednej osobie mającej problemy alergiczne.

Czerwone światło
Oczywiście nie należy lekceważyć racji tych, którzy przestrzegają przed sztucznym wychładzaniem klimatu. Lekkomyślne obniżanie temperatury może być przyczyną pogorszenia samopoczucia, a nawet przeziębień. Klimatyzacja może również „psuć” powietrze, ale tylko wówczas, gdy nie stosujemy się do zaleceń producenta. Najważniejsze z nich to regularny serwis urządzeń klimatyzacyjnych przeprowadzony przez sprawdzonych fachowców. Jeśli go zaniedbamy, rzeczywiście możemy zacząć się obawiać – między innymi legionelli, którą sceptycy sztucznego ochładzania klimatu nazywają śmiercionośną bakterią klimatyzacji. W rzeczywistości jej nazwa wywodzi się od zdarzenia, które w 1976 r. miało miejsce w Filadelfii, podczas zjazdu weteranów legionu amerykańskiego. Spośród 186 gości i pracowników hotelu, w którym się zatrzymali, zmarły nagle 34 osoby. W wyniku wnikliwych badań okazało się, że wszystkiemu winna była nieznana wcześniej bakteria. – To wielkie nadużycie utożsamiać legionellę z klimatyzacją. Owszem, może pojawić się ona w zaniedbanych systemach klimatyzacyjnych, znacznie częściej występuje jednak w stojących, zarośniętych glonami wodach oraz ślepych odcinkach instalacji wodociągowej.

Rozsądnie, czyli bezpiecznie
Czy warto zainwestować w klimatyzację? Odpowiedź na to pytanie nie stanowi problemu dla tych, którzy latem podróżują w samochodzie bez skutecznego systemu chłodzenia powietrza czy w wakacyjne dni zmuszeni są wykonywać służbowe obowiązki w pomieszczeniu, w którym nie ma czym oddychać. Jak ze wszystkim, tak i z klimatyzacją trzeba uważać. Sama w sobie jest wynalazkiem, który niezwykle ułatwia codzienne życie. Żeby z niej dobrze korzystać, wystarczy zachować zdrowy rozsądek.

Zdrowy KLIMATyzator - zdjęcie 2Ryszard Hazubski specjalista od klimatyzacji z firmy Lars radzi:
1) systematycznie, zgodnie z zaleceniami producenta czyścić filtry klimatyzatorów,
2) niezwłocznie wymieniać filtry stare i zużyte,
3) solidnie wietrzyć, przynajmniej raz na dobę, klimatyzowane pomieszczenia, co zapewnia dostęp powietrza atmosferycznego (klimatyzacja powinna być w tym czasie wyłączona),
4) zachowanie rozsądku przy sterowaniu temperaturą (temperatura w klimatyzowanym pomieszczeniu nie powinna być niższa od temperatury na zewnątrz o więcej niż 5–8°; gdy na dworze jest 31°C, bezpieczna temperatura w pomieszczeniu, zwłaszcza gdy przebywają w nim dzieci, powinna wynosić 26°C, w żadnym jednak wypadku nie może spaść poniżej 23°C.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Fujiaire

Polecamy Ci również

Zobacz także