Zegary do domu i biura – porady

0
Zegary do domu i biura – porady
Zegar oprócz swoich praktycznych funkcji z powodzeniem może być dekoracją wnętrza.

Czas to pieniądz, czas leczy rany i podobno szczęśliwi go nie liczą. Powiedzeń i przysłów o czasie jest wiele, co świadczy o tym, jak jest dla nas ważny. Nie wypada więc bagatelizować wyboru odpowiedniego czasomierza do wnętrz domowych czy też do nowoczesnego biura.

Co prawda większość z nas sprawdza dziś która godzina na wyświetlaczu smartfona. Nie zmienia to faktu, że zegary nadal pozostają nieodzownym elementem wystroju salonu, sypialni, firmowego lub domowego gabinetu. Poza najbardziej oczywistą funkcją, czyli odmierzaniem czasu i pokazywaniem aktualnej godziny, pełnią funkcję dekoracyjną. Dlatego nie ograniczamy się jedynie do wyboru między zegarem ściennym, a stojącym. Można śmiało powiedzieć, że kluczowe znaczenie mają stylistyka, wzornictwo oraz wielkość zegara.

Od strony technicznej i formalnej

Oczywiście mechanizm czy materiał, z jakiego jest wykonany, mają także istotne znaczenie przy wyborze czasomierza. Na początku zastanawiamy się nad tym, czy kupujemy zegar stojący czy na ścianę. Zegar stojący może być imponującym, dekoracyjnym gadżetem np. na kominek czy komodę, wiele osób wraca dziś do starych, dobrych budzików sprzed ery alarmów w telefonach komórkowych. Jeśli chodzi o zegary ścienne – wiadomo wieszamy je na ścianie – kuchni, gabinetu, w pokoju dziecięcym, w biurze, a nawet w… łazience. Taki zegar warto umieścić tak, żeby był widoczny praktycznie z każdego miejsca w danym pomieszczeniu. Wybierając zegar do domu albo do firmy możemy zdecydować się na model:

  • tarczowy – na cyferblacie ma cyfry rzymskie lub arabskie, dwie lub trzy wskazówki, może mieć datownik pokazujący datę,
  • cyfrowy – wyświetla czas na monochromatycznym ekranie LCD,
  • diodowy – z efektownymi diodami LED
  • kartkowy/klapkowy,
  • projekcyjny – elektroniczny, ma wbudowany projektor, który wyświetla godzinę czasem też datę na ścianie,
  • dźwiękowy – podaje godzinę, stosowany na ogół przez osoby niewidome.

Stylowe i nowoczesne zegary mogą być wykonane z różnych materiałów. O ile klasyka ma pewne ograniczenia i stosuje się np. drewno, szkło, metale czy plastik, o tyle przy modelach designerskich, możemy spotkać naprawdę zaskakujące tworzywa na modny zegar.

Działanie wielu zegarów nie kończy się na pokazywaniu godziny, czasem mają naprawdę ciekawe, dodatkowe funkcje. W klasycznych zegarach czarują nas pozytywki, kukułki, dzwonki, budzą donośne gongi. Nowoczesne czasomierze kupimy np. z budzikiem lub radiobudzikiem, projektorem albo stacją pogodową.

Zegary mają styl

Jeśli chodzi o wzornictwo mamy naprawdę w czym wybierać, ale podstawowy podział to linie klasyczna, nowoczesna i designerska.

Klasyczne zegary stojące i na ścianę czerpią inspirację z najlepszych tradycji, bogatych zdobień, stylistyki retro. Doskonałym przykładem może być budzik, który nawiązuje do tych zapamiętanych z domu babci albo bardzo efektowny zegar z wahadłem.

Wzornictwo zegarów współczesnych może być proste, minimalistyczne albo wręcz przeciwnie – kolorowe, pełne tzw. gadżetów i wspomnianych powyżej dodatkowych funkcji.

Coraz więcej osób wybiera zegary designerskie, które stają się prawdziwą ozdobą, nadają charakter wnętrzu, zarówno w domu, jak i w firmie, biurze, stylowym gabinecie. W zależności od wizji projektanta może być to zegar w stylistyce klasycznej, zdobiony ornamentami, nawiązujący do vintage. Ogromną popularnością cieszą się również nowoczesne zegary designerskie, które zachwycają formą i zadziwiają sposobem pokazywania godzin.

Zegary i wnętrza

Pozornie zwykła rzecz – zakup zegara – wcale nie jest taka prosta. Szczególnie, że może on pełnić różne funkcje. Na biurku, w kuchni, w gabinecie ma dostarczać szybką konkretną i dokładaną informację o godzinie. Przyda się więc w miarę prosty w stylistyce, funkcjonalny i czytelny zegar. Natomiast w salonie możemy już popuścić wodzy fantazji i wybrać model, który będzie dekoracyjny, oryginalny, zaskakujący. Tu świetnie sprawdzają się duże oryginalne zegary ścienne, zadziwiające formą projekty, które od razu zwrócą uwagę gości.

Warto wiedzieć, że zegar możemy wkomponować w aranżację na różne sposoby:

  • dopasowanie do stylistyki pomieszczenia pod względem formy, materiału, kolorystyki,
  • subtelne wyróżnienie zegara na tle aranżacji, np. ciekawym kształtem, kolorem,
  • zaakcentowanie, skontrastowanie z wystrojem wnętrza.

Istotne znaczenie ma także wielkość naszego czasomierza oraz dopasowanie jej do metrażu pomieszczenia, powierzchni ściany, biurka czy komody. Oczywiście zawsze można łamać zasady i wprowadzać niebanalne rozwiązania, ale zasadniczo uważa się, że duże zegary najlepiej zaprezentują się na równie imponującej przestrzeni. A zatem piękny zegar z wahadłem powieśmy na ścianie w salonie. Wyjątkiem mogą być mniejsze, ale efektowne kolorowe czy designerskie zegary, które przykują wzrok i zawsze zwrócą uwagę, nawet w wielkich salonach czy gabinetach.

Zegar w firmowych aranżacjach

Wszyscy wiemy, że zegar nie jest tylko dodatkiem do domu. W gabinetach, salach konferencyjnych, call center, sekretariatach itp. – w każdym z tych miejsc będzie zarówno praktycznym, jak i dekoracyjnym elementem wystroju. Na biurkach świetnie sprawdzą się zegary stojące, które posiadają wiele dodatkowych funkcji, a przy okazji są częścią aranżacji wnętrza. Dopasowanie zegara do wnętrz firmy czy biura nie różni się zasadniczo od tych stosowanych w domu. Patrzymy na stylistykę wnętrza. W eleganckich gabinetach świetnie prezentują się zegary retro. Praktyczne, proste i czytelne czasomierze na ścianę powieśmy w biurach, salach konferencyjnych czy lekarskich poczekalniach. Niebanalny, designerski model będzie ozdobą salonu piękności albo…. nowoczesnego biura.

Czas na zakup

Nie da się ukryć, ze smartfony trochę „wygryzły” zegarki na rękę, które kiedyś nosił prawie każdy. Zegar do domu czy firmy to jednak inna sprawa. Pełni on nie tylko praktyczną funkcję, jest ważną częścią wystroju. Biorąc pod uwagę fakt, iż jest to jeden z bardziej widocznych elementów, szczególnie w przypadku wiszących zegarów np. w salonie, warto poświęcić trochę czasu na naprawdę udany zakup. Zwłaszcza, że jest w czym wybierać. Pozytywny ból głowy od przybytku zapewnia sklep z zegarami exitodesign.pl, który otwiera się jak sezam, jeśli chodzi o stylową, oryginalną aranżację domu i biura, również dzięki zegarom do każdego wnętrza.

 

 

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Źródło: Exitodesign

Polecamy Ci również

Zobacz także