Żegnaj tradycyjna żarówko

Z dniem 1 września 2009 roku znikną z półek sklepowych pierwsze tradycyjne, przezroczyste żarówki o mocy większej niż 80 W oraz matowe źródła światła, które klasyfikowane są powyżej klasy energetycznej A.

oświetlenie w domuW następnych okresach zakaz obejmie kolejne rodzaje żarówek i różne ich moce - w ciągu kolejnych 12-miesięcznych etapów aż do września 2012 roku, kiedy to ze sklepów wycofane zostaną wszystkie żarówki o mocy powyżej 7 W. "Nowa dyrektywa unijna to dobra wiadomość dla konsumentów i dla środowiska. 8-letni okres przejściowy sprawi, że energooszczędne źródła światła o najwyższej jakości będą dostępne jako zamienniki dla wszystkich standardowych zastosowań, opraw, kształtów i mocy. Dyrektywa ta jest mocnym sygnałem, że UE poważnie traktuje kwestię ochrony środowiska" - powiedział Martin Goetzeler, prezes Koncernu Osram.
Po wejściu w życie nowej dyrektywy UE w sprawie produktów oświetleniowych w prywatnych gospodarstwach domowych, nie musimy obawiać się, że światła w domach i mieszkaniach Europy zgasną. Twórcy przepisu określili dokładny harmonogram zmian - od 1 września 2009 roku do końca 2016 roku. Dopiero w ostatnim okresie konsumenci pożegnają się ostatecznie ze zwykłymi żarówkami i innymi produktami oświetleniowymi zużywającymi bardzo dużo energii elektrycznej. Długi okres przejściowy zapewni europejskim konsumentom poczucie bezpieczeństwa - zawsze znajdą oni odpowiednią dla siebie alternatywę. Jednak przyszłość należy do świetlówek energooszczędnych, żarówek halogenowych i żarówek LED, czyli... technologii jutra.

W świetle dyrektywy UE to sprzedawcy i producenci odpowiadają za udostępnienie i dostarczenie jedynie takich źródeł światła, które są dopuszczone do użytku. Dlatego konsumenci nie mogą dostawać towarów niezgodnych z obowiązującym prawem, gdy kupują źródła światła. W związku z tym to informacje zawarte na opakowaniu nabiorą szczególnego znaczenia. Dyrektywa unijna ujednolici sposób informowania klientów w całej Europie w celu ochrony konsumentów. Zapewni to konsumentom większą świadomość podczas dokonywania wyboru właściwej żarówki czy świetlówki.

Nowa dyrektywa UE reguluje jedynie zasady sprzedaży detalicznej źródeł światła. Konsumenci mogą nadal używać zwykłych żarówek, które posiadają już w swoich domach i nie będą mieć obowiązku ich automatycznej wymiany z dniem 1 września 2009 roku - chociaż taka wymiana oznaczałaby dla nich niewątpliwe korzyści finansowe. Produkty energooszczędne są droższe przy zakupie, ale w większości przypadków zwracają się już po roku ich użytkowania, ponieważ dzięki nim zmniejszają się rachunki płacone za energię elektryczną. Nowa dyrektywa UE określa także nowe wymagania jakościowe korzystne z punktu widzenia klientów.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Osram

Polecamy Ci również

Zobacz także