Żelazka parowe

Żelazka parowe

Prasownie należy do najmniej lubianych czynności. Niestety - wymięte po praniu ubrania wymagają odpowiedniego wygładzenia. Wybór właściwego żelazka może wpłynąć na zmianę podejścia do prasowania.

Typów żelazek można wymienić co najmniej kilka. Jednak najbardziej popularne są żelazka parowe - w wersji przewodowej i bezprzewodowej. Swoje działanie opierają na wytwarzaniu pary z wody znajdującej się w specjalnym zbiorniczku, umieszczonym najczęściej w korpusie urządzenia.

Żelazka parowe - podstawowe parametry

Najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie żelazka parowego jest rodzaj stopy, jej odporność na zarysowania, moc oraz stopień wytwarzania pary wodnej.

Stopa żelazka to element, który się bezpośrednio styka się z prasowanym materiałem. Powinna być trwała i odporna na zarysowania. Od jej kształtu i wykonania zależy wygoda oraz skuteczność prasowania. Stopa mocno zwężona z przodu pozwoli na dokładniejsze wyprasowanie miejsc przy mankietach rękawów czy między guzikami. Z kolei ułożenie wzdłuż boków stopy otworów przepuszczających parę wodną, pozwoli na lepsze rozłożenie jej strumienia na prasowanej tkaninie.

Bazę stopy zawsze stanowi aluminiowa płyta, która ma za zadanie przewodzić ciepło. Rozgrzane aluminium przywiera do tkanin i nie jest odporne na zarysowania, w związku z czym w większości żelazek dodatkowo na płytę nakłada się powłokę wykonaną z innego materiału: teflonu, stali nierdzewnej oraz ceramiki.

Moc decyduje o szybkości nagrzewania się żelazka parowego. Im większa, tym szybciej stopa osiągnie odpowiednią temperaturę do prasowania. Najbardziej optymalna moc to 2200-2400 W. Dzięki temu szybciej reagują na zmiany zmniejszenia temperatury oraz skuteczniej wytwarzają parę wodną.

Zakres wytwarzania pary w żelazkach parowych kształtuje się w przedziale od 20 do 50 gramów na minutę. Wyższa zdolność wytwarzania pary umożliwi bardziej wydajne prasowanie. Na przykład: do rozprostowania rzeczy bawełnianych wystarczy wytworzenie pary na poziomie 35 g/min. W tej sytuacji nie da się jednak uniknąć prasowania z dwóch stron. Żelazko, które produkuje parę na poziomie 50 g/min, pozwoli na skutecznie wygładzenie obu warstw tkaniny.

Dodatkowe funkcje

Po sprawdzeniu podstawowych parametrów, przed zakupem żelazka warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które ułatwia korzystanie z tego typu urządzenia. Do najczęściej spotykanych należą: dodatkowe uderzenie pary (umożliwiające szybkie, miejscowe zwilżenie tkaniny), blokada kapania (zapobiegająca wyciekaniu wody z żelazka), spryskiwacz wody (pozwalający na miejscowe spryskanie wodą tkaniny w szczególnie zagniecionym miejscu), czy funkcja samooczyszczania (dzięki której w łatwy i szybki sposób można udrożnić kan

aliki parowe gromadzące osad z wody).

Odpowiedni wybór

Warto sprawdzić również, czy żelazko parowe ma rozwiązania zwiększające komfort użytkowania. Powinno mieć antypoślizgową rączkę, która zabezpiecza przed wyślizgnięciem się urządzenia z dłoni i zapewni swobodę prowadzenia po prasowanej tkaninie. Szeroki otwór wlewowy, który zagwarantuje wygodne wlanie wody do żelazka oraz wystarczającą długość przewodu sieciowego, co w przypadku wyboru żelazka przewodowego, nie ograniczy ruchów podczas prasowania.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: First Austria

Polecamy Ci również

Zobacz także