Zestaw wypoczynkowy - jedna kanapa wiele aranżacji

7
Zestaw wypoczynkowy - jedna kanapa wiele aranżacji
Sofa w salonie jest bardzo ważnym elementem wyposażenia wnętrz. Zobacz kilka aranżacji z tym samym meblem.

Jedna prosta kanapa, a tyle możliwości wystroju wnętrza! Pokazujemy, jak zmieniając otoczenie, żonglując kolorami i dodatkami, stworzyć zupełnie różne style przestrzeni do wypoczynku. Oto trzy odsłony jednego miejsca–propozycje dla całkowicie odmiennych upodobań i oczekiwań.

Kącik wypoczynkowy to najbardziej eksponowane i najchętniej zajmowane miejsce w domu. Tu spędzamy wolny czas, oglądamy telewizję, czytamy, spotykamy się z rodziną, gościmy znajomych. W większości domów zajmuje podobną przestrzeń, którą wypełniają stałe elementy: kanapa, fotele, stolik kawowy, do tego lampa i przedmioty dekoracyjne. Z takim dość ograniczonym zestawem nietrudno o monotonię. Okazuje się jednak, że dość łatwo można jej uniknąć, manewrując tymi stałymi elementami.

To Cię zainteresuje: Poduszki ozdobne

I pamiętając, że istnieją proste sposoby na szybką metamorfozę: operowanie barwą i fakturą ścian, odpowiednie oświetlenie, kolor i wzory tkanin dekoracyjnych. Czy każdy mebel pasuje do każdego wnętrza? Z pewnością nie, ale są takie formy, materiały i kolory sprzętów, które dają większe pole do popisu przy urządzaniu i ewentualnej zmianie wystroju wnętrza. Najbardziej uniwersalne są proste, geometryczne kształty i stonowana paleta barw. Do naszego eksperymentu wybraliśmy nowoczesną, dość charakterystyczną dwuosobową sofę, o zwartej, niewielkiej i lekkiej bryle, z metalowymi elementami oraz wyrazistą tapicerką. Za każdym jednak razem ten sam mebel – a przede wszystkim wnętrze – wygląda inaczej. Bo choć sofa jest sprzętem pierwszoplanowym, to nie ona decyduje o ostatecznym wyglądzie pokoju. Tę rolę pełnią…idealnie dopasowane dodatki.

Aranżacja - nowoczesna ekoklasyka

To najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Wyciszone i neutralne, a jednocześnie nowoczesne – dzięki prostym formom sprzętów (stołka, lampy podłogowej, wysokich wazonów), nawiązującym do klasyki designu z lat 50. i 60. Ta wyrafinowana prostota współgra z elementami kojarzącymi się z naturą: delikatnymi kolorami – bielą, kremem, szarością, beżami, z odcieniem jasnego drewna i płótna. Im więcej jasnych płaszczyzn, tym lepszy efekt przestronności, tym spokojniej i bardziej klasycznie. Ekologiczny klimat wprowadzają też naturalne materiały: drewno, sklejka, bawełna, szkło.

Z cyklu ZRÓB TO SAM: Panele tapicerowane w 5 krokach

I nieco abstrakcyjne dekoracje w postaci wiązek białych patyków. Ustawione za plecami sofy, podświetlone rzucają na ścianę efektowne cienie. Skutecznie zastępują wiszące dekoracje: obrazy, fotografie. Metal, przełamując tę spokojną bazę, wprowadza odrobinę surowości i zdecydowania. Na jasnym tle nasza ciemna pasiasta kanapa jest szczególnie widoczna. Dzięki smukłym nóżkom mebel nie przytłacza wnętrza. Do metalowych elementów mebla nawiązują  aluminiowe wazony o asymetrycznych kształtach i stalowe płaskie patery.

Popkultura z pazurkami - pomysł na metamorfozę

Nowoczesne, nieco ekscentryczne urządzenie strefy wypoczynkowej wynika z zastosowania ciemnych kolorów jako bazy i jaskrawych akcentów. Ta bardzo modna paleta kolorystyczna jest adresowana do osób niebojących się zmian – tak odważne zestawy należą do szczególnie krótkotrwałych trendów. Czernie, szarości, brąz gorzkiej czekolady z dodatkiem ostrego żółtego i odrobiny zieleni są odpowiednie do młodzieżowego pokoju i trzeba z nimi uważać w salonie niewielkich rozmiarów – pomalowany i wyposażony sprzętami o mrocznej powierzchni wyda się jeszcze mniejszy.

Zobacz: Jaką barwę światła wybrać do sypialni, kuchni, gabinetu

Ale będzie idealny dla wielbicieli przedmiotów z podtekstem, nawiązań i cytatów odnoszących wystrój do szerszej rzeczywistości: kultowych filmów, powieści, postaci popkultury. W tym przypadku plakat filmowy ma nie tylko znaczenie kolory stycznego łącznika, może też świadczyć o zainteresowaniach i sympatiach gospodarza. Oczywiście, pewne symbole i nawiązania zaistnieją wyłącznie na poziomie dekoracji, ich podtekst, ukryte znaczenie będą czytelne jedynie dla  wtajemniczonych. Plastikowy flaming (sam będący symbolem specyficznego amerykańskiego smaku – a ściślej jego braku) i fikuśny stolik sygnalizują, że na wnętrze należy patrzeć z lekkim przymrużeniem oka. Pasiasta sofa znika w otoczeniu ciemnych barw. Szczególną rolę w jej ukrywaniu odgrywa ciemny prążkowany dywan. Zestrojenie kierunków deseni kanapy i dywanu powoduje, że oglądane z odpowiedniej perspektywy nakładają się na siebie i przenikają. Dzięki manipulowaniu wzorami możemy mieć wpływ na optyczne poszerzenie lub wydłużenie przestrzeni. A w połączeniu z pomniejszającymi optycznie ciemnymi kolorami ścian ma to znaczenie dla wyglądu całego wnętrza.

Mieszanka Orientu i glamour

Efekt wizualny tego kącika wypoczynkowego jest oparty na kontrastach. Połączenie czerni i czerwieni zawsze wprowadza do wnętrza dynamikę. Ten duet kolorystyczny jest więc odpowiedni tylko wtedy, gdy lubimy robić mocne wrażenie i sami mamy… silne nerwy. Bo intensywne, ciemne barwy działają pobudzająco, a przecież w raz urządzonym pokoju będziemy musieli przebywać przynajmniej przez jakiś czas.


Drapieżny zestaw barw łagodzi jasna podłoga z plamami czerwonych dywaników, a także drewniane elementy: duża donica i bambusowa misa na owoce. Na tym mocnym tle rozgrywa się – również kontrastowa – stylowa zabawa dekoracjami. Elementy stylu orientalnego współistnieją z bogatymi dekoracjami glamour. Z jednej strony, dystyngowana prostota (malowany pleciony kosz-stolik, surowa lampa), z drugiej, neobarokowe ornamenty (gra błysku i matu na pasie czarnej tapety na czerwonej ścianie za sofą, żakardowy wzór na poduszce). Jak widać, styl glamour nie kłóci się wcale ze współczesnym wzornictwem. Nowoczesna forma i techniczna  tapicerka kanapy mają się w tym otoczeniu bardzo dobrze.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Michalina Kaczmarkiewicz

Opracowanie: Jola Musiałowicz (stylizacja)

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także